Waterbesparing wc Bouwmaterialen len zijn te verdelen in glas- en steenwol (minerale wol), kunststof en natuurlijk materiaal. Vermijd in ieder geval het gebruik van polyurethaan (PUR) en poly styreen (PS). Bij de produktie daarvan is veel energie nodig en komen schadelijke stoffen vrij. Uit milieu-oogpunt hebben natuurlijke iso latiematerialen de voorkeur. Dat zijn: kurk, kokosvezel, houtwol, vlasvezels, perliet, rubber, schelpen (werken vooral vochtre- gulerend in kruipruimten), oud papier (isofloc), glasvezel en steenwol. Deze laat ste twee moeten echter goed worden "ingepakt" om de verspreiding van vezels te voorkomen. Verwerking en blootstel ling aan deze vezels kan huid- en luchtweg klachten en mogelijk kanker veroorzaken. Kitten Kitten worden gebruikt om naden en kie ren te dichten. Siliconenkit en butyleenkit bevatten milieuschadelijke stoffen en zijn ongezond. Kitresten zijn zelfs chemisch afval. Er zijn goede alternatieven. Naden en kieren kunt u dichten met: polyetheen (PE)-rolband, PE-sehuim, voegstroken van steen- en glaswol, voegkit op basis van natuurhars, kokosvezel, vilt en mortel. Glas In een doorsnee woning zijn de ramen verantwoordelijk voor 30% warmteverlies. Isolerend glas kan dus flink energie en op den duur geld besparen. Dubbel glas hal veert de doorgelaten hoeveelheid energie en is geluidwerend. De kosten zijn een nadeel. Toch is het door de lange levens duur financieel aantrekkelijk. Op dubbel glas met KOMO-keur heeft u tien jaar garantie. Indien u dubbel glas te duur vindt zijn voorzetramen te overwegen. Voorzetramen besparen net zo veel ener gie als dubbel glas, maar beslaan makkelij ker. hHet meest milieuvriendelijk is het composttoilet. Dit toilet zet uitwerpselen om in goed bruik bare compost. Er is geen sprake van onbruikbaar slib zoals bij de gewone WC of bij de septic-tank. Bovendien zijn gewone WC's grote waterverspillers. Elke Nederlander spoelt per jaar 13.000 liter water door. U kunt met de gewone WC simpel water besparen door in de stortbak met water gevulde plastic flessen te leg gen. Voor de meeste stortbakken zijn ove rigens ombouwsets (ongeveer 10,-) te koop om ze minder waterverspillend te maken. Bent u aan een nieuwe stortbak toe, koop dan een waterbesparend model met een regelbare spoeling en een inhoud van ongeveer zes liter. Baden en douchen Baden, douchebakken en wastafels zijn er van porselein, gemailleerd staal en kunst stoffen. Porselein is vanuit milieu-oogpunt de beste keus. Bij het baden gebruikt u al snel 120 liter water per keer, terwijl u bij het douchen ongeveer 50 liter water gebruikt, mits u niet langer dan vijf minuten doucht. Een waterbesparende douchekop (f 30,- tot f 60,-) gebruikt de helft minder water en geeft een aangename bruisende straal. Niet alle ketels en geisers zijn overigens geschikt voor een waterbesparende dou chekop. Vraag dat na bij de sanitairhandel. Kranen Voor een paar gulden zijn doorstroombe- grenzers of waterbesparende perlators voor kranen te koop. Ze zijn in diverse modellen in de handel en makkelijk te monteren. Ze besparen de helft van het kraanwater. Afvoerbuizen De meest gebruikte afvoerbuizen zijn van het schadelijke PVC. Tijdens de produktie en de afvalfase van PVC komen kankerver wekkende stoffen vrij. In een milieuspa rend huishouden horen geen PVC-houden- de produkten thuis. Dat is ook niet nodig want er zijn goede alternatieven. Er zijn afvoerbuizen te koop van de minder milieuschadelijke kunststoffen PE, PP en PPC. Hout g Gebruik geen tropisch hardhout, ook geen plaat waarin tropisch hardhout is verwerkt. Tropisch hardhout wordt nog steeds gekapt uit regenwouden. De schade aan de natuur is groot en nieuwe bomen worden meestal niet geplant. Per jaar verdwijnt er een stuk tropisch regenwoud ter grootte van 6 x de oppervlakte van Nederland. Als dit zo door gaat zijn over tien jaar de mees te voorraden tropisch hout uitgeput. Op Japan na gebruikt Nederland het meeste tropisch hardhout per inwoner. Ruim drie kwart van dit hout wordt in de bouw gebruikt. Voor elke toepassing van tro pisch hardhout is een goed alternatief. Naaldhoutsoorten zoals grenen, vuren, lariks en douglas, maar ook loofboomsoor ten zoals eik en robinia kunnen tropisch hardhout in de bouw geheel vervangen. Het minst milieubezwaarlijk zijn de hout soorten uit West-Europa zelf. Hier is men verzekerd van herplant en zijn de ver- voersafstanden kort. Bouwmarkt Gamma heeft toegezegd haar tropisch hardhout geheel te vervangen door verantwoorde alternatieven. Kozijnen Vroeger waren kozijnen meestal van vure- en soms van grenehout. Vurehout kwam in een kwaad daglicht te staan door slech te ervaringen met huizen gebouwd in de jaren v 50 en N 60. Door slechte bouwcon structies en slechte kwaliteit hout trad er rot op. Nu zijn vier van de vijf kozijnen van tropisch hardhout en wordt vurehout nog nauwelijks gebruikt. De rest van de kozij nen wordt gemaakt van Amerikaans hard hout, aluminium, verzinkt staal en kunst stof (PVC of polyester). Allemaal materia len die milieunadelen hebben. Bij Amerikaans en tropisch hardhout zijn dat de schade aan de natuur en de lange trans portafstanden. Verzinkt staal geeft milieu problemen in de afvalfase. Kunststoffen worden gemaakt van schaarse niet ver nieuwbare hulpbronnen, kosten tijdens de produktie veel energie en geven proble men in de afvalfase. Dat geldt ook voor alu minium. Tegenwoordig zijn er goede kozijnen te koop van grene- of vurehout. Voorzien van een goede verf (acrylaat, natuurverf, high- solid) hebben deze de voorkeur. Kozijnen die tijdens regen erg nat worden kunt u laten conserveren met natriumpolyboraat. U kunt voor dergelijke omstandigheden ook kiezen voor kozijnen van verlijmd Europees lariks-, grene- of vurehout (gevingerlaste en gelamineerde kozijnen). Deze kozijnen zijn sterker dan meranti kozijnen. Onder de merknaam Eurokozijn zijn er vurehouten kozijnen te koop met tien jaar garantie. Platen Spaanplaat kunt u beter niet toepassen. Spaanplaat bestaat uit gelijmde grove hout vezels. Uit de lijm komt het gas formalde hyde vrij dat slecht is voor de gezondheid. Spaanplaat met het KOMO-keur geeft ove rigens minder formaldehyde af. Tegenwoordig is bij sommige spaanplaten andere lijm (isocyanaten) gebruikt, maar ook die is schadelijk. Daarnaast is spaan plaat niet bestand tegen water en brokkelt snel af. Spaanplaat is dan ook nauwelijks geschikt voor hergebruik. MDF, of HDF is een verbeterde soort spaanplaat. De struc tuur van de plaat is minder grof en daar door duurzamer en beter te bewerken dan gewone spaanplaat. Ook in triplex en mul tiplex is formaldehyde aanwezig. Koop geen platen waar tropisch hardhout in ver werkt is. VOUWBLAD WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 12