Nieuwsbrief Tureluur Tureluur vooraf Plan Tureluur verlegt grenzen Nummer 2, november 1993 Zeeuwse Milieufederatie Vereniging Natuurmonumenten In deze Nieuwsbrief praten we u bij over Plan Tureluur, het natuurontwikkelingsplan voor de O o ster schelde. Want er is veel te vertellen. Zoals gebruikelijk in de beginfase van een project is het vooral nieuws van de vergadertafel en uit de studeerkamer. Maar het is buitengewoon goed nieuws, zoals u zult merken, zodat het zeker niet bij papier alleen zal blijven. Plan Tureluur is opgesteld onder de verantwoordelijkheid van de Zeeuwse Milieufederatie, maar bij de uitvoering zijn veel organisaties en instanties betrokken. Eén van die organisaties is Natuurmonumenten, toekomstig beheerder van een deel van de nieuwe Tureluur-natuur. Deze Nieuwsbrief is een gezamenlijke uitgave van de ZMF en Natuurmonumenten. Inhoud Tureluur vooraf Plan Tureluur verlegt grenzen Gert de Kok: 'Het Oosterscheldebeleid is een goed beleid" Tureluur TV Nieuw beleidsplan voor de Oosterschelde Dwergstern van de rode lijst! Rammegors Dijktuin Natuurmonumenten ook Tureluurs Tureluur Expres Colofon In het tweedejaar na de presentatie van het prestigieuze plan door de Zeeuwse Milieufederatie heeft natuurontwikkeling rond de Oosterschelde voet aan de grond gekregen in het beleid. Veel van de concrete projecten van Plan Tureluur zijn overgenomen in de uitwerking van het Natuurbeleidsplan (NBP) voor Zeeland en daarmee overheidsbeleid geworden. Als gevolg daarvan kan de grond voor de natuurontwikkelingsprojecten worden aangekocht. De onderhandelingen over de aankoop van honderden hectares landbouwgrond zijn bijna afgerond. Het landinrichtingsproject Schouwen-Oost kan op 1 januari van start gaan. En de TV-serie van de TROS gaf Plan T ureluur een plaats tussen de grote natuurontwik kelingsprojecten in Nederland. Kortom Plan Tureluur is uit de startblokken en neemt een hoge vlucht. Noord-Zeeland Het provinciebestuur heeft als taak om het NBP uit te werken en precies aan te geven waar de nieuwe natuurgebieden in Zeeland komen te liggen. Voor Noord-Zeeland is dit ondertussen gebeurd en het NBP is hier vanaf 1 april van kracht. De voorstellen van Plan Tureluur voor de noordkant van de Oosterschelde zijn bijna in z'n geheel overgenomen. De NBP-uitwerking is voor Plan Tureluur van cruciaal belang, omdat er nu geld beschikbaar is voor de aankoop en inrichting van natuurontwik kelingsprojecten. Op Schouwen-Duive- land en Tholen is er ondertussen al meer dan 100 hectare landbouwgrond aangekocht en de onderhandelingen over nog enkele honderden hectares bevinden zich in een afrondende fase. Landinrichting Goed nieuws is ook dat het verzoek om landinrichting voor het gebied Schouwen-Oost zal worden gehonoreerd. Landinrichting is een belangrijk instrument om het natuurontwikkelings- beleid te realiseren. De provincie Zeeland heeft dit project bij staatssecretaris Gabor voorgedragen en alles wijst er op dat de staatssecretaris dit verzoek in januari zal honoreren. Dit betekent dat er voor het eerst in Nederland een landinrichtings project van start gaat dat is aangevraagd door de natuurbescherming! De ZMF heeft samen met Natuurmonumenten en Foto: archief CNME reportage Gevecht 0111 iniccr schorren en wieren rüreïuur all sjmlwol

Wantij | 1993 | | pagina 35