Zeeuws voorbeeld Drie vertegenwoordigers van Zeeuwse bedrijven maakten duidelijk dat afvalpreven tie niet ingewikkeld is en snel tot resultaat kan leiden. Zo vertelde de heer Kaper van conservenbe- drijf Goudschelp uit Yerseke dat het waterge bruik in zijn bedrijf sterk was beperkt door betere afsluiters op de waterkranen te plaat sen. Dat leverde ook nog een flinke kostenbe sparing op. De hoeveelheid visafval kon ver minderd worden door de verschillende lopende banden goed op elkaar aan te laten sluiten en de weegschalen beter af te stellen. Het bedrijf heeft nu minder visafval en een betere kwaliteit vis. Ook belangrijk voor het bedrijf is het imago. Het bedrijf laat zien dat het maatregelen neemt om de milieuveront reiniging terug te dringen en dat waarderen de klanten, aldus de heer Kaper. Na de inleidingen vormden de deelnemers werkgroepen om te discussiëren over de voor- en nadelen van afvalpreventie. Uit de conclusies van de werkgroepen bleek dat de meeste deelnemers mogelijkheden zagen om preventiemaatregelen in te voeren in hun bedrijf. De overheid moet dan wel met stimu lerende maatregelen komen. De druk bezoch te studiedag was in ieder geval de eerste stap in de goede richting. Ook volgend jaar zal de ZMF weer werken aan het verinnerlijken van afvalpreventie bij het bedrijfsleven. (A.A) Produkten met milieukeur voor ieder te koop. Vanaf 3 december 1993 zijn in alle Bruna-, Albert Heijn- en Hemawinkels schrijfblokken met milieukeur te koop. Als je zo'n schrijf blok met milieukeur koopt, dan weet je zeker dat je op dit moment de minst milieubelas tende schrijfblok in handen hebt. Dat garan deert een samenwerkingsverband van produ centen, handel, overheid, milieu- en consu mentenorganisaties. Zij hebben de eisen vast gesteld waaraan dit schrijfblok met milieu keur moet voldoen. Het moet gemaakt zijn van 100 oud papier en geproduceerd zon der veel uitstoot naar lucht en water. Eventuele bleking mag alleen met het relatief onschadelijke waterstofperoxyde en aan de zijkant dienen de velletjes verbonden te zijn, zodat het gemakkelijk tweezijdig te gebrui ken is. Al eerder werd eenzelfde schrijfblok officieel voorzien van de milieukeur door Minister Alders, maar dat was een schrijfblok dat alleen voor bedrijven te koop was. Nu is er dus ook een schrijfblok te koop voor alle consumenten. En bij dit schrijfblok blijft het niet. Binnenkort kunt u ook kattebakkorrels, spaarlampen, douchekoppen, verf, koelkas ten en koffiezetapparaten met milieukeur in de winkels aantreffen. Het milieukeur-logo staat hierboven afgebeeld. Meer informatie bij Suzanne van der Pijll tel: 01100-23376 overdag: 070-3847548. (A.A) Ledenvergadering stemt voor nieuwe beleidsplan ZMF Dinsdag 9 november hield de ZMF haar najaarsledenvergadering in Haamstede op Schouwen-Duiveland. Omdat het bestuur van de milieufederatie hecht aan nauwere contac ten met de achterban werd in het voorjaar besloten één van beide jaarvergaderingen in de regio te houden. Op Schouwen-Duiveland viel deze keuze in goede aarde. Ruim veertig aanwezigen stemden in met het nieuwe beleidsplan en het nieuwe werkplan van de ZMF. De eensgezindheid was groot en daar was het bestuur blij mee. Tot het eind van deze eeuw zal de ZMF activi teiten ontplooien rond de volgende hoofd thema's: mobiliteit, afval en emissies, voedsel, duurzame energie, integraal waterbeheer, natuur, landschap en reguliere activiteiten zoals het ondersteunen van groepen en het volgen van beleid. In het werkplan voor 1994 is een enkel hoofdthema alverder uitgewerkt. De projec ten bouw- en sloopafval, energie- en waterbe sparing bij bedrijven en de verbetering van natuur en landschap in de zak van Zuid- Beveland, zijn er voorbeelden van. (TvM) Gids "Kritisch consumeren in Zeeland" Recentelijk heeft het Platform voor Duurzame Ontwikkeling de gids "Kritisch consumeren in Zeeland" uitgebracht. De gids staat vol met actuele, Zeeuwse tips voor con sumenten die rekening willen houden met het milieu en met de Derde Wereld. De gids bestaat uit twee delen. Deel 1 bevat een aantal informatieve teksten over nieuwe ontwikkelingen op het terrein van duurzaam produceren en kritisch consumeren in Zeeland. Het tweede deel van de gids bestaat uit 125 adressen die aangeven welke milieu vriendelijke produkten en diensten waar te koop zijn in Zeeland. De gids is te bestellen bij het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, Postbus 2125, 4460 MC Goes, tel: 01100-50051. Kosten ƒ5,— (inclusief verzendkosten ƒ7,50). (TvM) Handleiding intensieve veehouderijen Zeeuwse gemeenten zijn de voorbije maan den overstelpt met vergunningaanvragen voor intensieve veehouderijen. Voor groepen en individuen die zich te weer willen stellen tegen de vestiging en uitbreiding van inten sieve veehouderijen heeft de ZMF een infor matieve brochure opgesteld die bij de ZMF is aan te vragen. (TvM) 10 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 10