De bedreiging van het paradijs Stichting vecht voor behoud Zak van Zuid-Beveland Jan Minnaard OL JiSk Iff Logo Stichting "Behoud de Zak van Zuid-Bevelanó "Het landschap van mijn hart" noemt Hans Warren de Zak van Zuid-Beveland in een artikel, dat o.a. verscheen in één van de nieuwsbrieven van de Stichting "Behoud de Zak van Zuid-Beveland.Hij noemt de Zak zelfs een bedreigd paradijs. Veel men sen die de Zak kennen, zullen met deze opmerkin gen kunnen instemmen. Dit schitterende gebied is een karakteristiek onderdeel van het Zeeuwse pol derlandschap. Het is één van de weinige gebieden, waarvan de ontstaansgeschiedenis nog steeds terug te vinden is in het landschap. Kleinschalig landschap verdraagt geen grote ingrepen alsdeWOV. d Directe aanleiding tot de oprich ting van de Stichting "Behoud de Zak van Zuid-Beveland" (BZZB) was het plan van de provincie om een vaste oeververbinding over de Westerschelde aan te laten landen in dit gebied. Op 1 juni 1989 werd de Stichting opgericht. De Stichting wil zich inzetten voor het behoud van natuur en landschap van de Zak. Zij wil voorkomen dat dit prachtige gebied nog verder wordt aange tast. Zij tracht haar doelstelling te verwe zenlijken door het verzamelen, analyseren en verstrekken van informatie en het signaleren, volgen en corrigeren van ont wikkelingen die het doel van de Stichting tegengaan. De Stichting is aangesloten bij de Zeeuwse Milieufederatie. Groene Ruimte De Stichting heeft zich in het verleden sterk gemaakt voor een zo ruim mogelijke begrenzing van de Grote Landschappelijke Eenheid (GLE) "De Zak van Zuid- Beveland". Het is ronduit frusterend om dan te ontdekken dat in het structuur schema Groene Ruimte het hele begrip GLE verdwenen is. Nieuw in dit schema is het begrip "Waardevol Cultuur Landschap" (WCL), waarvan de omschrijving heel veel lijkt op die van de Grote Landschappelijke Eenheid. Helaas moeten we constateren, dat de Zak ook niet hoort tot de tien gebie den, die aangewezen zijn als WCL en de extra bescherming, die de andere gebie den wel krijgen, zal moeten missen. Hiertegen is door de Stichting fel geprotesteerd. Intensieve veeteelt Een actueel vraagstuk is de uitbreiding c.q. nieuwe vestiging van intensieve veehoude rij in Zeeland. Ook binnen de gemeente Borsele speelt deze problematiek. De Stichting is van mening, dat beperkte uit breiding van de intensieve veehouderij zeer zorgvuldig moet worden beoordeeld. Een groene-label-kwaliteit is hierbij een minimum, de omstandigheden voor die ren moeten voldoen aan de normen van het I.K.B.(Integraal Keten Beheer) en er moet sprake zijn van grondgebonden mestproduktie d.w.z. de mest moet op milieuverantwoorde wijze in de nabije omgeving gebruikt worden. De Stichting heeft de gemeente gevraagd de problematiek van de intensieve veehou derij uiterst zorgvuldig te behandelen en De Westerguitedijk bij Heinkenszan Foto: Paul Geleedst 6 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 6