Concept-JAARVERSLAG 1992 ZEEUWSE MILIEUFEDERATIE ter bespreking op de jaarvergadering van de Zeeuwse Milieufederatie op dinsdag 23 maart 1993 te Goes. Zie voor de agenda dit Wantijnummer, rubriek "Berichten". De overige agendastukken worden omstreeks 11 maart aan u toegezonden als u lid bent én voor die datum daarom verzocht heeft (tel. 01100-30075). Ze zijn ook op de jaarvergadering beschikbaar. ties en SNM. Het directeurenoverleg gevormd door directeuren van de federaties en van SNM, de ontwikkeling van gezamenlijke projecten, nadere afstemming van werkplannen en de afspraken over een netwerkcoördinator, vormen de eerste vruchten van die nauwere samenwerking. 2.5.3. Landelijke werkgroepen - Periodiek afvaloverleg In het landelijk periodiek afvaloverleg zijn mogelijkheden besproken om afvalpreventie op lokaal en regionaal niveau te stimuleren. Om te beginnen hebben de federaties studiedagen georganiseerd over afvalpreventie. Bij de ZMF is het project "Kiezen voor minder afval" opgezet. Een gezamenlijke reactie werd geschreven naar het Afval Overleg Orgaan over de te lage landelijke taakstellingen m.b.t. preventie en hergebruik. - Werkgroep industrie SNM In 1992 is gestart met een landelijke werkgroep industrie. De coördinatie ligt bij SNM. Naast 6 milieufederaties en SNM neemt ook de Werkgroep Eem- smond (Vereniging tot Behoud van de Waddenzee) deel aan het overleg. De werkgroep beoogt met name het doelgroepenoverleg tussen het rijk en de industrie te volgen. Met betrekking tot de convenanten voor de basis metaal, de chemie en de olieraffinaderijen zijn reeds verschillende acties ondernomen naar zowel de vergunningverleners als de verschillende ministe ries. - Educatie-overleg Educatiemedewerkers van de federaties kwamen periodiek bijeen om activi teiten af te stemmen. Consumentgerichte activiteiten kregen de meeste aandacht 2.6. ANC Het ANC vormt onder meer een platform voor Nederlandse en Vlaamse milieuor ganisaties. In het verslagjaar zijn verschillende malen activiteiten afgestemd en ontwikkelingen op het vlak van natuur en milieu doorgenomen. Er is in ANC-verband een start gemaakt met een milieu- en ruimtelijke visie op het Deltagebied. 1. INLEIDING Het verslagjaar 1992 bevindt zich voor wat natuur- en milieubeleid aangaat, in een overgangsperiode van denken naar doen. De stap naar het uitvoeren van maatregelen blijft echter te lang uit. Daar zijn niet alleen de weinig concrete en meetbare beleidsdoelstellingen van Kerend Tij debet aan. Al te vaak worden ook financiële problemen voorgewend als alibi om milieu- en natuurbeleid uit te stellen, zoals blijkt uit de opstelling van de landbouw of die van het bedrijfsleven in de Kanaalzöne om geldelijk bij te dragen in het plan van aanpak. Daarnaast moet worden geconstateerd dat verbetering van het milieu wordt gefrustreerd door de groei van de afvalberg, de toename van het aantal autokilometers en het steeds grotere gebruik van kilowatturen. Een trendbreuk die zo hard nodig is blijft vooralsnog uit. Desondanks probeerde de ZMF in het voorbije jaar met concrete projecten handelingsperspectieven te bieden. In overlegsituaties poogde onze vereni ging alternatieve oplossingen aan te reiken. Het verslagjaar stond ook in het teken van het intensiveren en verbreden van de contacten met de doelgroepen, met name de aandacht voor de water schappen is er een voorbeeld van. De versterking van het netwerk met de milieufederaties en de Stichting Natuur en Milieu was eveneens kenmerkend. Het hiernavolgende verslag geeft een beknopt overzicht van al die ontwikke lingen en werkzaamheden. 