antij Column ■g' A?[y~\<~~] \^'v' *"ie jaargang, nummer 1, februari 1994 Column Iedere Zeeuw zijn zwijntje? Achtergronden van de varkensvlucht Johan Marinissen Welkom in Strontenisse Wordt Zeeuwsch-Vlaanderen tweede Peel? Bernard de Ruyck De boer en het natuurbeheer Thijs Kramer Berichten Regionaal Zeeland zoals Zeeland bedoeld is Willem de Weert Broomchemie toen en later Broom veel gevaarlijker dan chloor Hans Bannink Handhaving AID op zoek naar ogen en oren Elly Janmaat eii Willem de Weert Landschap Hoogstamfruitbomen Rudi Geus Verschenen Index 1993 Vogelvlucht Zuidkust Schouwen Luchtfoto: Jacqueline Midavaine Agenda Voorjaar Utopia. In Utopia zit op de meeste brieven bussen een sticker tegen ongevraagd recla medrukwerk. De huizen zijn er goed geïso leerd. Het water van de HR-combiketel wordt voorverwarmd door de zonnecol lectoren op het dak. Spaarlampen zijn er doodnormaal, evenals belegging in wind energie. Tropisch hardhout komt Utopia niet in. Voor het schilderwerk worden echte natuurverven gebruikt. Bij de aan schaf van een nieuwe wasmachine raad pleegt men de energiewijzer. Nieuwe technologie zoals de combinatie van was machine met HR-ketel is er populair. In Utopia is het consumptiepatroon anders. Men kiest voor biologisch geteelde groenten en voor de karbonade van het scharrelvarken. Af en toe slaan de bewo ners een dagje vlees over. Een flink deel van de bevolking is overigens vegetariër. Brood wordt van milieuvriendelijk ver bouwd graan gebakken. Utopisten dragen katoen van het ecolabel. Pampers zijn not- done. Daarvoor in de plaats komt een katoenen lease-luierservice wekelijks aan de deur. De fiets is het favoriete vervoer middel. Vakantie viert men in Utopia zelf, maar nooit massaal. Gewoon met de rug zak op, de paden op, de lanen in, vooruit met flinke pas. Genieten van de gebieden die door Het Utopisch Landschap be schermd worden. Over het algemeen is men lid van een eco- team. Dat organiseert bijeenkomsten om tips uit te wisselen en vooral om de porte- monnaie te sparen. Milieu-onvriendelijk leven mag wel in Utopia, maar het is steen- duur. Ecoteams praten elkaar ook moed in. Buiten de grenzen zijn Utopisten immers gauw het mikpunt van spot. Je gelooft niet in Utopia? Toch is Utopia dichter bij huis dan je denkt. Alle genoem de zaken zijn namelijk in Zeeland anno 1994 mogelijk. De gids "Kritisch consume ren in Zeeland" heeft ze op een rijtje gezet. De gids biedt een overzicht van alle mogelijkheden die voorhanden zijn om in onze provincie milieubewust te consume ren. Een handige adressenlijst completeert het uiteraard op 100 gerecycleerd pa pier gedrukte boekwerk. De gids is voor vijf gulden verkrijgbaar bij het Zeeuws Platform voor Duurzame Ontwikkeling te Goes, telefoon 01100-50051. Utopia be gint bij jezelf. Bellen voor die gids! Willem de Weert, eindredacteur. Vouwblad Milieubewust bouwen en verbouwen 2 WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 2