II MÏ ill I 2 1 I I II I lillllilll !lï isi II Ondersteuning Veel bedrijven zullen behoefte aan V ondersteuning hebben als ze met pre ventie aan de slag gaan. Ten eerste kan informatie worden opgevraagd bij instan ties. Bij het Nationaal Milieu Centrum is een databank op het gebied van afval en emissiepreventie in ontwikkeling. In Zeeland kan men aankloppen bij de Bedrijfs Milieu Dienst, het Innovatie Centrum, de Kamers van Koophandel en adviesbureaus. Deze instanties kunnen ieder bedrijf op weg helpen, van eenvou dige gratis informatie tot daadwerkelijke ondersteuning tegen betaling. Daarnaast zijn er diverse algemene of branchegerichte handboeken verschenen. Deze handboeken presenteren de werk methode en bevatten werkbladen. De bedoeling is dat bedrijven met deze handboeken zelfstandig aan de slag kun nen. Maar in de praktijk blijkt toch vaak verdere ondersteuning noodzakelijk. Een derde mogelijkheid voor ondersteuning biedt het volgen van een cursus. Teleac heeft een televisiecursus, die op videoband verkrijgbaar is. In Zeeland bestaan plannen voor bedrijfs gerichte preventiecursussen. Op 29 november j.l. is voor enkele branches al een studiemiddag "Kiezen voor minder afval" gehouden. Ten slotte zijn er verschillende subsidie mogelijkheden voor milieu-adviezen en investeringen. Deze gaan uit van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu en de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (NOVEM). Voor meer informatie: Bedrijfs Milieu Dienst, dhr. ir. Th. P. Meiman, tel. 01640-35320. Innovatiecentrum Zeeland, tel. 01180-28141. Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland, tel. 01180-35536. Kamer van Koophandel Zeeuwsch- Vlaanderen, tel. 01150-12952. Nationaal Milieu Centrum, tel. 03480-26256. •Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu, tel. 070-3174174. NOVEM, tel. 030-363444. Publicaties: S. de Hoo; Handleiding voor preventie van afval en emissies; SDU, 1991. Handboek voor preventie van afval en emissies (in verschillende branches); Ministerie van Economische Zaken en van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu, 1991, 1992 en 1993. J. Bressers e.a. (red.); Milieuzorg van directietafel tot werkvloer; Samson H.D. Tjeenk Willink, 1991. Bedrijfsrapportage Midden- en Kleinbedrijf; preventieproject "Kiezen Foto: H.J. van Oosten voor minder afval"; Zeeuwse Milieufederatie en Provincie Zeeland, 1993. Ja, ik steun de Zeeuwse Milieufederatie Naam: Adres: Postcode woonplaats: Tel. wordt lid van de Zeeuwse Milieufederatie en ontvangt vier keer per jaar Wantij, tijdschrift voor milieu en natuur in Zeeland. Ddoet een lidmaatschap van de Zeeuwse Milieufederatie cadeau. Ontvanger krijgt vier keer per jaar Wantij, tijdschrift voor milieu en natuur in Zeeland. Ontvanger: Adres: Postcode woonplaats: Tel. Ik wacht met betalen (tenminste f 25,- per jaar) op de acceptgiro. ■3 S IN 1 I l I 0 I 1 I I VOUWBLAD WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 14