Gert de Kok: "Het Oosterscheldebe- leid is een goed beleid" Tureluur tv ^an füre|ü^ Sinds het vertrek van Greet de Vries is Gert de Kok voorzitter van de stuurgroep Oosterschelde. Van de nieuwe grote baas van de Oosterschelde hoeven we geen grote wijzigingen in het beleid te verwachten: "De natuurdoelstelling staat in het Oosterscheldebeleid voorop. Dat is ambitieus en heeft voor veel activiteiten grote gevolgen. Toch hebben alle overheidslagen zich er achtergeschaard. Uit de evaluatie blijkt dat het redelijk werkt, dan denk ik, datje alle reden hebt om het beleid voort te zetten." De natuurbescherming verwijt de stuurgroep dat ze niet actief genoeg opereert en vaak achter de feiten aanloopt. Gert de Kok vindt echter dat de stuurgroep zich niet te veel taken moet toeëigenen. Daarmee speel je de critici van de stuurgroep in de kaart. Juist de samenwerking tussen gemeentes, waterschappen, provincie en rijk is de meerwaarde van het Oosterscheldebeleid en daar moetje voorzichtig mee omspringen, volgens de Kok. De vraag is echter hoe lang het rijk zich nog betrokken zal voelen bij de Oosterschelde nu in Den Haag de decentralisatiekoorts heerst. "Ik zou het zeer betreuren als de betrokkenheid van de rijksoverheid zou wegvallen," meent de Kok, "ik ben er blij mee dat een rijksinstantie op wat grotere afstand van de dagelijkse gang van zaken mee helpt aan de consensus die we in Zeeland willen bereiken. Juist als het gaat om het beleid voor een zo kwetsbaar gebied als de Oosterschelde is het goed dat er iemand wat op afstand zit en minder snel water in de wijn moet doen". Overigens draagt Gert de Kok het Plan Tureluur een warm hart toe, en dat mag ook wel van de gedeputeerde, die z'n TV-debuut aan Tureluur heeft te danken. - Vogelrijke Oosterschelde Dit najaar zond de TROS een korte serie uit van 5 afleveringen over grote natuurontwikkelingsprojecten in Nederland. De bedoeling van de serie was om het grote publiek in aanraking te brengen met de nieuwe natuur. Naast uitzendingen over de Oostvaardersplas- sen, de Grensmaas en de Gelderse Poort werd ook een aflevering aan Plan Tureluur gewijd. Presentatrice Leonie Szasias pikte verschillende mensen op een willekeurige plaats in Nederland van de straat en bracht ze naar de Oosterschelde. Karei Leeftink van de Natuur- en Vogelwacht Sc.houwen-Duiveland leidde de groep rond en slaagde er goed in ze enthousiast te maken voor de natuur. Ed Nijpels, voorzitter van het Wereldnatuurfonds, interviewde mensen uit de streek, zoals boer en wethouder 't Hart en John Beijersbergen, bioloog en deskundige op het gebied van natuurontwikkeling. Naar alle waarschijnlijkheid zal de serie nog eens herhaald worden op TV. Wie niet zo lang wil wachten kan de video van de uitzending lenen bij het Consulent schap Natuur- en Milieu-educatie in Zeeland, tel. 01100-11675. Foto- John Beijersbergen Nijpels interviewt Hart

Wantij | 1993 | | pagina 38