1 3. ACTIVITEITEN 3.1. Algemeen 3.1.1. Netwerkontwikkeling en ondersteuning aangesloten groepen In 1992 werden diverse milieuwerkgroepen bezocht om te peilen welke ondersteuningsbehoefte daar leeft. Het initiatief voor de oprichting van een milieuwerkgroep Vlissingen werd gesteund. De groep houdt zich bezig met verkeer en milieu op gemeentelijk niveau en wordt door de ZMF ondersteund in het kader van het Verkeers Milieu Kaartenprojeet (VMK)Met de recrea tiewerkgroep op Walcheren werd een avond georganiseerd waarin de ontwikke lingen en verwachtingen t.a.v. dé relatie recreatie en milieu beschouwd werden. Weekendcursussen kadervorming en onderhandelingsvaardigheden voor aangeslo ten groepen vonden plaats in oktober en november in samenwerking met de Volkshogeschool Zeeland. In november verscheen de nota samenwerking in de Zeeuwse milieubeweging waarin de ZMF aan de hand van informatie uit de aangesloten groepen de koers voor samenwerking en ondersteuning heeft uitgezet. Alle aangesloten werkgroepen werden uitgenodigd onderwerpen aan te leveren 3 2. DE ZMF ALS ORGANISATIE 2.1. Bestuur Het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur kwamen in het verslagjaar 8 maal bijeen. Naast de beleidszaken van de ZMF stonden op de agenda van het bestuur bezoeken aan aangesloten organisaties en andere instanties die voor natuur en milieu belangrijk zijn. Verschillende bestuursleden vertegenwoordigden de ZMF in overlegstructuren, zowel in de provincie als daarbuiten. 22. Bureau Albert Aartsen vulde vanaf begin februari de plaats in die in de staf vrijkwam door het vertrek van José Lemmen (educatie en afvalbeleid)De taakafbakening van de stafmedewerkers werd geactualiseerd. Per 1 maart is Thijs Kramer voor één jaar aangesteld als coördinator van het Delta- overleg. De coördinator is bij de ZMF ondergebracht. Na veelvuldig overleg met de gemeente Goes kwam eindelijk de nieuwe huisvesting aan het Ravelijn de Groene Jager beschikbaar. Eind 1992 is de verhuizing voorbereid. 2.3. Ledenvergaderingen De voorjaarsvergadering stond deze keer in het teken van het aftreden van voorzitter Sabine Verburg. Na bijna vier jaar de ZMF voorgezeten te hebben, droeg zij de hamer over aan Chris Karelse. Uit alle afscheidswoorden bleek, dat haar inbreng alom gewaardeerd werd. Theo Prins trad af als lid van het algemeen bestuur. Na het huishoudelijk gedeelte werden de visies van provincie, landbouw en ZMF op de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleids plan gepresenteerd. Uit de presentaties bleek bij alle partijen een coöperatieve opstelling. In de najaarsvergadering werd eerst het werkplan voor 1993 besproken. Vervolgens belichtten de heren T. de Lange (Officier van Justitie) en MeijIer (hoofd afd. handhaving en metingen van de provincie) de handhaving van milieuwetten en de rol van de milieubeweging daarbij 2.4. Ledenwerving De info-stand van de ZMF was aanwezig op o.m. de schaapsscheerdersfeesten in Nisse en de manifestatie duurzame ontwikkeling in Heinkenszand. De PR- commis8ie besprak de vele mogelijkheden voor PR—activiteiten en concludeer de dat met name de versteviging van de relatie met de achterban prioriteit moet krijgen. De notitie over de samenwerking in de Zeeuwse milieubeweging zal daarbij als basis dienen. 2.5. Landelijke zaken 2.5.1. Federatie Overleg (FO) In januari werd het nieuwe "trio" geïnstalleerd. Het verslagjaar stond in het teken van de netwerkversterking, gezamenlijke projecten, contacten met overheden en de verdeling van de LSNME-boedelHet voorstel voor het mestproject kreeg alom steun om de brede, landelijke samenwerking van de grond te tillen. 2.5.2. Stichting Natuur en Milieu (SNM) Met het verschijnen van de rapportage netwerkversterking is een daadwerke lijke start gemaakt met een geïntensiveerde samenwerking tussen de federa- voor verwerking in het werkplan 1993. 