SS Btapje in de richting van een finale besluitvorming rond dit project. In het kader van de streekplanuitwerking voor de WOV zijn onze bezwaren weer eens op een rijtje gezet: - een te grote aantasting van de natuur- en landschapswaarden van de Wes- terschelde en de Zak van Zuid-Beveland; - in strijd met een milieuvriendelijk verkeers- en vervoersbeleid; - WOV is niet nodig, bestaande veren moeten worden geoptimaliseerd omdat het een goed en financieel verdedigbaar alternatief is. Tegen het besluit van GS om de gemeente Borsele een aanwijzing te geven om de realisatie van de WOV bestemmingsplanmatig mogelijk te maken werd beroep ingesteld bij de Kroon. De Raad van State honoreerde een verzoek om schorsing. Voor de ZMF is de bodemprocedure tegen het aanwijzingsbesluit van eminent belang, omdat dit de enige procedure is waarin nut en noodzaak van de WOV nog aan bod kunnen komen Met Vogelbescherming is afgesproken dat een ernstige aantasting van de Westerschelde door de realisatie van brug-tunnel variant van de WOV aanhangig gemaakt zal worden in het kader van de EG-vogelrichtlijn op het moment dat het besluit hiertoe genomen wordt. De ZMF heeft in het kader van het review-team WOV de natuur- en milieuas pecten beoordeeld van het ontwerp van een brug-tunnel-combinatie. - Kop van Schouwen De ZMF is vertegenwoordigd in de bestuurlijke klankbordgroep, die in 1992 voor het eerst bijeen kwam. - Diversen Er werd bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan Versche polder van de gemeente Sluis, waarin een zomerwoningcomplex wordt voorzien tegen de wallen van Retranchement In het kader van artikel 19 wet RO werd bezwaar aangetekend tegen het plan van de gemeente Oostburg om een kuuroord met 250 zomerwoningen te realise ren bij Cadzand-Bad. Bij dezelfde gemeente speelde de realisatie van een uitbreiding van de jachthaven en een buitendijks gelegen appartementencom plex. Hiertegen werd bij de gemeente bezwaar gemaakt. Bij de gemeente Domburg werd bezwaar gemaakt tegen de bouw van 12 apparte menten in Oostkapelle. In het kader van het vooroverleg werd een reactie gegeven op het bestem mingsplan buitengebied van de gemeente Hulst. In het kader van de Tracénota/MER werd gereageerd op de plannen voor een Dammenweg op Walcheren en een rondweg Zaamslag. Bij het provinciebestuur werd het afgraven van een dijk in de gemeente Reimerswaal aanhangig gemaakt. In deze gemeente speelt ook het voornemen om een centrum voor geluidssporten te realiseren. Tegen dit voornemen werd in een vroegtijdig stadium bij de gemeenteraad geprotesteerd. 33.5. Landinrichting Landinrichting ontpopt zich als een belangrijk instrument voor de realisa tie van het natuurbeleid. De ZMF is nauw betrokken bij landinrichting via vertegenwoordigers in de 17 landinrichtingscommissies die Zeeland rijk is. In de commissies wordt er tussen landbouw- en natuurvertegenwoordigers constructief samengewerkt. Dit in schril contrast met de scheldkanonnades die de natuurbescherming te pas en te onpas uit landbouwkring over zich heen krijgt. De goede samenwerking in landinrichtingsverband heeft er ondermeer toe geleid dat vanuit de ZMF de landbouwwens om de landinrich tingsrente niet af te schaffen werd ondersteund. Een goede samenwerking leidt er toe dat op het moment dat de landbouwleden in landinrichtingscom missies meewerken aan de uitvoering van het NBP, we ons als natuurbescher ming ook willen inzetten voor het landbouwvoordeel als dat tenminste de natuurbelangen niet schaadt. In 1992 werden 2 nieuwe commissies geïnstalleerd. In de RAK Ponte nam Geertje van der Krogt namens de natuurbescherming zitting in de commissie. Ze is het eerste vrouwelijke lid van een landinrichtingscommissie in Holland. Binnen het bestuur wordt er ook gedacht om het assortiment te verbreden en andere produkten op de Vlegel-wijze te produceren. Op verzoek van de ZMF werd via de Wetenschapswinkel Leiden door het Centrum voor Milieukunde in Leiden (CML) een milieubalans onderzoek uitgevoerd naar de Zeeuwse Vlegel, met als resultaat dat de Vlegelteelt duidelijk milieu vriendelijker scoort dan de gangbare tarweteelt. Er werden ook enkele suggesties gedaan om de teelt nog milieuvriendelijker te maken. - Provinciale Landbouwnota's De ZMF heeft gereageerd op enkele nota's die in 1992 zijn verschenen zoals de provinciale landbouwnota, het PLON (Provinciale Landbouw Óntwikkelings