Biologische landbouw produceert vooral voor het buitenland Peter Neessen Twintig jaar lang heeft hij zich, zoals Peter Neessen zelf zegt, als tuinder in Limburg met gif uit de naad gespo ten. Toen was hij het zat en schakelde over naar de bio logische landbouw. De biologische landbouw kan in een tweede industriële revolutie, gebaseerd op het mi lieu, een belangrijke rol spelen. De tekst is een weerga ve van zijn inleiding op de Zomer universiteit Zeeland. Q In Zeeland zijn er relatief nog maar 1 weinig biologische boerenbedrijven. Toch bestaat de biologische land bouw al heel lang. In Europa zijn er wel dertien verschillende stromingen, maar in Nederland onderscheiden we vooral de ecologische en de biologisch- dynamische tak. Het principe van de eco logische landbouw is dat er geen gebruik gemaakt wordt van kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Dat geldt ook voor de bio- logisch-dynamische landbouw, maar die gaat nog een stap verder. In de biologisch- Nederlandse consument let liever op de kleintjes, dan op ecologische kwaliteit. FotoZMF dynamische landbouw streeft men een gesloten kringloop op het eigen bedrijf na en houdt men rekening met invloeden uit de kosmos. De coöperatie Nautilus produ ceert zowel ecologische als biologisch- dynamische landbouwproducten. Maagdelijk De coöperatie Nautilus werd in 1987 door een aantal biologisch werkende boeren in Lelystad opgericht, enerzijds omdat zij zich uitgespeeld voelden door de handel en anderzijds omdat er een organisatie nodig was die de belangen van de boeren naar de overheid toe kon behartigen. Door het grote assortiment, o.a. groente, aardap pelen, kruiden en granen, en de kwantiteit en kwaliteit, werd Nautilus voor afnemers snel interessant, maar de grootste door braak kwam door de contracten die met industrieel verwerkende afnemers geslo ten werden. Thans zijn 33 boeren lid van de coöperatie en is het areaal "biologische landbouw op jonge zeebodem" 1200 ha. Een tekst die bewust gebruikt wordt, omdat gronden die nog maagdelijk zijn een extra imago blijken te hebben. Nautilus houdt open dagen voor handela ren en geeft rondleidingen die jaarlijks duizenden bezoekers trekken. Uit de bedrijfsrondleidingen zijn vele commer ciële relaties ontstaan. Binnenkort start de bouw van een nieuw informatiecentrum om relaties en geïnteresseerden perma nent over de biologische productiewijze te kunnen informeren. Kennisuitwisseling Dankzij de kennisuitwisseling die de laatse jaren plaatsvond, konden de bedrijven snel in professionaliteit toenemen, waar door met een grote mate van zekerheid geproduceerd kon worden. De onderlinge studiebijeenkomsten hebben daar een grote rol in gespeeld, maar ook de deelstu dies die voor bepaalde teelten gedaan wer den, gaven nieuwe inzichten. Nautilus realiseert zich dat de verworven kennis in de biologische landbouw steeds meer commerciële waarde krijgt, waarmee men mogelijk in de toekomst commerciëler zal omgaan. Grootschalig Nautilus realiseert dit jaar een omzet van 6 a 7 miljoen gulden. Over de omzet wordt een marge van 6 berekend. De redelijke grootschaligheid van de bedrijven geeft de mogelijkheid om tegen concurrerende prijzen te produceren. Het vooroordeel dat bij vele marktpartijen nog leeft over kleine kneuterige biologische bedrijven, kon deels worden weggenomen waardoor duurzame contracten ontstonden. Nautilus levert vooral aan buitenlandse afnemers. Hoewel Nautilus graag meer in Nederland zou willen afzetten, is er onvoldoende vraag naar biolo gische producten. De Nederlandse consument blijkt niet zo milieuvriendelijk, maar let liever op de kleintjes. Grote bedrijven als Albert Heyn laten het als afnemer van biologische producten afweten. Eigenlijk is het een luxeprobleem. Eten is in ons land bijna voor niets te koop. Dat biologische producten niet alleen gezonder zijn voor het milieu, maar ook voor jezelf, moet Nederland nog leren. Hier is wellicht ook een taak voor de groene organisaties weggelegd. (W.d.W.) Peter Neessen Foto: ZMF Peter Neessen is voorzitter van de coöpera tie Nautilus b.a. Holland, producent van bio- logisch-dynamische en ekologische land- bouwprodukten. Voor meer informatie: Coöperatie Nautilus, Postbus 501, 8200 AM Lelystad. 8 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 8