De wereld in de waagschaal "Het meest lezenswaardige boek over milieuproblemen van dit jaar" noemde Lucas Reynders dit boek. Na alle studies van milieu specialisten, van de Club van Rome tot en met "De grenzen voorbij" van Dennis Meadows, stemt het hoopvol dat nu ook een belangrijk politicus zijn kijk geeft op de milieuproblematiek en bovendien met een plan van aanpak komt: Al Gore, sinds februari dit jaar vice-president van de VS. Persoonlijk Al Gore analyseert in het eerste deel van zijn boek de belangrijk ste milieuproblemen aan de hand van persoonlijke ervarin gen. Zijn eerste lessen in milieu bescherming gingen over bo demerosie op de boerderij van zijn ouders. Door verkeerd bodemgebruik spoelt de Mississippi miljoenen tonnen vruchtbare grond weg die afkomstig is van de landbouw in het midden van de V. S. "Ik weet nu gedeeltelijk hoe dat komt: mensen die grond pachten om snel winst te maken, denken niet aan de toekomst. Ze putten de grond van hek tot hek uit en gaan dan naar het volgende stuk Het toeval wil dat Gore als vice-president direct te maken kreeg met enorme over stromingen in het Mississippi- gebied. Gevaren Gore schetst de gevaren die de wereld bedreigen: het broeikas effect, het gat in de ozonlaag, de ontbossing, de verwoestijning, de bevolkingsgroei, de weg werpmaatschappij en het in hoog tempo verdwijnen van plant- en diersoorten op aarde. Veel van deze problemen zag Gore als senator met eigen ogen. Hij ging met een bioloog het oerwoud van Brazilië in en hoor de "dat er op één vierkante kilo meter in het Amazonegebied meer vogelsoorten dan in heel Noord-Amerika voorkomen zodat we duizenden vogels waarvan we het lied zelfs nog nooit gehoord hebben, het zwij gen opleggenHet uitsterven van allerlei levensvormen op aarde is een bedreiging voor ver dere ontwikkeling van de land bouw en de geneeskunde. Daarom ondertekende de rege ring Clinton alsnog het "biodi versiteitsverdrag" dat op de milieutop in Rio vorig jaar door Bush gedwarsboomd werd. Dit verdrag beoogt het massaal uit sterven van soorten in ieder geval af te remmen. Ontkenning In het tweede deel van zijn boek stelt Gore de vraag hoe het komt dat zoveel mensen het gevaar ontkennen. Hij trekt een verge lijking met drugsgebruikers. We zijn verslaafd, aan luxe. Verslaafden verwaarlozen de omgeving, ontkennen hun pro bleem. Gore haalt o.a. de psycho therapeute Alice Miller aan die in haar boek "Het drama van het begaafde kind" beschrijft hoe velen van ons al in de kindertijd in hun gevoelens gekwetst wor den. Omdat wij als kind afhanke lijk zijn van onze ouders, kun nen we hen onmogelijk als de schuldigen aanwijzen. Dus nemen we aan dat het probleem in onszelf schuilt. Ons hele leven lang gaan we op zoek naar bevrediging van onvervulde ver langens uit de kindertijd. Dit uit zich in psychologische ziekte beelden zoals verslavingen, rela tieproblemen en gewelddadig gedrag. Gore vindt dat onze beschaving met deze ziektebeel den kampt. We zijn vervreemd van ons gevoel, van de natuur. Ergens voelen we dat we ver keerd bezig zijn. Dat erkennen betekent pijn. We ontkennen de waarheid liever. "De meeste mensen willen niet inzien dat de crisis heel ernstig is Mannelijk Gore haalt ook de psychoanalyti cus Erikson aan. Onze bescha ving zou zich typisch mannelijk en puberaal gedragen. Mannelijk omdat we de natuur willen domineren en weinig aandacht hebben voor koestering en bescherming van onze leefomge ving. Puberaal omdat we menen het eeuwige leven te hebben en de gevaren die ons bedreigen onderschatten. Onze beschaving beschikt niet over het verant woordelijkheidgevoel dat de vol wassenheid kenmerkt, ook de politiek niet.Door mijn onder zoek naar het milieu ben ik des te meer gaan beseffen hoezeer de politieke aandacht gericht is op waarden voor de korte ter mijn en hoe het Amerikaanse volk wordt aangemoedigd om, net als wij politici, belangrijke onderwerpen te vermijden en echt moeilijke keuzes uit de weg te gaan" Marshallplan In het derde deel van zijn boek stelt Gore een nieuw Marshallplan voor om de milieu crisis te bezweren. Een plan waarin geboortenbeperking, groene technologie, kringloop- economie en sociale hervormin gen de centrale punten vormen. Een wereldwijd plan dat niet, zoals nu, delen van Afrika en van Latijns-Amerika uitsluit van ont wikkeling. Bij het nieuwe plan zullen rijke landen geld vrij moe ten maken om milieuvriendelij ke technologie aan de Derde Wereld over te dragen, de bevol kingsomvang te stabiliseren en duurzame economische vooruit gang te bereiken. Wil dit echter lukken, dan zullen de rijke lan den ook zelf hun levensstijl moe ten veranderen, hetgeen in som mige opzichten pijnlijker zal zijn dan voor de Derde Wereld, domweg omdat machtige geves tigde patronen zullen worden verstoord." Duurzaam Nederland: een uitdaging Bij Vereniging Milieudefensie is een brochure verschenen met als titel "De uitdaging-Duurzame ontwikkeling als wenkend per spectief'. Auteur Marjo Kroese geeft in het boekje in vereenvou digde vorm de hoofdlijnen weer van het vorig jaar door Milieudefensie gepresenteerde Actieplan Nederland Duurzaam. De korte inhoud: Na een schets van de uitdaging waarvoor we ons gesteld zien, namelijk het leefbaar houden van de aarde, volgt een uiteenzetting van de begrippen duurzame ontwikke ling, economische ontwikkeling en milieugebruiksruimte. Vervolgens gaat de auteur in op de milieugebruiksruimte van niet-vernieuwbare grondstoffen (fossiele brandstoffen, delfstof fen, aluminium) en van ver nieuwbare grondstoffen (agrari sche grondstoffen, hout).In het laatste hoofdstuk komt de relatie Al Gore, vice-president U.S.A. Foto: Het Spectrum Als Gore er in slaagt zijn visie in daden om te zetten, dan komt de wereld er anders uit te zien. In die zin doet het boek denken aan "Perestrojka" van Gorbatsjov. Volgens Gore moet de V.S. in de wereld de leidersrol in de milieucrisis op zich nemen. Daarvoor zullen eerst nog heel wat tegenkrachten in de V.S. zelf overwonnen moeten worden. (W.d.W.) De wereld in de waagschaal, Al Gore; 456 blz., Het Spectrum Utrecht, f44,90, met welvaart en welzijn aan de orde en wordt ingegaan op de rol van overheid, bedrijfsleven en consumenten bij het realise ren van de duurzame samenle ving. De toon is optimistisch: Een duurzaam Nederland zal uitein delijk alledaagse realiteit zijn. "Soms lijken ideeën te fantas tisch om waar te kunnen wor den, maar zonder ideeën zal de realiteit nooit veranderen. "De uitdaging", 32 blz., Milieuboek Amsterdam, f 5,-- 18 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 22