Zak van Zuid-Beveland moet status Waardevol Cultuurlandschap krijgen Zeeland eensgezind naar Den Haag Thijs Kramer De geest van Commissaris van de Koningin Van Gelder waart door de Zak. De opwinding over zijn strenge woorden betreffende de bestuurscultuur in Zeeland -veel ruzie, weinig eensgezindheid- is amper geluwd, of een eerste proeve van Zeeuwse eendracht manifesteert zich. Van de gemeente Borssele tot het provinciebestuur, van de provinciale VVV en de Zeeuwse Miliefederatie tot het Landbouwschap: allen hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met maar één pleidooi. "Geef de Zak van Zuid-Beveland de status van Waardevol Cultuurlandschap!" Karakteristieke gebieden in de Zak van Zuid-Beveland. Kaart: Handboek Natuurmonumenten 1991 Je bent in Zeeland niets anders gewend. Zo gauw je de grote weg verlaat kronkelen de wegen over smalle dijken. Weidse vergezichten worden afgewisseld door behaaglijke pol- dertjes. Vooral in de Zak van Zuid- Beveland is dit landschap fraai ontwik keld: dijken, kreken, welen, uitbundige beplanting, zeldzame bloemdijken begraasd door een schaapskudde. Een landschap met een ontstaansgeschiedenis waar de mens flink zijn stempel op drukte. Zoals in de jaren zeventig, toen het gebied fors op de schop ging in het kader van de ruilverkaveling in de Poel. Maar hoe meer er aan natuur verdwijnt, hoe feller het ver zet wordt. Het doorsnijden van de Zak met een weg voor de Vaste Oeververbinding Westerschelde werd terecht niet meer gepikt door de bevolking. De Zeeuwse politiek? Die legde zich gewillig bij het verzet neer. Aandacht Een gebied met zulke uitzonderlijke kwali teiten krijgt ook aandacht van de landelij ke overheid. De Zak van Zuid-Beveland werd aangewezen als Grote Landschappelijke Eenheid, omdat nergens anders in Nederland de ontstaansgeschie denis van het polderlandschap zo fraai is terug te vinden. Van schor en slik tot de kleine polders van het oudland. De Zak leent zich bij uitstek voor "plattelands- toerisme". Dijk bij Nisse Foto: H.J. van Oosten Maar het rijksbeleid wijzigde zich sneller dan het door de provincie kon worden uit gewerkt. De discussie over de begrenzing was nog niet verstomd, of de Grote Landschappelijke Eenheid verdween uit de beleidsnota's. Het Structuurschema Groene Ruimte verwoordde het nieuwe rijksbeleid voor het landelijk gebied. In dit nieuwe beleid wordt niet meer gesproken over de grote Landschappelijke Eenheid (GLE), maar over het Waardevol Cultuurlandschap (WCL). Niet dat er veel verandert, behalve dan de introductie van enkele nieuwe afkortingen. Oordeel Maar wat geschiedt er? De Zak staat niet in het Structuurschema Groene Ruimte als Waardevol Cultuurlandschap vermeld. De niet-Zeeuwse eensgezindheid spitst zich nu toe op de discussie over het Structuurschema Groene Ruimte, die nog niet is afgerond. De Tweede Kamer moet er nog een oordeel over vellen, waar schijnlijk in de loop van februari 1994. Eendrachtig wil Zeeland de Tweede Kamer overhalen om bij staatssecretaris Gabor een status als Waardevol Cultuurlandschap voor de Zak af te dwin gen. Die eendracht stemt optimistisch. Dames en heren Zeeuwse politici, aan de slag! fftZuidyBe véfan if/y-'s "'Hansweej ?^s!^zande>v Kloosjerzand 3 -WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 3