geblazen. Zelfs nog vóórdat het wrak op de ponton was neergezet en de bergings operatie feitelijk was afgerond. Onze con clusie is dat er in de Sloehaven een goed en snel uitvaarbaar drijvend oliescherm voorhanden hoort te zijn, dat minimaal de hele haveningang kan afsluiten, plus een ander scherm dat vlug langs het Rammekensschor kan worden gelegd. Er moet voorkomen worden dat bij afgaand tij de olieverontreiniging de haven uit trekt, naar de Westerschelde. Milieumaatregelen hebben bij de berging een te lage prioriteit gekregen. De kosten daarvan zouden in geen verhouding heb ben gestaan tot de totale omvang van de bergingskosten. Lik op stuk Terug naar de P 82 en de handhaving van milieuwetten. Uit het gesprek aan boord bleek dat er sinds de komst van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren (WVO) veel verbeterd is. Werd aanvanke lijk vooral en hoofdzakelijk gereageerd op accidenten, de laatste jaren is er een goede uitbouw van de handhaving door samen werking met andere overheidsdiensten. Controle op de naleving van de WVO door de Rijkspolitie te Water gebeurt ook tij dens het bunkeren van zeeschepen uit binnenvaarttankers. Verder let men op het lozen van afval van het dek van zeesche pen en op het schoonspuiten van lege ruimten, wat bij de binnenvaart vaak gebeurt. Nieuw is dat bij het constateren van een overtreding lik op stuk beleid wordt toegepast. De Rijkspolitie te Water biedt de boos doener, via de Officier van Justitie die de hoogte van de boete vaststelt, een schik king aan. Deze werkwijze is een stuk beter dan vroeger, wat geldt voor beide partijen. De omslachtige weg van het proces-ver baal en rechtszitting is daarmee van de baan en verdere strafvervolging wordt voorkomen. Samenwerkingsverbanden De Lokale Kontaktgroep Milieu Westerschelde is een goede samenwer kingsstructuur. De Rijkspolitie te Water afdeling Delta neemt daarin deel, samen met de Rijkswaterstaat directie Zeeland, het Parket van de Officier van Justitie, de Taakgroep Westerschelde-gemeenten en de Regionale Inspectie Milieuhygiëne van het Ministerie van VROM. In het Beleidsplan Westerschelde zal op korte termijn actie worden ondernomen om te zorgen voor een effectief toezicht ter voorkoming van illegale activiteiten, zoals het spoelen van tanks en het ontgas sen van schepen. Zaken, die nog steeds oogluikend worden toegestaan en bepaald Het vrachtschip "Aya" zonk pal voor het Land van Saeftinghe. Foto: Nico Vroman niet van gevaar ontbloot zijn. Zo zagen we tijdens de tocht van de P 82 naar Vlissingen-Oost een ten anker liggende binnenvaarttanker die in de Springergeul bij de Braakmanhaven vanTerneuzen lag te ontgassen. Deze handelingen vallen niet onder een sluitende regelgeving, zelfs niet bij zeeschepen op de Westerschelde. De Lokale Kontaktgroep houdt zich met deze materie bezig op grond van de Wet Gevaarlijke Stoffen. Tot slot aandacht voor "groene" kanten in het werk van de Rijkspolitie te Water. Er vindt regelmatig controle plaats op het betreden van natuurgebieden, waartoe de politievaartuigen met een bijboot zijn uitgerust. Langs de Westerschelde treft men visse rij met fuiken aan. Die moeten voorzien zijn van keerwanden zodat zeehonden - gesignaleerd op de platen van Valkenisse - er niet in kunnen om een maaltje vis te verschalken. Verder is de visse rij-controle een algemeen aspect van het dagelijks werk. Hans Bannink is redactiemedewerker van Wantij. (Met dank aan de bemanning van de P 82 voor de medewerking). Naschrift "Met betrekking tot de lozing door de "Aya" is inmiddels proces-verbaal opge maakt. Rijkswaterstaat en de berger zijn beiden als verdachten gehoord. Als alles op papier staat zal nader worden bezien of en wie er vervolgd wordt. Eerlijk gezegd zou het mij tegenvallen als Rijkswaterstaat strafrechtelijk iets te verwijten valt. Met name in de eerste fase van de berging lijkt het erop dat men alle maatregelen genomen heeft die nodig waren. Dit is echter niet meer dan een oppervlakkige waarneming. Bovendien ging het in de laatste fase fout. Het proces-verbaal zal het ons leren. Als Rijkswaterstaat iets te verwij ten valt, is een reactie op zijn plaats. Uitgangspunt is dat overheden en parti culieren op dezelfde wijze behandeld worden. Gelijke monniken, gelijke kap pen. Mr. T. de Lange, officier van justitie te Middelburg 17 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 21