Natuurlijk beheer legt aan de landbouw beperkingen op. Foto: H.J. van Oosten Reservaten Er is dus in het natuurbeleid een rol weg gelegd voor de boer. Maar ook de natuur beheerders die de reservaten beheren, doen veelvuldig beroep op boeren. In een aantal gevallen gebeurt dat op structurele basis. Soms-wordt er een pachtcontract of een aannemerscontract gesloten. Sinds 1 januari '93 bestaat er ook de mogelijkheid van de zogenaamde natuurpacht. Dit is een pachtvorm die voor 6 jaar wordt afge sloten en waarin met het oog op het natuurbeheer beperkingen kunnen wor den opgelegd aan de pachter, i.t.t. een gewoon pachtcontract waarin dit niet mogelijk is. Wat de beperkingen betreft kan gedacht worden aan het achterwege laten van kunstmest, het aantal koeien in de wei e.d.; zaken die voor de natuur van groot belang zijn. De mogelijkheid van een pachtcontract zal de aniipo bij de natuur beheerders doen groeien om boeren op deze basis in te schakelen. Staatsbosbeheer is van plan om in 1994 voor 300 ha natuur- pachtcontracten af te sluiten. Verder wordt er op grote schaal vee inge- schaard, gras verkocht of wordt de boer voor eert klus ingehuurd. Daarbij moet opgemerkt worden dat de mogelijkheden voor het inschakelen van boeren steeds afhankelijk zijn van de natuurdoelstelling voor het gebied. Schaarse middelen Juist omwille van de kennis van natuurza- ken worden de reservaatsgebieden aan Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en het Zeeuwse Landschap toevertrouwd. De natuurbeheerders hebben te maken met beperkte financiële middelen en er wordt heel wat creativiteit van hen gevraagd om met de beperkte middelen een goed beheer te voeren. Zo wordt Staatsbosbe heer (SBB) geconfronteerd met de beperk te middelen die de grote baas, het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), hen ter beschikking stelt. De laatste jaren krijgt SBB steeds meer ter reinen, maar geen cent meer voor het beheer. De spoeling wordt zo steeds dun ner. Het duo Bukman/Gabor kan ook op dit terrein weinig natuurliefde verweten worden. De Stichting het Zeeuwse Landschap krijgt een vergoeding voor het beheer van de terreinen van de provincie en het Rijk. Op de begroting staat een inkomstenpost van ongeveer 1,6 miljoen gulden. Daar wordt ruim 6000 ha natuurgebied van beheerd. De administrateur rekent voor dat voor het beheer per hectare ongeveer 400 gul den subsidie wordt verstrekt. Dit, bedrag staat in schril contrast met de gemiddeld 730 gulden, die de boer per hectare krijgt. Het contrast wordt nog groter als de pres taties tegenover elkaar worden afgezet. Het Zeeuwse Landschap zorgt voor top- natuur, terwijl voor de boer de natuur slechts een bijprodukt is. Resultaat Dit werd recentelijk nog eens geïllus treerd in de nota "Toestand van de natuur 2", dat door een onderzoeksinstituut van het ministerie van LNV in februari 1994 werd gepubliceerd. In deze nota wordt geconcludeerd dat het resultaat van de beheersovereenkomsten beperkt blijft tot algemene natuurwaarden. Aan het berei ken van de doelen van het Natuurbeleids plan dragen beheersgebieden weinig bij. Op zich een voorspelbare conclusie omdat in de gebieden met grote natuurwaarden over het algemeen niet geboerd kan wor den. Deze gebieden komen als reservaat bij de natuurbeheerder terecht. Maar ook de kwetsbare broedvogels, die zo duidelijk aan de agrarische weidegebieden zijn gebonden, zoals de grutto en kemphaan, worden steeds minder in de beheersgebie den aangetroffen. Beheersgebieden zijn duur en leveren weinig bijzondere natuur op. Toch krijgen de boeren in Zeeland daarvoor bijna 1 miljoen per jaar. Het zij ze gegund. Natuur en landschap buiten de erkende natuurgebieden moet ons ook wat waard zijn, evenals de bijdra ge aan het krappe inkomen van de akkerbouwer, al komt het uit het natuurbudget. Maar efficiën ter en goedkoper dan de natuur- beherende organisaties doen de boeren het niet. Desalniettemin is een discussie over de rol van de boer in het beheer van natuur en landschap gewenst. Juist daar waar de natuur- en landschaps waarden verweven zijn met het landbouwkundig gebruik, zoals in de Zak van Zuid-Beveland, ligt er nog een mooie taak weggelegd voor de boeren. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 8 WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 8