Een duurzame toekomst voor Pechiney Hergebruik van aluminium biedt kansen Peter van den Er wordt in de wereld teveel aluminium geprodu ceerd. Lage prijzen zijn het gevolg. De toekomst van aluminiumproducent Pechiney in Vlissingen is on zeker. Pechiney vroeg en kreeg van de overheid extra energiesubsidie om uit de rode cijfers te blij ven. Een door de overheid gesteunde omschakeling van het productieproces naar hergebruik van alumi nium zou beter passen in het streven naar een duur zame samenleving. Ook het duurzaam voortbe staan van de fabriek in Vlissingen zou bij zo^n omschakeling baat kunnen hebben. contract dat Pechiney in 1969 sloot, stond dat aan de aluminiumfabrikant tweederde van de kosten voor opslag doorberekend zou worden. In die tijd ging Pechiney er nog van uit dat de verwerkingskosten van radioactief afval lager zouden worden. Wint Pechiney het geschil, dan is de ver wachting dat bij verlenging van het ener giecontract in 1996, de energieleverancier het verlies zal willen compenseren door een hogere prijs. Verliest Pechiney, dan zal het niet graag een voor een aluminium fabrikant duur energiecontract verlengen. Pechiney zal hoe dan ook duurder uit zijn. Daarmee komt het voortbestaan van de aluminiumsmelter in Vlissingen in gevaar. Concurrerend Maar stel dat, onder dreiging van sluiting, door subsidies ook die beker aan Pechiney voorbijgaat? Dan blijft het feit dat de smel ter in Vlissingen niet in staat is concurre- P Pechiney zit in moeilijkheden. De Tweede Kamer besloot het bedrijf in september een tweejarig ener giecontract van 26 miljoen gulden te verlenen. Dit bedrag komt bovenop de jaarlijkse subsidie van 140 miljoen gulden. Een besluit dat strijdig is met het industrie beleid van Economische Zaken, strijdig met de Europese richtlijnen tegen concur rentievervalsing en strijdig met de doel stellingen van het Nationale Milieubeleidsplan. Dat laatste wil energie juist duurder maken om zuinig gebruik te stimuleren. Minister Andriessen verdedig de zijn besluit door er op te wijzen dat Pechiney de extra subsidie moet terugbe talen als de aluminiumprijs op de wereld markt de komende twee jaar boven de 1700 dollar per ton komt. Een krachteloze voorwaarde. De Amerikaanse Aluminium Associatie verwacht dat de huidige malaise nog vijf jaar kan voortduren. De prijzen op de wereldmarkt schommelen nu rond de 1100 dollar per ton. Pechiney gebruikt 4 procent van de totale Nederlandse electriciteitsproductie tegen een zwaar gesubsidieerde prijs. Foto: Folder Pechiney Geschil Met de discussie over de verlenging van het energiecontract van Pechiney in 1996 in het vooruitzicht, speelt nog iets een rol. Een arbitragecommissie moet een uit spraak doen in het geschil over de kosten voor de opslag van radioactief afval van de kerncentrale Borssele. Pechiney betrekt stroom van de kerncentrale, maar weigert sinds eind 1990 bij te dragen aan de kos ten voor de opslag van het afval. De reke ning is inmiddels opgelopen tot meer dan 150 miljoen gulden. In het energie- rend te produceren. De fabriek behoort immers tot de vijf oudste en minst efficiën te smelters van het concern, waarvan die in Venthon volgend jaar al dichtgaat. Er is een enorm verschil in productiekosten tussen West-Europa, gemiddeld 1600 dol- 14 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 18