Convenant Is het toeval dat de Zeeuwse eensgezind heid juist rond de Zak van Zuid-Beveland zo duidelijk naar voren treedt? Een voor bode van deze coalitie was het convenant over de bloemdijken. Hoe zat dat ook weer? De landbouworganisaties zagen het niet zitten dat de bloemdijken in de zoge naamde ecologische richtlijn opgenomen werden. Dat zou betekenen dat er extra strenge regels komen voor veehouderij bedrijven in de buurt van bloemdijken. Ook natuurbeschermingsorganisaties had den zo hun twijfels over het nut van deze regeling. Deskundigen stelden dat een goed beheer belangrijker voor de planten groei op de dijk is, dan de ammoniakuit- stoot van een nabijgelegen veehouderijbe drijf. Zeker als je weet dat er toch al heel wat ammoniak van elders uit de lucht komt vallen. Vandaar dat in gezamenlijk overleg besloten werd om de bloemdijken niet in de ecologische richtlijn op te nemen, maar om een convenant te sluiten. In dit convenant wordt een goed beheer van de dijken gestimuleerd en is aangege ven welke ontwikkelingsmogelijkheden de veehouderij in de Zak nog heeft. Cultuurlandschap Het vertrouwen tussen landbouw- en natuurbeschermingsorganisaties, dat de laatste jaren gegroeid is door de vele land inrichtingsprojecten en het Natuurbeleidsplan, vormde de basis voor een gezamenlijk streven naar de status van Waardevol Cultuurlandschap. Om als gebied voor de status van Waardevol Cultuurlandschap in aanmerking te komen, moet aan een aantal criteria vol daan worden. Allereerst moeten er duide lijke natuur- en landschapswaarden in het gebied aanwezig zijn. Die natuur- en land schapswaarden moeten verweven zijn met de landbouw. De landbouw behoort in zo'n gebied dus de drager van het land schap te zijn. Dat betekent dat de land bouw een belangrijk onderdeel én de bestaansvoorwaarde voor dat landschap moet zijn. De boeren horen daarbij een deel van het beheer van de groene ruimte voor hun rekening te nemen. Daarom heet het ook een cultuurlandschap en geen natuurlandschap. Een andere belangrijke voorwaarde is dat er in het gebied behoef te bestaat aan landinrichting. Verder moet het gebied aantrekkelijk zijn vanuit het oogpunt van recreatie en toerisme. Profiel Het is duidelijk dat de Zak prima in dit profiel past. Het is een cultuurlandschap: de inrichting van het landschap getuigt van de manier waarop het gewonnen werd op de zee en daarna voor de land bouw werd ingericht en beheerd. Aan de andere kant legt het landschap ook beper kingen op aan de manier van landbouw kundig gebruik. Met de status van Waardevol Cultuurlandschap kan er gezocht worden naar het goed op elkaar afstemmen van een moderne landbouw en van de aanwezige natuur- en landschaps waarden. Hoe milieuvriendelijker de land bouw, hoe beter de natuur gedijt. Toerisme De Zak van Zuid-Beveland leent zich bij uitstek voor het ontwikkelen van wat tegenwoordig "plattelandstoerisme" heet. Het autoluw maken van de Zak zal de recreatie in het gebied aantrekkelijker maken. Meer wandel- en fietsvoorzienin- gen, toegankelijke informatie over dit boeiende landschap, een NS-dagtocht als de meidoorns in bloei staan, kunnen er toe bijdragen dat Zeeland meer betekent voor de toerist dan zon, strand en zee. Herstel Uit natuurbelang kan het een en ander ondernomen worden voor het herstel van de beplanting in de Zak. De beplanting heeft sterk geleden onder de bestrijding van bacterievuur en iepziekte. Met de sta tus van Waardevol Cultuurlandschap kan een goed beheer van de bloemdijken in de Zak geregeld worden. Financiële steun wordt mogelijk, want concrete projecten kunnen geld uit de pot voor de Waardevolle Cultuurlandschappen krij gen. Er is per jaar zo'n 1 miljoen gulden beschikbaar. Een belangrijk deel van het geld zal naar de landbouw gaan, maar wel vanuit het achterliggende idee dat de land bouw de drager van het te behouden waardevolle cultuurlandschap is. Als de Tweede Kamer positief over de status van de Zak als Waardevol Cultuurlandschap beslist, kan het werk aan een nieuwe toekomst voor de Zak Schaapskudde bij Nisse Foto: H.J. van Oosten beginnen. De Zeeuwse Milieufederatie wil daar haar steentje aan bijdragen, eensge zind, samen met de andere natuurbeschermingsorganisaties. In het werkplan van de ZMF is er de tijd al voor ingeruimd. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 4 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 4