Nieuw beleidsplan voor de Oosterschelde Dwergstern van de rode lijst! Het versterken van de natuurwaarden rond de Oosterschelde, zoals dat in Plan Tureluur is weergegeven, behoort nadrukkelijker onderdeel te vormen van het toekomstig beleid voor de Ooster schelde. Dat was de centrale boodschap die de natuurorganisaties hebben gegeven aan de stuurgroep Oosterschel de. De natuurorganisaties werden evenals de recreatie- en visserijorganisaties in de gelegenheid gesteld om te reageren op het concept van het nieuwe beleidsplan voor de Oosterschelde. In het concept-beleidsplan komt onvoldoende tot uitdrukking dat het versterken van de natuurwaarden door natuurontwikkeling bittere noodzaak is. De stuurgroep behoort een eigen verantwoordelijkheid te nemen. Dit kan bijvoorbeeld door aan de hand van een jaarlijkse rapportage de vinger aan de pols te houden en waar nodig stimulerend op te treden. Op deze wijze kan de stuurgroep op een actieve wijze invulling geven aan de hoofddoelstelling voor de Oosterschelde: Behoud en waar mogelijk herstel van de natuurwaarden. Foto. archief CNME Bontbekplevier In het nieuwe beleidsplan wordt gemist dat natuurgerichte recreatie de komende jaren meer aandacht behoeft. Als er meer ruimte komt voor de natuur rond de Oosterschelde, ontstaan er ook meer mogelijkheden voor recreatie die zich speciaal op de natuur richt. Wandel- en fietsvoorzieningen, vogelkijkhutten en informatiepanelen kunnen er voorzorgen dat de plaatselijke bevolking en de toerist meer mogelijkheden krijgen om van de natuur rond de Oosterschelde te genieten. De natuurorganisaties ergeren zich een beetje aan het woud van gekleurde plastic bakens die de percelen markeren waar mosselhangcultures aanwezig zijn in de Oosterschelde, bijvoorbeeld in de buurt van de Krammer-sluizen. Dit doet afbreuk aan de landschappelijke waarde van de Oosterschelde. Er werd bij de stuurgroep op aangedron gen om geen nieuwe verblijfsrecreatiepro- jecten meer toe te staan aan de oevers van de Oosterschelde. Het beleidsplan biedt bijvoorbeeld nog de mogelijkheid om op het havenplateau van Burghsluis appartementen te bouwen. Bij Burghsluis werd afgelopen zomer een pop-concert gehouden. De natuurorgani saties vinden dat dit niet past in een stiltegebied als de Oosterschelde. Dwergstern Vogelbescherming is een actie gestart voor de dwergstern. Het doel is om deze vogelsoort vóór het jaar 2000 van de Rode Lijst van in ons land bedreigde vogelsoorten af te voeren. Om dat doel te bereiken moeten er minstens 40 geschikte broedplaatsen bijkomen in Nederland. Vogelbescherming gaf het goede voorbeeld. Bij de start van de actie werd geld beschikbaar gesteld voor de aanleg van broedeilandjes in de inlagen langs de zuidkust van Schouwen. Deze zijn ondertussen gerealiseerd. De aanleg van dit soort eilandjes heeft zin. Op het vogeleiland bij Neeltje Jans hebben dit jaar 30 paar dwergsterns gebroed. Dat is veel als je bedenkt dat er in heel Nederland nauwelijks 400 paar broeden, waarvan overigens driekwart in de Delta. Rond de Oosterschelde zijn er volop mogelijkheden voor het creëren van nieuwe vogelbroedgebieden. De toekomst van de dwergstern hangt voor een belangrijk deel af van het welslagen van Plan Tureluur.

Wantij | 1993 | | pagina 39