Zeeuwse Vlegel: Revolutie van onderaf? ZttUWSim Milieuvriendelijk brood overwon twijfel en scepsis Joop de Koeyer Veel boeren zijn boos en teleurgesteld over de malaise in de landbouw. Hun ambacht gaat verloren. Ze krij gen de zwartepiet van de milieucrisis. Tegen de stroom in begon een aantal Zeeuwse akkerbouwers met het milieuvriendelijk telen van tarwe en het opbouwen van een afzetmarkt daarvoor. De Zeeuwse Vlegel was geboren. Hoe boeren weer het plezier in hun vak terug kregen en het Zeeuws milieu er beter van werd. De tekst is een inleiding op de Zomeruniversiteit Zeeland. Van revoluties die van bovenaf V bedacht en uitgevoerd zijn, is nooit veel goeds gekomen. Het debat over wat er in de landbouw anders moet, is nu vooral in handen van technocraten. Die zien boeren als object en niet als subject van verandering. Dat leidt niet tot mobilisatie van goede wil, maar tot een hoop gedoe met regels, ver boden, beperkingen en veel letters op papier. De Zeeuwse Vlegel biedt niet dé oplossing voor de landbouw of het milieu. Maar het initiatief laat misschien wel de contouren zien van een coalitievorming en een strategie, die op den duur effectie ver zal zijn. Afbraak Boeren hebben veel terrein verloren, zowel op politiek en economisch gebied, als bij de zeggenschap over de inhoud van hun vak. De lanbouwproductie is steeds meer bepaald door de eisen van de ver werkend industrie. Toelevering, zoals de bestrijdingsmiddelenindustrie en voorlich ting spelen daarop in. Voor boeren res teert het werk en het risico. De achteruit gang in sociaal-economisch opzicht is vooral in de akkerbouw de laatste jaren versneld door de grove afbraak van de marktbescherming door de Europese Gemeenschap. Boeren zijn boos en teleur gesteld en dan krijgen ze ook nog eens onder de neus gewreven dat ze het milieu helpen verpesten. Toch ontstaat er in dit klimaat ook nog ruimte voor nieuwe ideeën. Die komen voort uit de trots over wat er nog over is van het boerenvak en strijdbaarheid om dat te verdedigen en de sociaal-economische positie te verbeteren. Deze instelling, een goede onderlinge ver standhouding en de nodige daadkracht vormden de voedingsbodem voor het ont staan van de Zeeuwse Vlegel: milieuvrien delijk tarwe telen en dat zelf als brood op de markt brengen op een voor iedereen zichtbare, te controleren manier. Wachtlijst Sinds het begin hebben de initiatiefne mers de nodige hobbels moeten nemen. De weg lag bezaaid met twijfels en scepsis. Bij de deelnemende telers zelf: "Kan dat wel? Goede tarwe telen zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen?" Ondermeer door de overtuiging en ervaring van ecolo gische akkerbouwers is die drempel geno men. Onder bakkers was er ook de nodige scepsis: "Zou dat wel goed meel zijn?" Toch waren er nog net genoeg enthousias telingen over om van start te kunnen gaan. Inmiddels heeft de Vlegel vaste grond onder de voeten in de landbouw zelf. Er is een flinke wachtlijst van telers die ook Vlegeltarwe willen verbouwen. Gevestigde instituten als de keurings dienst, de proefboerderij, de coöperatie en de voorlichtingsdienst werken positief mee. Maar het mooist is misschien de goede samenwerking die rond de productie van eerlijk brood is gegroeid: boeren, bakkers, mole naars en de milieufederatie. Pandabrood en Waddenbrood worden verkocht met de sugges tie dat het goed voor de natuur is. Zeeuwse Vlegel eet je omdat het Naast brood komt de Zeeuwse Vlegel ook met bier op de markt. FotoStichting Zeeuwse Vlegel lekker is en omdat het een belo ning is voor daadkracht en demo cratische gezindheid op het gebied van landbouw en milieu in Zeeland. (W.d.W.) Joop de Koeyer Foto: ZMF J.P.A. de Koeyer is deelnemer aan het Zeeuwse Vlegelproject. Voor meer informa tie: Zeeuwse Vlegel, Cereshof 4, 4463 XH Goes. 9 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 9