Bijval en afval Waterschap Schouwen Duiveland trendsetter in waterzuivering Deesche watergang blijft te droog Deesche watergang Kattendijke Alle Zeeuwse waterschappen hebben een belangrijke milieutaak: ze zijri verantwoorde lijk voor de kwaliteit van het oppervlaktewa ter, het water in sloten en kanalen en het zuiveren van het afvalwater. Hoe schoon dat water moet zijn, bepaalt de rijksoverheid. Om het afvalwater schoon te maken zijn er overal waterzuiveringsinstallaties gebouwd. Maar deze zuiveren niet alles uit het water. Stoffen als fosfaat en stikstof glippen er tussen door. Deze komen veel in ons afvalwater voor, bijvoorbeeld via de w.c. Toch hebben de waterschappen de boodschap meegekregen dat ze er voor moeten zorgen dat hun zuiveringsinstallatie in 1995 75 procent van het fosfaat verwijdert. Een zelfde percentage moet in 1998 voor stikstof zijn bereikt. De tijd dringt vooral voor de fosfaatverwijdering. Om het reductiepercentage toch te halen lijken de waterschappen daarom aangewezen op het gebruik van chemische middelen om de grote hoeveelheid fosfaat uit het afvalwater te halen. Stikstofvreter Dat hoeft niet het geval te zijn, zo leert de ervaring van het waterschap Schouwen Duiveland. Het waterschap laat namelijk zien dat er efficiënte en milieuvriendelijke oplossingen zijn. Een forse biologische verwijdering van fosfaat in combinatie met stikstofverwijdering blijkt mogelijk. Daartoe is de zuiveringsinstallatie eind jaren tachtig omgebouwd en vergroot. In de zuiveringsin stallatie wordt het afvalwater afwisselend in zuurstofloze en zuurstofrijke tanks gebracht, i Bacteriën doen hun werk. Met als resultaat dat zowel voor fosfaat als voor stikstof een vermindering tussen de zestig en zeventig procent gehaald wordt. Dit resultaat is opvallend. Het is dus waarschijnlijk dat het milieurendement van de totale aanpak gunstiger is dan bij chemische fosfaatverwijdering in 1995 en een biologische stikstofverwijdering in 1998. De uitkomsten zijn overtuigend genoeg voor de andere Zeeuwse waterschappen om hun waterzuiveringsinstallaties om te bouwen tot biologische fosfaat- en stikstofvreters. Goed voorgaan moet goed doen volgen, (tvm) ituur, ilieu iterschap :eland Zonder voldoende en schoon water geen orchideeën, weidevogels, of boomkikkers. Voor een natuurgebied is het vreselijk belangrijk dat er voldoende water is van een goede kwaliteit. Zonder voldoende en schoon water geen orchideeën, weidevogels, of boomkikkers. De natuurbeheerders zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van de waterschappen die voor dat water moeten zorgen. Vroeger leverde dat veel problemen op, want waterschappen hadden vooral oog voor het boerenbelang. In de meeste gevallen betekende dat een laag waterpeil, zodat ook de laagste stukjes landbouwgrond nog beboerd kunnen worden. Met de lage weilandjes en kreekoevers verdwenen veel natuurwaarden uit de polders. De natuurgebieden die overbleven zijn vaak te droog. Om de achteruitgang van de natuur in Nederland een halt toe te roepen is het natuurbeleidsplan gekomen. Dat plan voorziet in een grotere oppervlakte natuur. De ZMF heeft voor de Oosterschelde de mogelijkheden geïnventariseerd in het Plan Tureluur. Het resultaat was 44 concrete projecten om bestaande natuurgebieden rond de Oosterschelde te vergroten of nieuw aan te leggen. Verdroogd Eén van die projecten heeft betrekking op de Deesche watergang. Dit natuurgebied bij Kattendijke is de laatste jaren enorm verdroogd, waardoor er veel minder visdieven, kluten en plevieren broeden dan vroeger. De bedoeling is om door een aantal maatregelen het waterpeil in het gebied te verhogen. De gemeente Goes vond dat een goed idee en nam het initiatief om verschillende instanties rond de tafel uit te nodigen. Dit resulteerde in een projectvoorstel. Het DB van het waterschap Noord- en Zuid-Bevcland besloot echter om het plan vooralsnog niet uit te voeren. In eerste instantie was het de bedoeling dat het waterschap samen met Staatsbosbeheer, de beheerder van de Deesche watergang, een subsidieverzoek zou indienen bij Rijkswaterstaat. Het bestuur van het waterschap vond dat eerst de 5-6 lopende projecten op dit terrein van integraal waterbeheer moeten worden geëvalueerd, alvorens aan een nieuw project te beginnen. Maar dan zijn de subsidiemogelijkheden waarschijnlijk achter de horizon verdwenen, evenals de watervogels in de Deesche watergang, (tk) Colofon Deze nieuwsbrief is een uitgave van de Zeeuwse Milieufederatie Postbus 334 4460 AS Goes tel. 01100-30075 tekst: Tjeu van Mierlo, Thijs Kramer foto's: H.J. van Oosten, T. Outermans, B. Grootjans, H. Baptist, J. de Vries, M. van Oosten-Snoek, J.W. Jongepier. grafische vormgeving: Kristiaan Daled bNO, Oostburg druk: Zoeteweij, Yerseke

Wantij | 1993 | | pagina 46