De eindigheid der dingen De kansen op een stationary of steady state economy Lucas Reijnders Een tweede industriële revolutie: fictie of werkelijk heidDat was het thema van de Zomeruniversiteit Zeeland in Vlissingen op 26 augustus j.l. De dag behan delde de kansen van een tweede industriële revolutie en de vraag of zo" n revolutie ook een ecologische is. Het milieu als de drijvende kracht achter zo^n omwen teling? Lucas Reijnders schetste de voorwaarden waar aan een "stationary" of "steady state economy" in zo^n nieuw tijdperk moet voldoen. De tekst is een weergave van zijn lezing. In de negentiende eeuw is onder 1 economen een heftige discussie gevoerd over de "stationary" of "steady state economy". Dit is een type economie dat in evenwicht is met zijn natuurlijke hulpbronnen. De term "duurzame ontwikkeling" (sustainable development), die tegenwoordig veelvul dig gebruikt wordt, is een intellectuele nazaat van dat begrip uit de vorige eeuw. Het voordeel van de benaming "duurzame ontwikkeling" is dat niet alleen natuurlijke hulpbronnen eronder vallen, maar ook twee andere onderdelen van de milieupro blematiek: het naast elkaar bestaan van de mens en andere natuurlijke soorten en het vraagstuk van de vervuiling. Het begrip "duurzame ontwikkeling" heeft echter als nadeel dat het minder precies is dan "sta tionary economy". Vooral dankzij de activi teiten van ondernemers en politici heeft het begrip "duurzame ontwikkeling" thans alle eigenschappen van kauwgom en elas tiek overgenomen. Daarom zou ik graag terugkeren naar de precisie van het begrip "stationary" of "steady state economy" en dit toepassen op het milieu. Zovn econo mie dient aan een aantal voorwaarden te voldoen. Voorwaarden - Schaarse natuurlijke hulpbronnen die niet of nauwelijks vernieuwbaar zijn, zoals fossiele grondstoffen, mogen alleen worden gebruikt in kringlopen met een zeer efficiënt hergebruik. - Er mogen niet meer vernieuwbare natuurlijke hulpbronnen verbruikt wor den dan er aangemaakt worden. Er moet dus evenwicht zijn. Er moet bijvoorbeeld niet meer water aan de bodem onttrok ken worden dan er grondwater wordt aangevuld. - Milieuverontreiniging moet op een aan vaardbaar niveau gestabiliseerd worden. Waar dit niveau overschreden wordt, zoals bij gifbelten en bij aantasting van de ozonlaag, is sanering noodzakelijk. Rekening houdend met de werkelijke milieukosten zou vliegtuigkerosine tenminste tien keer zo duur moeten zijn. - Het areaal onder regie van de mens (land bouwgebieden, bebouwd gebied) moet voorshands niet verder worden uitge breid. De druk op de natuur moet niet verder toenemen. Revolutionair Als je deze voorwaarden op de economie toepast, is een revolutionaire technisch- economische herstructurering noodzake lijk. Een kleine greep: - Fossiele koolstofverbindingen zijn een schaarse, niet vernieuwbare hulpbron. De verbranding moet beëindigd worden. Een olieraffinaderij zou bij wijze van spreken over moeten stappen van olie naar biomassa. Toepassing van schaarse metalen die leidt tot een aanmerkelijke verspreiding daarvan (zoals lood in benzi ne) moet eveneens stoppen. Voor fosfaat Een fles melk zou goedkoper zijn dan een pak Foto: ZMF 1 WANITII OKTORFR 1Q93

Wantij | 1993 | | pagina 3