wov Nisse Foto: H.J. van Oosten de milieu- en landschappelijke waarden zwaar te laten meewegen bij het verlenen van een milieu- en bouwvergunning. Zonodig zal de Stichting bezwaarschriften indienen. In mei heeft de gemeenteraad van Borsele een tussentijdse herziening van het bestemmingsplan buitengebied aangenomen om excessen te voorkomen. De Stichting zal heel alert zijn op dit gebied. De aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde volgens tracé 3 blijft de gemoederen bezighouden. De Stichting is niet tegen iedere WOV, maar wel tegen een WOV die aanlandt in de Zak. Dit kleinschalige gebied kan een der gelijke ingreep niet verdragen. Op alle mogelijke manieren heeft de Stichting dan ook gewerkt met bezwaarschriften en pro testen. Op 2 september j.l. is in de Raad van State het Kroonberoep tegen de aanwijzingen van Gedeputeerde Staten aan de gemeente Borsele aan de orde geweest. In dit Kroonberoep heeft de Stichting nadrukke lijk gesteld, dat de keuze van tracé-3 op onjuiste gronden tot stand is gekomen, ter wijl de schade voor natuur en milieu bij dit tracé onevenredig groot zal zijn. Op het moment dat ik dit schrijf heeft de Raad van State nog geen uitspraak gedaan. De Stichting blijft evenals de gemeente Borsele van mening, dat alleen een tracé westelijk van de kern Borssele in dit gebied aanvaardbaar is. Welke stappen de Stichting na de uitspraak zal ondernemen hangt sterk af van de uitspraak. Verdere activiteiten Naast voorgaande zaken is de Stichting op vele terreinen actief. Zo bestaat sinds kort een werkgroep, die onderzoekt of gedeel ten van de Zak auto-luw gemaakt kunnen worden. Veel dijken en wegen zijn nauwe lijks geschikt voor intensief autoverkeer. Een aantal is ook niet strikt nodig voor autoverkeer, omdat alternatieve verbin dingswegen tussen de dorpen aanwezig zijn. De Stichting is verder vertegenwoordigd in het bestuur van het milieu-educatief centrum (MEC) "De Bevelanden". Zoals bekend zal dit centrum eind van dit jaar gaan functioneren. In de beschrijving van de werkzaamheden, die de Stichting verricht, mag beslist het meldpunt voor aantasting van het land schap niet onvermeld blijven. Uiteraard kan het meldpunt (tel. 01106-7175) alleen goed functioneren met de hulp van ieder een, die de Zak een warm hart toedraagt. Op constructieve manier proberen we te voorkomen, dat waardevolle dingen uit het landschap van de Zak verdwijnen. Zonder volledig te willen zijn over de bezigheden van de Stichting wil ik toch nog vermelden dat onze Stichting verte genwoordigd is in de commissie "Sloebossen", die boomaanplant op dijken mogelijk maakt en de begeleidingscom missie landschapsbeleidsplan Borsele en op deze manier haar steentje bijdraagt aan de aankleding van de Zak. Tenslotte wil ik benadrukken, dat het werk geheel door vrijwilligers wordt verricht en gedragen wordt door ruim 600 donateurs, waar van ongeveer de helft buiten de Zak woonachtig is. Ik hoop, dat de lezers van Wantij uit het bovenstaande een indruk hebben gekregen van de Stichting "Behoud de Zak van Zuid- Beveland" en haar activiteiten. Donateurs (donatie 15,- per jaar) en vrijwilligers zijn uiter aard van harte welkom. Voor meer informatie: Stichting "Behoud de Zak van Zuid-Beveland", secretariaat Nieuw Vreelandsedijk 4, 4434 PS Kwadendamme tel. 01194-9359 Jan Minnaard is voorzitter Stichting "Behoud de Zak van Zuid-Beveland." 7 WANTIJ DECEMBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 7