Nota)en het rapport Kerend Tij voor de landbouw. De rode draad die door onze reacties loopt is dat de milieuvoorsprong die Zeeland bezit op landbouwgebied t.o.v. de rest van Nederland benut moet worden. Het positieve imago dat Zeeland daardoor heeft moet niet te grabbel gegooid worden door het introduceren van milieuonvriendelijke landbouw vormen zoals bollenteelt, glastuinbouw e.d. 3.3.7. Visserij - Structuurnota zee- en kustvisserij De discussie natuur-visserij stond centraal in 1992. Door de ZMF werd de gezamenlijke reactie van een tiental natuur- en milieuorganisaties op de Structuurnota Zee- en Kustvisserij verzorgd. Daarnaast reageerde het Delta Overleg op de specifieke visserij zaken in het Deltagebied. De discussie tussen natuurbescherming en visserijorganisaties spitst zich in de kustwateren toe op de schelpdiervisserijDe natuurbescherming vindt dat er aanzienlijke delen van de kustwateren gesloten moeten worden voor de bodemberoerende visserij zoals de kokkel- en mosselzaadvisserijDoor deze vormen van visserij verdwijnen belangrijke milieutypen die bij de kustwate ren horen zoals oude mossel- en kokkelbanken, zeegrasvelden e.d. Daarnaast komt de voedselvoorziening van vogels als scholekster en eidereend in gevaar als in schelpdierarme jaren een belangrijk deel wordt weggevist. In de Structuurnota wordt voorgesteld om slechts 14% van de Oosterschelde te sluiten. Voor de Westerschelde waar deze problematiek ook speelt wordt overleg met België toegezegd. Voor de Voordelta is het beleidsplan voor dit gebied bepalend. Daarin wordt vooralsnog uitgegaan van het sluiten van twee gebieden voor de schelpdiervisserij. In schelpdierarme jaren wordt 70% van de voedselbehoefte van vogels gegarandeerd. Indien er minder aanwezig is zal de Oosterschelde geheel worden gesloten voor de schelpdiervisserij Naar onze mening wordt er een te klein deel van de Oosterschelde gesloten en behoort 100 van de voedselbehoefte van vogels worden gegarandeerd. De ZMF heeft samen met de Waddenvereniging en Vogelbescherming het voortouw als het gaat om het formuleren van standpunten over de kustvisserijproble matiek en de contacten met de buitenwacht. Vandaar dat er het afgelopen jaar regelmatig met de visserijorganisaties en politici werd overlegd. Er vond overleg plaats met het productschap voor vis- en visproducten en Zevibel, met het DB van de Stuurgroep Oosterschelde over de structuurnota, er werd deelgenomen aan een excursie van de Vaste Tweede kamercommissie voor Visserij zaken op de Waddenzee georganiseerd door de mosselburgemees ters,, en aan een ronde tafelconferentie op initiatief van CDA/PvdA kamerleden. Ondanks herhaald aandringen vond pas medio december overleg plaats met de betrokken ambtenaren van het ministerie van LNV. Ondanks de voorgenomen openheid was het ministerie een gesloten bastion, waarmee geen discussie over de visserijnota mogelijk was. Op verschillende momenten hebben we hierover onze teleurstelling uitgesproken, omdat hierdoor de bereidheid bij zowel visserij- als natuurorganisaties om op een constructieve manier tot oplossingen te komen werd gefrustreerd. Daardoor stonden de organisaties in de publiciteit vaak feller tegenover elkaar dan nodig was. - Voornemen sluiting Oosterschelde Samen met de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee werd een brief gestuurd naar minister Bukman n.a.v. zijn besluit om gedeeltes van de Oosterschelde 13 15 Zeeland. In de commissie voor de herinrichting Kust West Zeeuws-Vlaanderen is Leo D'Hoore als ervaren lid naar voren geschoven. De ZMF staat de landinrichtingscommissieleden met raad en daad ter zijde, daarvoor is onder andere het landinrichtingsoverleg bedoeld, dat in 1992 drie maal bijeen kwam. Op 22-2 vond de historische gebeurtenis plaats dat door de particuliere natuurbescherming in Zeeland een aan,vraag werd gedaan voor een landinrich tingsproject op Schouwen. Deze aanvraag werd ingegeven door de wens om middels landinrichting de natuurontwikkelingsprojecten langs de. zuidkust van Schouwen te realiseren (Plan Tureluur). Deze aanvraag werd in een overleg met de betrokken gedeputeerde Nederhoed nader toegelicht. In 1992 werden weer twee nieuwe Zeeuwse landinrichtingsprojecten op het voorbereidingsschema geplaatst: Zaamslag en Reuzenhoek. De natuurbescher mingsvereniging de Steltkluut zal gevraagd worden een lid voor deze landinrichtingscommissies voor te dragen. Zoals jaarlijks te doen gebruikelijk heeft GS de maatschappelijke organisa ties om advies gevraagd over het voorbereidingsschema landinrichting 1993. De ZMF heeft er voor gepleit de projecten Hoek en Philippine als herinrich ting met administratief karakter (HAK) als nieuwe projecten voor te dragen voor het voorbereidingsschema landinrichting. De jaarlijkse studiedag van Natuur en Milieu over landinrichting werd bezocht Verder werd het bezoek van de Natuurbeschermingsraad aan het gebied Kust West Zeeuws-Vlaanderen bijgewoond ter oriëntatie op een advies voor dit landinrichtingsproject. 