De kleine elementen van de Zak M^anascnap I Foort Minnaard Linden Er zijn ook landschapselementen te vin den waarvan niet zo duidelijk is waarom ze er zijn. Dat speelt bijvoorbeeld bij de grenslinden, zo'n honderd meest oude lin debomen, die her en der verspreid in de Zak voorkomen. De meeste staan op dij ken, sommige zijn in weilanden geplant. Allerlei verklaringen voor hun aanwezig heid zijn bedacht. Eén ding is duidelijk: ze zijn door mensen geplant. De naam grens- linde is zo gek nog niet. Ze staan inder daad vaak op grenzen of andere bijzonde re plaatsen: de grens tussen gemeenten, een plaats waar ooit een dijkdoorbraak plaatsvond, daar waar een weg uit de pol der op de dijk uitkomt, daar waar twee dij ken bij elkaar komen. d Diverse kleine landschaps elementen in de Zak van Zuid- Beveland herinneren aan de strijd tussen land en zee, en de rol die de bewoners daarbij speelden. Dat geldt voor vliedbergen, die als eerste wijk plaats voor hoge waterstanden werden opgeworpen door de mens, in een tijd dat er nog geen dijken waren. Het geldt ook voor de dijken die al sinds zo'n duizend jaar aangelegd worden. Die dijken waren lang niet altijd bestand tegen het water. Ze braken regelmatig door. Daarbij ontston den welen. Het fraaiste voorbeeld is te vin den langs de Brilletjesdijk bij Nisse, waar binnen een afstand van vijfhonderd meter drie welen liggen. De Brilletjesdijk is maar gedurende vierenveertig jaar (van 1510 tot 1554) zeedijk geweest. In.die halve eeuw is de dijk diverse keren doorgebroken. In de polders zijn hier en daar kreken te vin den. Dat zijn restanten van diepe geulen die op het moment van inpolderen nog in open verbinding met de zee stonden. Gebruikswaarde Andere kleine landschapselementen in de Zak zijn door de bewoners geplant of aan gelegd, vanwege hun gebruikswaarde. Dat geldt voor de veedrinkputten (drinkwater voor vee), voor de hoogstamfruitbomen (fruit), voor de knotbomen (regelmatige productie van brandhout en dergelijke), en voor de rijen bomen op dijken en langs wegen (ook voor houtproductie). Dat geldt trouwens ook voor de boerderijen met erven die overal verspreid in het gebied voorkomen. Ook dat zijn land schapselementen. Op veel plaatsen in de Zak van Zuid-Beveland zijn kleine landschapselementen te vinden, maar niet overal. De kleine landschapselementen komen voor al voor in en langs weilanden in de Poel, op en langs dijken en kreken, en op de vele erven die in de pol ders te vinden zijn. Daartussen liggen vele percelen bouwland waarop geen kleine landschapselementen te vinden zijn. Grenslinde op een vliedberg Foto: SLZ Meidoorn Soms heeft men handig gebruik gemaakt van een landschapselement dat van nature voorkwam. De meidoornheggen rond Nisse zijn daar een sprekend voorbeeld van. Meidoorns komen van nature langs slootkanten voor. De boeren zijn ze gaan gebruiken als natuurlijke veekering. Dan moesten ze hier en daar de natuur wel een handje helpen om een dichte heg te krij gen en te houden, bijvoorbeeld door er struiken tussen te planten. Dat is bij Nisse aardig gelukt, zoals we nu nog steeds kun nen zien. Met al zijn kleine landschaps elementen is de Zak van Zuid- Beveland een cultuurlandschap, ontstaan onder invloed van de mens, dat zeker het predikaat waardevol verdient. Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes Tel. 01100-30936. Foort Minnaard is coördinator van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. 5 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 5