ouwblad Milieubewust bouwen en verbouwen Energiebesparing Februari 1994 Energiebesparing Waterbesparing Bouwmaterialen Milieubewust bouwen in Zeeland Voor meer informatie Albert Aartsen en Martin Westerveld Het houtwerk een nieuw verfje geven, de vloer isole ren, een dakkapel bouwen. Dat zijn maar enkele voorbeelden van de werkzaamheden die doe-het-zel- vers aanpakken. De omzet van de doe-het-zelf-markt is enorm: meer dan vijf miljard gulden per jaar. Een aantal van de verkochte materialen is echter slecht voor de gezondheid en het milieu. Gelukkig zijn er- voldoende alternatieven. In dit vouwblad geven we er li een aantal. Milieubewust bouwen en verbouwen is in opmars. Niet alleen om het milieu minder te vervuilen, maar ook omdat het gezonder is voor bouwers en bewo ners. De afgelopen jaren is er veel ervaring opgedaan met milieubewust bouwen. Landelijk bekende projecten zijn Ecolonia (Alphen aan de Rijn), Ecodus (Delft) en Morra Park (Drachten). Ook in Zeeland komt schoorvoetend het een en ander op gang. Maar eerst geven we een selectie van maatregelen die flinke voordelen voor het milieu en de gezondheid opleveren. Siliconenkit bevat oplosmiddelen die schadelijk zijn voor het zenuwstelsel. Foto: PZC Zonneboiler De huishoudens gebruiken bijna een kwart van alle energie in Nederland. In huishoudens wor den zon- en windenergie nog beperkt toegepast. De technische moge lijkheden zijn er wel, maar meestal vindt men de apparaten te duur. Dat geldt niet langer voor de zonneboiler. Dankzij subsi dies zijn de zonneboilers tegenwoordig financieel aantrekkelijk. Met subsidie kost een zonneboiler rond de 2000,-. De zon neboiler levert ongeveer de helft van de energie die nodig is voor het warme water in huis. Bij de zonneboiler is wel naver- warming nodig voor de dagen dat de zon minder schijnt. De boiler of geiser voor naverwarming kost echter maar weinig energie. Isolatie Verwarming is de grootste energievreter. Daar is dus de grootste besparing te vin den. Een aantal energiebesparende mate rialen kunt u gemakkelijk aanbrengen. Cv-radiatoren kunt u voorzien van een radiatorscherm, dat tussen de radiator en de buitenmuur geplaatst wordt. Het meest energiebesparend zijn de schermen met aan twee kanten aluminiumfolie. Thermostaatknoppen op een radiator kun nen de behaaglijkheid in huis vergroten en besparen nog energie ook. Ze zijn echter vrij duur. Als de radiator dicht tegen de muur staat, maak dan een brede venster bank en laat de gordijnen tot op de ven sterbank hangen. Dan gaat er bij gesloten gordijnen minder warmte door het raam verloren. Buizen van de centrale verwarming kunt u eenvoudig isoleren met kunststof omhul sel. Het materiaal is meestal polyetheen- schuim, een in verhouding milieuvriende lijke kunststof. Kurk omhulsel is echter uit milieu-oogpunt de beste keuze. Er zijn vele materialen te koop om daken, vloeren en muren te isoleren. De materia- VOUWBLAD WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 11