is bijvoorbeeld even wichtsbemesting nodig, d.w.z. niet meer fosfaat aan de bodem toevoegen dan er met het gewas afkomt. - Erosie, boskap en grondwaterverbruik moeten sterk omlaag. -Duurzame energie (zon, wind, aardwarm te, biomassa) moet in de energiebehoefte voorzien en de energie-efficiency moet maximaal gemaakt worden. - De secundaire productie, met afval als grondstof, moet veel groter worden dan de primaire productie op basis van maag delijke grondstoffen. - Natuurlijke hulpbronnen moeten zoveel mogelijk worden ingezet op basis van het cascadeprincipe, waarbij de toepassingen langzaam van hoogwaardig naar laag waardig zakken. Bij zulke veranderingen past inderdaad een industriële revolutie. Technische mogelijkheden Interessant is dat er nu al heel wat techni sche mogelijkheden zijn om de economie veel milieubesparender te laten functione ren: - In Nederland is onze energie-efficiency sinds 1970 met ongeveer 25 procent ver beterd. Technisch gesproken zijn de komende jaren nog besparingen tot 60 a 70 mogelijk. Van zulke efficiencyverbe tering is zelfs bij de huidige lage energie prijzen een flink deel rendabel. - Studies over afvalpreventie bij middelgro te industriële Nederlandse bedrijven laten zien dat door preventie afvalstro men met 30 tot 60 verminderd kunnen worden. Met een maximale inzet kunnen bij dit soort bedrijven de afvalstromen zelfs verminderen met percentages in de orde van 80-90 Het is toch merkwaardig dat na zoveel jaren milieubeleid de mogelijkheden tot afvalpreventie zo slecht benut zijn. - Met het herontwerpen van producten kan vaak grote vermindering van de milieubelasting bereikt worden. Het kan nodig zijn de industrie over de streep te trekken. Volgens de wasmiddelenfabri kanten zouden alle wasmachines stil komen te staan als hun producten aan de milieu-eisen moesten voldoen. Toen puntje bij paaltje kwam bleken toch in korte tijd forse verbeteringen mogelijk, zonder dat het product veel duurder werd. Met zulke verbeteringen staan we nog maar aan het begin van de mogelijk heden. - Door terugnameplicht voor afgedankte producten, zoals die in Duitsland ingang vindt, zien we een snelle expansie van de mogelijkheden tot hergebruik, een forse vermindering van de druk op het milieu en een innovatiehausse. Het ontmantelen van een Philips televisie kost nu evenveel als de behaalde winst op de verkoop van het apparaat. Terugnameplicht zet de fabrikant aan, de treurbuis opnieuw te ontwerpen tot een groene tv. Het blijkt dat snelle veranderingen moge lijk zijn als er aandacht op het probleem gevestigd wordt en de wil tot verande ring aanwezig is. Milieukosten Voorwaarde voor de juiste benutting van de technische mogelijkheden is dat gang bare subsidies voor vervuilers, zoals bij voorbeeld de subsidie voor de productie van aluminium uit bauxiet, verdwijnen en dat milieukosten in de prijs van het pro duct worden opgenomen. Er zijn drie typen milieukosten te onder scheiden: 1) De vervanging van natuurlijke hulp bronnen. 2) De schade door vervuiling. 3) De functieverliezen van de natuur. Zouden deze milieukosten worden door berekend, dan zouden de prijzen er heel anders uitzien: De prijs van gelode benzine zou dan waar schijnlijk tenminste vier maal zo duur zijn als thans en kerosine tenminste tien maal. Onbespoten groenten en fruit zouden juist goedkoper worden dan het huidige bespoten product, en hergebruikt alumini um stukken goedkoper dan nieuw alumi nium. Zo zou een fles melk in het schap goedkoper zijn dan een pak. Zonnecellen op het dak zouden het prijstechnisch win nen van de huidige electrische centrales. Met dat soort financiële prikkels is een tweede industriële revolu tie onontkoombaar en moet een stationary of steady state econo my binnen bereik komen. Het is echter nog te vroeg om nu al over de gehele linie van een heuse industriële revolutie te spreken. Daarvoor zijn de verbeteringen te klein en is het tempo van veran dering te aarzelend. (W.d.W.) Lucas Reijnders Foto ZMF Prof. dr. L. Reijnders is hoogleraar milieu kunde aan de Universiteit van Amsterdam en medewerker van de Stichting Natuur en Milieu. 4 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 4