r Vloerisolatie Spouwmuurisolatie liefst in poedervorm dat kort voor gebruik met water aangelengd moet worden. Kant- en-klaar behangplaksel bevat namelijk schadelijke conserveringsmiddelen. De witte houtlijm is ook op waterbasis, maar bevat een aantal schadelijke toevoe gingen. Hout kan daarom het beste geplakt worden met beenderlijm (poeder of tabletten). Voor textiel, leer en kunststof zijn de hobbylijmen op waterbasis de beste keus. Milieubewust bouwen in Zeeland Bij zacht- en hardboard berust de binding vaak niet op lijm, maar op natuurlijke bindmiddelen die in het hout aanwezig zijn. Deze platen scheiden meestal geen schadelijke gassen uit. Bij houtwolcement- en houtspaanmagnesietplaten komen geen schadelijke gassen vrij. Tot voor kort waren er drie soorten gips platen te koop. Gipsplaten van natuurgips, rookgasontzwavelingsgips (rogips) en gips van de fosfaatfabriek (fosfogips). Fosfogips bevat veel radioactieve stoffen en wordt om die reden niet meer gebruikt. Bij de winning van natuurgips vindt ver nietiging plaats van het landschap. Gipskartonplaten van rogips behoren tot de minst schadelijk bouwmaterialen. Eternietplaten zijn berucht geworden om het kankerverwekkende asbest dat ze bevatten. Tegenwoordig zijn er eterniet platen zonder asbest: de zogenaamde Nieuwe Technologie (NT) eternietplaten. Deze kunt u zonder bezwaar toepassen. Verven De gewone alkydharsverven voor hout bevatten organische oplosmiddelen, die uit aardolie gemaakt zijn. Alle verven en beitsen die met thinner of terpentine moe ten worden verdund bestaan voor 40-50% uit organische oplosmiddelen (o.a. xyleen en tolueen). Organische oplosmiddelen zijn schadelijk voor de gezondheid en het milieu. Tegenwoordig zijn er alkydharsver ven (high solids) te koop die minder orga nische oplosmiddelen bevatten. Ze zijn minder schadelijk dan de gewone alkyd harsverven. Een nadeel is echter dat u tij dens het gebruik nog steeds milieuschade lijke terpentine nodig heeft om de verf te verdunnen en de kwasten te reinigen. Synthetische verven op waterbasis (acry- laat verf) hebben dat nadeel niet. Met kraanwater kunt u de verf verdunnen en de kwasten in een emmertje met water uit spoelen. De kleur van de verf is ook van belang. Felgekleurde verven zijn in de regel slech ter voor het milieu dan de verven in gedempte kleuren. Dat komt doordat fel gekleurde verven meer zware metalen bevatten. Natuurverf is het beste alternatief voor de alkydharsverf. Natuurverven zijn geba seerd op lijnolie en gemaakt van natuurlij ke grondstoffen; ze bevatten geen schade lijke zware metalen. Sinds kort is er ook natuurverf op waterbasis. Ook bij het gebruik van deze verven mag u de kwast niet onder de kraan schoonspoelen, want alle verfresten zijn chemisch afval. Houtverduurzamingsmiddelen Houtverduurzamingsmiddelen zijn alle schadelijk voor het milieu. Vooral carboli- neum (bruin), creosoot (bruin) en woll- manzouten (groen) kunt u beter niet gebruiken. Hout dat in de fabriek door drenkt is met natrium(poly)boraat of zinknaftanaat is acceptabel. Naar verhou ding minder milieubezwaren hebben de tuinbeitsen op waterbasis, of lijnolie. Lijmen Zo min mogelijk lijmen. Breng verbindin gen op andere wijze tot stand, bijvoor beeld met spijkers of schroeven. Bij even tuele sloop kunt u de materialen dan weer makkelijk uit elkaar nemen en opnieuw gebruiken, of gescheiden afvoeren. Veel soorten lijm zijn gemaakt op basis van organische oplosmiddelen die uit aardolie gemaakt worden. Hieraan kleven dezelfde bezwaren als bij alkydverven. Beter voor gezondheid en milieu zijn lijmen van natuurlijke grondstoffen en op waterbasis. De keuze voor de lijm varieert al naar gelang hetgeen geplakt moet worden. Voor papier is dat lijm op basis van arabi- sche gom of kleefpasta, bekend als plaksel en gluton. Voor behang is dat plaksel op basis van methylcellulose of caseïne. Het Niet alleen doe-het-zelvers kun nen kiezen voor minder milieu schadelijke materialen. Ook opdrachtgevers zoals gemeenten en woningbouwcorporaties en niet te ver geten de architecten en bouwbedrijven, kunnen rekening houden met het milieu. In Zeeland komt het milieuvriendelijk bouwen schoorvoetend op gang. Woningbouwcorporaties De woningcorporaties (verhuurders van woningen) stellen zich nog heel voorzich tig op. Voorlopers op het gebied van milieubewust bouwen zijn de Woningbouwvereniging Middelburg, die een milieubeleidsplan heeft opgesteld, en de Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' te Zierikzee die haar personeel op het vlak van milieubewust bouwen geschoold heeft. De Woningbouwvereniging Middelburg (WVM) treft al een tijd maatregelen ten gunste van het milieu. De aanpak van de WVM is realistisch. Dhr. Maas van WVM: "Bij nieuwbouw en renovatie eisen we waterbesparende douchekoppen en wc- reservoirs. Ook worden de huizen goed geïsoleerd. Bij de isolatie gebruiken we glaswol. Daarnaast worden tropisch hard hout en CFK-houdende materialen zo min mogelijk toegepast". Gemeenten De vier grote gemeenten (Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen) hebben grote uitbreidingswijken op stapel staan. Zij willen hierbij aandacht besteden aan milieubewust bouwen. Goes, Middelburg en Terneuzen hebben al concrete plan nen. Middelburg wil opdrachten geven aan architecten die ervaring hebben met milieubewust ontwerpen. Stichting Bewust Wonen en Bouwwinkel Zeeland hebben plannen gemaakt voor de wijk Goes-Overzuid. De wijk wordt fiets- vriendelijk en er wordt een project gereali seerd met milieuvriendelijke woningen. De bedoeling van het project is om kennis VOUWBLAD WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 13