Ve w 2f* lijks nodig. De politici hadden al snel begrepen, dat dit protest niet genegeerd kon worden en zeker niet met gemeente raadsverkiezingen in het vooruitzicht. Later op de avond kwamen de wethouders Van de Voorde en Weemaes meedelen, dat ook Hulst de vergunning zou weigeren en extra eisen zou stellen zoals de bouw van "Groene LabeP-stallen. Bovendien zal door de gemeente Hulst een bedrijfsplan wor den opgevraagd, dat door externe deskun digen op zijn economische haalbaarheid zal worden getoetst. De komst van zoveel varkens roept bij de bevolking weerstand op. A 4®^° Foto's: Peter Verdurmen wij zijn tegen de Komst van de varkens in onze gemeente Overwinning De stand van zaken is nu, dat waarschijn lijk alle Zeeuwsvlaamse gemeenten de milieuvergunning zullen weigeren en "Groene Label"-stallen zullen eisen. De aanvragers hebben nu nog een maand de tijd om een nieuwe aanvraag in te dienen. Voor de organisatoren was dit een eerste overwinning. Toch werd er van de milieu kant op gewezen (Thijs Kramer en Wim van Opbergen), dat de gemeente juridisch erg nauwkeurig te werk zal moeten gaan. Anders bestaat het risico dat de aanvragers alsnog een vergunning op de oude voor waarden zouden kunnen krijgen. Voor de gemeenten is er nu in elk geval geen tijd meer te verliezen. Na het aanvaarden van het voorbereidingsbesluit hebben gemeenten precies een jaar de tijd om met een vernieuwd bestemmingsplan te komen. Actie Ondertussen gaat de actie verder. De actie groepen van Hulst, Hontenisse, Axel en Sas van Gent hebben besloten zoveel mogelijk gemeenschappelijke acties te organiseren. Er wordt gedacht aan bijvoor beeld een advertentiecampagne, het uit werken van het gezondheidsaspect van de ammoniak-uitstoot, het organiseren van een referendum. Een belangrijke doelstel ling is de aandacht van de bevolking vast te blijven houden. Mensen moeten gemoti veerd blijven om bezwaarschriften in te dienen zodra er voor de bevolking negatie ve ontwerp-beschikkingen worden gepu bliceerd. Weerklank Dat deze actie zoveel weerklank heeft gekregen, is het resultaat van verschillen de factoren: - omwonenden zijn bang voor stank- en geluidsoverlast en voor de gezondheids problemen die de ammoniakuitstoot kan veroorzaken; - plaatselijke boeren voelen zich bedreigd in hun toekomstige uitbreidingsplannen, doordat diverse milieunormen zullen worden overschreden zodra deze bedrij ven zich hier hebben gevestigd en door dat de grondprijzen kunstmatig worden opgevoerd; - milieugroepen zien vooral schade aan natuur en milieu ontstaan en vinden dat de ontwikkeling naar steeds grotere, intensievere veehouderijen, die los van andere agrarische activiteiten staan, haaks staat op de noodzakelijke omscha keling naar een duurzame landbouw. Het samengaan van deze belan gen heeft ervoor gezorgd dat er een breed platform is ontstaan, waar de plaatselijke politiek niet omheen kan. Als bijkomend resultaat van deze actie is vermeldenswaard dat de afstand tussen plaatselijke boeren en milieubeweging is verkleind. Bij veel boeren begint het duide lijk te worden dat de evolutie naar steeds grotere en industrië- ler bedrijven, geen perspectief biedt voor plaatselijke gezinsbe drijven. Een duurzame landbouw met mogelijkheden voor groei, zoals die door de Zeeuwse Milieufederatie werd geschetst, is bij een aantal boeren welwillend ontvangen. Als milieubeweging moeten we ons nog meer inzetten om de positieve kant van een duurzame landbouw aan de plaat selijke landbouwers te laten zien. Bernard de Ruyck is voorzitter van de milieu werkgroep Hulst-Hontenisse. 6 WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 6