ouwblad Kiezen voor minder afval December 1993 Preventie Interne Milieuzorg Proefproject Resultaten Methode Mensen Zelf aan de slag Ondersteuning Voor meer informatie Ronald Lutz Voorkomen is beter dan genezen. Ook voor het milieu gaat dit op. In bedrijfsprocessen krijgt preven tie van afvalstoffen steeds meer aandacht, zowel bij de beleidsmakers als bij het bedrijfsleven. In tegen stelling tot sanerende milieumaatregelen levert pre ventie vaak financieel voordeel op. Milieubelang en bedrijfsbelang kunnen zo hand in hand gaan. In Zeeland is ervaring met preventie. Overheden, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties ver kennen op experimentele basis de mogelijkheden van een preventieve aanpak van milieuproblemen. Wat preventie precies is, waarom het zo belangrijk is, wat de mogelijkheden voor bedrijven zijn? Op deze vragen geeft dit vouwblad een antwoord. Sinds enkele decennia worden S bedrijven geconfronteerd met de grenzen van het milieu. Om toe komstige generaties uitzicht te bieden op een leefbare omgeving is het begrip "duurzame ontwikkeling" als uit gangspunt voor het milieubeleid geïntro duceerd. De maatschappij accepteert dit uitgangspunt. Maar werkelijk maatregelen nemen is andere koek. Voor een duurza mer samenleving is meer nodig dan enkele aanpassingen. Preventie Een preventieve aanpak is gebaseerd op het voorkomen van milieuproble men. Op de plaats in het productieproces waar de milieubelasting ontstaat, worden maatregelen genomen. Verbeteringen worden bedacht vóórdat milieubelastende stoffen ontstaan. Vaak houdt dit in dat het productieproces efficiënter wordt gemaakt, zodat minder grondstoffen nodig zijn en minder afvalstoffen ontstaan. Hier raken milieubeleid, veiligheid en kwaliteitszorg elkaar. Deze aanpak in het milieubeleid is betrek kelijk nieuw. Tot nu toe ging de aandacht vooral naar het treffen van sanerende maatregelen, aan het eindpunt van de pijp lijn. Voorbeelden zijn waterzuiverings installaties, luchtfilters en het scheiden van afvalstoffen. Deze oplossingen zijn belangrijk, maar minder fundamenteel dan het voorkomen van afvalstoffen. Veel maatregelen die pas op het eindpunt genomen worden, houden een verplaat sing van de problemen in. Zo produceren Afval- en emissiepreventie is het voor komen of beperken van het ontstaan van afval en emissies door beperking aan de bron, door intern hergebruik en/of door de vermindering van de totale milieuschadelijkheid. Het voor komen van vervuiling door middel van preventie zal in veel gevallen funda mentele oplossingen voor milieuproble men bieden. In tegenstelling tot sane rende maatregelen houdt preventie vaak geen kostenverhoging, maar juist een kostenbesparing voor het bedrijf in. zuiveringsinstallaties grote hoeveelheden verontreinigd en moeilijk te verwerken slib. Preventie zoekt juist naar wegen om het productieproces zo gunstig mogelijk te maken, zodat minder grondstoffen ver spild worden en minder schadelijke afval stoffen ontstaan. Verschillende praktijkon derzoeken in bedrijven in binnen- en bui tenland leverden positieve resultaten op. Bij bepaalde bedrijfsprocessen is tot 100% beperking van afval en emissies naar lucht, water en bodem mogelijk gebleken. De meeste preventieve maatregelen bleken bovendien niets te kosten of waren zelfs kostenbesparend! Interne Milieuzorg Om de milieubelasting van bedrijven O te verminderen, is het Bedrijfsinterne Milieuzorgsysteem ontwikkeld. Een goede milieuzorg in bedrijven gaat verder dan

Wantij | 1993 | | pagina 11