Jack van Harn eigenaar van café-restaurant De Landbouw, districtsvoorzitter Koninklijke Horeca Nederland en deelnemer aan het preventieproject "Kiezen voor minder afval": "Naar mijn mening is milieuzorg voorna melijk hersenwerk. Een ondernemer moet zijn handelwijze omdraaien voor het milieu. Hij moet nadenken bij in- en ver koop. Bij inkoop kan plastic en ander ver pakkingsmateriaal geweigerd worden. Goed voor het milieu en bovendien spaart het kosten op inkoop en afval." Resultaten k "Kiezen voor minder afval" laat zien dat goede resultaten haalbaar zijn. Vooral bij bedrijven die uit zichzelf al gemotiveerd zijn om milieuzorg in te voe ren, komen veel mogelijkheden boven tafel. Zo kan een drukkerij jaarlijks 750 kg chemisch afval besparen door oude resten inkt niet meer weg te gooien, maar binnen het bedrijf opnieuw te gebruiken. Bij het stadhuis van Goes zijn alle schadelijke schoonmaakmiddelen, zoals chloor, ver vangen door milieuvriendelijke middelen in retourverpakking. Bovendien wordt er minder schoonmaakmiddel gebruikt door dat de doseringen nauwkeuriger zijn. Veel preventieve maatregelen lijken in principe haalbaar. Het blijkt echter dat tus sen het voornemen om preventieve maat regelen te nemen en het invoeren in het bedrijf vele obstakels liggen. Vaak zijn bij zo" n project maar enkele personen uit het bedrijf betrokken. Er is een lange weg te gaan om het hele bedrijf enthousiast te krijgen. Ook al is het milieu erbij gebaat en hoeven de maatregelen niets te kosten, het blijven veranderingen. Tegen verander ingen kan weerstand bestaan. Methode Een goede manier om aan preventie te C/ doen is preventie als daadwerkelijke invulling van het bedrijfsinterne milieu zorgsysteem te nemen. Preventieve milieu zorg is het voortdurend zoeken naar bete re grondstoffen, werkmethoden, technie ken en eindproducten om het bedrijf effi ciënter met het milieu om te laten gaan. Voor het opsporen van mogelijkheden tot preventie is een werkmethode ontwik keld. Deze methode verloopt volgens een aantal stappen. Eerst wordt geïnventari seerd waar de meeste milieubelasting in het bedrijf ontstaat. Waar liggen de beste aanknopingspunten voor verbeteringen? Daarna worden grondstoffen, manier van werken en uitgaande producten en afval stoffen op een rijtje gezet. Vanuit dat over zicht worden de precieze oorzaken van het ontstaan van afvalstoffen en van grond- stofverliezen geanalyseerd. Vervolgens worden mogelijkheden voor alternatieven bedacht. Deze mogelijkheden worden getoetst op milieu, economische en prakti sche haalbaarheid. De mogelijkheden die haalbaar zijn, worden vervolgens ingevoerd. Mensen hHet is belangrijk dat de juiste mensen bij het onderzoek betrokken zijn. Zowel mensen van de werkvloer als van het management hebben een belangrijke inbreng. Het management zorgt ervoor dat preventie door het bedrijf gesteund wordt en dat mogelijkheden geboden worden om onderzoek uit te voeren. De inbreng van de mensen op de werkvloer is onont beerlijk bij het bedenken van alternatie ven. De mensen op de werkvloer hebben meestal het meeste inzicht in de werkme thoden. Tevens moeten de mensen op de werkvloer de praktische haalbaarheid van de alternatieven testen en uiteindelijk de veranderingen doorvoeren. Zelf aan de slag Ieder bedrijf kan zelf aan de slag gaan met afval- en emissiepreventie. Het ini tiatief hiertoe kan van de directie, maar ook van het personeel afkomstig zijn. Vaak blijkt dat het personeel door de dagelijkse confrontatie met de bedrijfsprocessen eer der gemotiveerd is om milieumaatregelen te treffen dan de top van het bedrijf. Via ondernemingsraden of andere overleg organen kan het personeel wensen op het gebied van milieuzorg bij de directie kenbaar maken. Daarnaast moeten de ingezette mensen voldoende ruimte krijgen, d.w.z. medewer king vanuit de directie en voldoende mid delen, om preventie-onderzoek te kunnen uitvoeren en resultaten te kunnen invoe ren. Een preventie-onderzoek is geen gebeurtenis die maar één keer plaatsvindt. Steeds weer zullen zich nieuwe mogelijk heden aandienen die de milieubelasting kunnen verminderen. In het kader van de interne milieuzorg zal het bedrijf voor deze ontwikkelingen steeds open moeten blijven staan. 3 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 13