Natuur, Milieu en Waterscha Kosten waterhuishoudingsplan vallen lager uit Een uitgave van de Zeeuwse Milieufederatie Juni 93 Gemaal "Groenewege" Het ontwerp waterhuishoudingsplan voor Zeeland is gereed en de reacties erop worden door de provincie verwerkt. De ZMF en de Zeeuwse Waterschapsbond hebben ook hun commentaar geleverd. Jammergenoeg sprak de Waterschapsbond daarbij zijn onaanvaard baar uit over de kostenstijging die het plan met zich brengt. Uit de laatste berekeningen van de Directie Milieu en Waterstaat blijkt echter dat de geschatte kosten veel lager uitpakken. Voldoende reden dus voor de waterschappen om het waterhuishoudingsplan alsnog te omarmen. Een snelle realisatie van het plan De ZMF was niet over alle onderdelen van het ontwerp waterhuishoudingsplan tevreden. Zij heeft het provinciebestuur gevraagd om in het plan meetbare doelstellingen en concrete maatregelen op te nemen. Verder dringt de ZMF aan op een verkorting van de realisatie termijn van het plan met 10 jaar en op een creatieve boekhouding bij de waterschappen, zodat er voldoende geld komt om de maat regelen uit te voeren. Want binnen één generatie moeten we Nederland weer schoon en natuurrijk maken. Daar koerst het rijksbeleid op af en het waterhuishoudingsplan moet dat overnemen. Deze doelstelling komt in de knel. Niet alleen omdat het waterhuishoudingsplan 30 jaar uittrekt voor het uitvoeren van de maat regelen, maar ook omdat de waterschappen breeduit voor het plan zijn gaan liggen. Geen 20 maar 7,5% extra stijging Reden zou de onbetaalbaarheid van het plan zijn. De voorzitter van de Zeeuwse Water schapsbond, dhr. Gruijters, spreekt in deze nieuwsbrief over een kostenstijging van de verontreinigingsheffing voor huishoudens met 20% per jaar in de komende vier jaren. Maar is die kostenstijging werkelijk zo hoog? Gelukkig niet, zo blijkt uit recente becijfe ringen. De Directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland heeft onlangs een bereke ning gemaakt van de extra kosten in de komende periode. Zij heeft niet alleen gekeken naar de kosten van het waterhuis houdingsplan, maar ook naar die van het afvalstoffenplan en het beleidsplan water bodems. De veronderstelling was steeds dat die twee laatstgenoemde plannen de kostenstij ging nog buitensporiger zouden maken. Maar het tegendeel blijkt. De extra kosten betekenen voor de verontreinigingsheffing dat deze geen 20% maar slechts 7,5% per jaar zal stijgen tot het jaar 1998. Uitgaande van een gemiddelde verontreinigingsheffing van 300,per gezin per jaar, zullen gezinnen dus geen 60,extra per jaar gaan betalen, maar hooguit 22,50. Uit de laatste berekeningen van de Directie Milieu en Waterstaat blijkt dat de kosten veel lager uitpakken.

Wantij | 1993 | | pagina 49