Zeeland zoals Zeeland bedoeld is Mtegtonaai Willem de Weert Wind en regen snijden in het gezicht van de inschrij vers van de eerste Tureluur Expres. Kragen worden dichtgeknoopt, capuchons gaan op. Wildweerwan- delen langs de Ooster schelde. Een lekkere bezigheid op een kille zaterdag in januari. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Eerst een wandeling langs de e inlaag 's-Gravenhoek op Noord- Beveland. Rond het middaguur lopen we op Schouwen-Duiveland. Van het haventje bij de Schelphoek naar de Heerenkeet, zo'n vijf kilometer. De dijk op en af. Aan de ene kant rollen de golven onstuimig op het bazalt. Aan de andere kant schuilen tureluur en scholekster in de Wevers Inlaag. Met het Plan Tureluur in uitvoering zal de zuidkust van Schouwen- Vogeleiland gerealiseerd in Inlaag 's Gravenhoek op Noord-Beveland. Foto's: ZMF Inlaagweg langs zuidkust Schouwen wordt vogel boulevard. Wat er dan gaat veranderen? Aardappel- en bietenvelden die brak moeras worden. In het gebied waar we wandelen moet 800 ha akker vogeldomein worden. Om dit te realiseren hebben de ZMF, Natuurmonumenten en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland iets opmerkelijks gedaan. Voor het eerst in de geschiedenis heeft niet de landbouw, maar de natuurbescherming een aanvraag tot landinrichting bij het ministerie inge Duiveland een vogelboulevard van allure worden. Niet zo'n boulevard met luxe appartementen en een jachthaven. Geen boulevard om te flaneren, om andere men sen te zien en vooral om zelf gezien te worden. Nee, nu niet een keer onszelf, maar de vogels in de hoofdrol. We volgen het smalle weggetje dat in de Wevers Inlaag tussen drassige weilanden loopt. Met de kijker spieden we rond. Wat voor gans is dat? Dat soort vragen moet blijven. Rammegors graasgebied voor ganzen. Tureluurexpres niet zonder natte voeten. diend. Met ruilverkaveling wordt natuur- in cultuurgrond omgezet. Deze keer gaat het anders. De zuidkust van Schouwen zal onland worden. Jawel, moeras: een gruwel voor boeren, een zegen voor vogels. Voor het jaar 2000 nog. De boorden van de Oosterschelde zullen een ander aanzien krijgen. In totaal zijn langs de zeearm 44 natuurontwikkelingsprojecten voorzien. Er is al wat van te zien. Tussen Tholen en Grazers houden Rammegors gevarieerd. St. Philipsland ligt de Rammegors. Door een vroegere kreek baggeren we naar de vogelhut. Dit soort recreatie heeft de toe komst. Het hoeft niet altijd met asfalt en beton. Door de opengeklapte luikjes van de hut dwaalt de blik van links naar rechts en weer terug over het water. Zo nat heeft de Rammegors zich nog nooit vertoond. Ruigte, riet en water. Zeeland zoals Zeeland bedoeld is 11 WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 15