3.3.5. Recreatie en toerisme In 1992 heeft de ZMF via haar deelname aan het deskundigenpanel ter voorbereiding van de Provinciale Beleidsnota Recreatie en Toerisme de mogelijkheid gekregen in een vroeg stadium mee richting te geven aan het provinciale recreatiebeleid. In de inspraakreactie van de ZMF op het PBRT 2 kon worden ingestemd met het uitgangspunt dat de groei van de verblijfsrecreatie beperkt moet blijven tot kwaliteitsverbetering. Nieuwe verblijfsrecreatieprojecten worden niet meer toegestaan, behalve de projecten die al in de pijplijn zitten. Tot op heden wil de provincie echter niet duidelijk maken welke recreatieprojecten nog in de "pijplijn" zitten. Voor het overige staat vooral een kwaliteitsverhoging van bestaande voorzieningen op het programma; daarnaast een differentiatie in voorzienin gen, het inspelen op veranderende behoeften van de toerist en een verbete ring van de relatie tussen de sector en andere belangen als milieu, natuur en landschap en leefbaarheid. In mei hield de recreatiewerkgroep Walcheren samen met de ZMF een thema avond over de relatie tussen natuur en recreatie De ZMF had hierbij een inbreng via een toelichting op het bovengenoemde provinciaal beleid. In juli werd door de ZMF ondersteuning verleend aan een organisatie van natuurvrienden op Tholen bij hun kritiek op de gemeentelijke recreatienota. 3.3.6. Landbouw en Waddenzee dit jaar voor de schelpdiervisserij te sluiten. Op basis van de onderzoeksgegevens waren we* tot de conclusie gekomen dat de sluiting voor dit seizoen niet ver genoeg ging. Over dit voornemen werd ook met het DB van de Stuurgroep Oosterschelde van gedachten gewisseld. - Provinciale Visserijnota In de ZMF reactie op deze nota werd gewezen op de eenzijdig economische oriëntatie. De natuuraspecten bleven in deze nota ten onrechte buiten beeld. 3.3.8. Diversen De ZMF heeft het secretariaat verzorgd van de drinkputtenwerkgroep en het Zeeuws Vogelaarsoverleg. Op verzoek van Staatsbosbeheer werd gereageerd op enkele beheersplannen, zoals een beheersplan voor de buitendijkse terreinen langs de Westerschel de De ZMF is vertegenwoordigd in de Natuurwetenschappelijke adviescommissie van het Zeeuwse landschap. Hierin werd vooral aandacht besteed aan het beheer van de terreinen in de Yerseke Moer en het beheer van het verdronken land van Saeftinghe. N.a.v. de perikelen rond de realisatie van het kuuroord bij Cadzand-Bad zijn de banden aangehaald met de natuurbeschermingsorganisaties aan de Vlaamse kant van het Zwin. Met de consulent van de Nederlandse Vereniging van Sportvissers werd van gedachten gewisseld over mogelijke vormen van samenwerking b.v. op het gebied van het ecologisch verantwoord visstandbeheerDit heeft geleid tot een bijeenkomst met de natuurbeherende organisaties, waarbij afspraken zijn gemaakt over samenwerking in de toekomst. 4. SLOT Het geschetste overzicht is het resultaat van de grote inzet van de medewerkers op het bureau en van de vrijwilligers van onze vereniging. Onze dank gaat naar hen allen uit. - 3 ZLO/Landbouwschap Dit jaar vond drie maal informeel overleg plaats met de 3 Zeeuwse landbouw organisaties en het Landbouwschap. Het overleg is bedoeld om elkaar te informeren over standpunten, recente ontwikkelingen e.d. - Zeeuwse Vlegel De ZMF is nauw betrokken bij het Zeeuwse Vlegelproject, een initiatief van agrarische jongeren om op milieuvriendelijke manier bakwaardige tarwe te telen, waarbij de lagere opbrengst gecompenseerd wordt door een iets hogere broodprijs. Dit jaar ging het project definitief van start na enkele jaren intensieve voorbereiding. Ondertussen is het brood op meer dan 100 adressen in Zeeland te koop en zijn er ook verkooppunten in West Brabant en Zuid- Z M ■IBM F 14 16

Wantij | 1993 | | pagina 32