De verkiezingen komen er aan De provincie heeft in de nota "De Bakens Verzet" aangegeven hoe de nieuwe samenstelling van het waterschaps bestuur er uit komt te zien. weidevogels r van het Hierdoor is het plan onvoldoende richtsnoer geworden. We hadden verwacht dat het beleidsplan de juiste richting had gewezen voor de beheersplannen. Een richting die er voor zorgt dat de beheersplannen aansturen op het uitwerken van het provinciale water huishoudingsplan. Het is onbegrijpelijk dat dit niet gebeurd is. (T.v.M.) Dat de afstemming in het beleidsplan niet echt uit de verf komt heeft te maken met het ontbreken van een integrale benadering. In maart 1994 vinden voor het eerst water schapsverkiezingen plaats "moderne stijl". Dat is het gevolg van de Waterschapswet die in 1993 van kracht wordt en door de provincie Zeeland is uitgewerkt in de nota "De Bakens Verzet". De provincie besloot de verkiezingen te koppelen aan gemeenteraadsverkiezingen. Dit besluit is genomen om er voor te zorgen dat er meer kiezers hun stem gaan uitbrengen. Het opkomstpercentage bij de waterschapsver kiezingen was tot nu toe bedroevend laag en lag in de orde van grootte van slechts 10 tot 15%. Verder zijn er meer mogelijkheden voor burgers om verkozen te worden. Tot nu toe zijn de waterschapsbesturen bijna louter een boerenaangelegenheid. De vraag is actueel of de natuur- en milieuor ganisaties een actieve rol willen spelen bij deze verkiezingen. Deze vraag stond centraal op de algemene ledenvergadering van de ZMF in maart. Waterschapswet De Waterschapswet die in december 1990 door de Tweede Kamer werd aangenomen en dit jaar van kracht wordt, heeft het karakter van een beginselenwet. Dat wil zeggen dat de wet wel regelt welke taken de waterschappen toebehoren, maar niet hoe die taken door de waterschappen gestalte moet worden gegeven. In de wet staat dus niet hoe de waterschappen rekening met natuur- en milieubelangen moeten houden. De nieuwe wet schept wel de voorwaarden dat er een betere belangenafwe ging komt. Als het gaat om de inhoud van de waterschap- staken is het niet de Waterschapswet, maar het rijks- en provinciaal beleid, neergelegd in de Derde Nota Waterhuishouding en het Provinciaal Waterhuishoudingsplan, die daar richting aan geven. In dit beleid nemen natuur- en milieudoelstellingen een centrale plaats in. Maar of deze goede voornemens ook daadwerkelijk in de praktijk worden gebracht hangt in belangrijke mate van het water schapsbestuur af. De Waterschapswet beoogt een verdere democratisering van de waterschappen. Nu is het waterschapsbestuur vooral gevuld met boeren. De Waterschapswet geeft de mogelijk heid het waterschapsbestuur uit te breiden met twee nieuwe categorieën, namelijk de pachters en de ingezetenen. De provincie heeft in de nota "De Bakens Verzet" aangegeven hoe de nieuwe samenstelling van het waterschaps bestuur er uit komt te zien. Allereerst wordt het aantal bestuurszetels gehalveerd. De algemene vergadering zal voortaan bestaan uit 25 of 30 leden, het dagelijks bestuur uit 5 of 6 leden. Voor de ingezetenen, de inwoners dus, zijn er afhanke- Een plant op de grens van zout naar zoet: toekomst van de lidsteng is afhankelijk van het beheer van het Waterschap. lijk van het waterschap 8 tot 12 zetels voorzien Zoals eerder opgemerkt, om een hoger opkomstpercentage te halen zijn de water schapsverkiezingen gekoppeld aan de ge meenteraadsverkiezingen. De pachters en inwoners doen hun intrede in het waterschapsbestuur, maar ze moeten er wel voor betalen. De inwonerstoeslag wordt ingevoerd omdat de waterschappen worden geacht een bredere belangenafweging te maken. Maatregelen in het algemeen belang bijvoorbeeld ten gunste van de natuur, behoren niet alleen door de boeren opgebracht të worden. Zo ontstaat'dus het beeld van gedemocratiseer de waterschapsbesturen, die ook van de inwoners rechtstreeks geld ontvangen voor een verbrede belangenafweging en die bovendien door de provincie op hoofdlijnen taakinhoudelijk worden aangestuurd. Verkiezingen De waterschapsverkiezingen kennen een wa andere opzet. Het is niet mogelijk op basis van een kieslijst aan de verkiezingen deel te nemen. Personen kunnen zich samen met een vervanger verkiesbaar stellen. De vervanging geldt alleen in geval van overlijden of Natuur, milieu

Wantij | 1993 | | pagina 51