3.1.2. Voorlichting en educatie - Algemeen Op het terrein van voorlichting en educatie is in 1992 weer een scala van onderwerpen aan de orde geweest. De communicatie met pers en publiek accentueert de positie van de ZMF als centraal aanspreekpunt voor natuur- en milieubelangen. Daarnaast speelt educatie een belangrijke rol bij de kennisverbreding van aangésloten leden en organisaties, van andere doelgroepen en van de "milieu-consument" in het algemeen. Behalve voor de eigen periodiek Wantij leverde de ZMF bijdragen voor de Zeeuwse dagbladen, voor Omroep Zeeland, voor tijdschriften en voor lande lijke dagbladen en TV. Naast lezingen voor milieu- en natuurverenigingen zijn lessen en lezingen verzorgd voor uiteenlopende organisaties als: de analisten opleiding, bestuursacademie, landbouwmaatschappijRotary en diverse vrouwenverenigingen. Veelal werd een milieu-onderwerp gekozen dat nauw aansluit bij de activiteiten van de toehoorders. De ZMF heeft bijdragen geleverd aan opleidingen en studiedagen voor derden in het kader van de Internationale Scheldefaculteit (ISF) en de Zomeruni- versiteit Zeeland (ZUZ). De bijeenkomsten van de vakgroep milieu van de ISF besteedden aandacht aan: het PROSA-project, de leerstof voor de cursus bedrijfsinterne milieuzorg en de milieukennis-infrastructuur in de Schelde- mond. Binnen de vakgroep natuur en recreatie van de ZUZ is meegewerkt aan de voorbereiding van het thema "randvoorwaarden die natuur en milieu stellen aan de ontwikkeling van industrie en recreatie." Verder zijn als educatieve activiteiten uiteenlopende cursussen opgestart. De diaseries "Natuur en milieu in Zeeland" en "Morgen wordt het beter" werden voor het eerst aan het publiek getoond en een diaserie over de ZMF werd voorbereid. Na twintig jaar aan de milieudocumentatie voor de ZMF in de Zeeuwse Bibliotheek te hebben gewerkt, is Magda Roegholt met haar werk gestopt. Het beheer van haar levenswerk is overgenomen door Petra van Zwieten. In het kader van de eigen public relations is een werkgroep aan de slag geweest ter vaststelling van de prioriteiten in het PR-beleid. De verstevi ging van de contacten met de achterban kwam daarbij als een van de eerste aandachtspunten naar voren. Door het bestuur is hiermee een begin gemaakt via onder andere het bezoeken van aangesloten organisaties en het besteden van specifieke aandacht aan lokale en regionale initiatieven in Wantij. - Wantij Wantij verscheen vier maal. Willem de Weert was eindredacteur. Er werd gekozen voor een nieuwe kleurstelling en er werden nieuwe rubrieken geïntroduceerd, zoals een opiniërende rubriek en een artikelenserie over Zeeuwse bedrijven. Verschillende artikelen werden overgenomen door andere periodieken. Ook de landelijke pers besteedde er regelmatig aandacht aan. - Terugkomdagen milieuvoorlichtersnetwerk Er zijn een viertal terugkomdagen voor de voorlichters van het milieunet werk georganiseerd. Tijdens deze dagen zijn ervaringen uitgewisseld en werd aandacht besteed aan: afvalpreventie, integraal waterbeheer en werving. Om het aantal milieuvoorlichters uit te breiden is een weekendcursus milieu voorlichting georganiseerd. Eind april hebben 14 cursisten een cursus milieuvoorlichting gevolgd aan de Volkshogeschool Zeeland. Een deel van hen heeft zich aangesloten bij het voorlichtersnetwerk. - NME-overleg Het Periodiek NME-overleg heeft zich in het verslagjaar met name gebogen over: de plannen voor een natuurgidsencorps, de ontwikkeling van de MEC's en de bezoekerscentra, de bedreigde positie van het Zeeuws Biologisch 2 4

Wantij | 1993 | | pagina 29