Broomchemie toen en later Broom veel gevaarlijker dan chloor Hans Bannink Broomchemie in Terneuzen is een produktiebedrijf dat gespecialiseerd is in het maken van broomhou- dende produkten die toepassing vinden in de land bouw, de farmaceutische, verf-, textiel- en chemische industrie en bij olieboringen. Broomverbindingen worden veel toegepast als brandvertragers. Het verhaal begint met de eerste vier jaar vanaf de vestiging in Terneuzen en beziet daarna de laatste jaren. "Toen en later": Een droeve reeks overtredin gen en nalatigheid. hHet Havenschap Terneuzen ver welkomt Broomchemie in 1974 met open afmen. Tevergeefs had het bedrijf in Wierden en Rijssen geprobeerd grond te kopen voor de nieuwe fabriek. Daar vond men de fabriek te riskant na alle ongelukken die het bedrijf al voor personeelsleden had opgeleverd. Bij het bekend worden van de plannen voor de komst naar Terneuzen, kwam de milieubescherming in het geweer. Binnen drie weken werden 5000 handtekeningen verzameld tegen de bouw van de fabriek zó dicht bij de woonwijken en bij andere bedrijven. In maart 1976 krijgt Broomchemie ondanks alle protesten toch de nodige milieuvergunningen. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) gaat daarte gen in beroep bij de Kroon. Moeilijkheden Nog vóór het bedrijf gereed is, ontstaan er moeilijkheden. De Milieu-inspectie merkt op dat er wordt afgeweken van de wettelij ke voorwaarden. Als het bedrijf in maart 1978 een paar maanden draait, treedt de Arbeidsinspectie op omdat de veiligheid van het personeel niet gewaarborgd is. Tegen bezorgde gemeenteraadsleden van Terneuzen zegt de wethouder: "We moe ten er rekening mee houden dat er geen Illustratie: Broom is tien keer zo gevaarlijk als chloorgas, dat toch als zéér gevaarlijk te boek staat. De giftig heid van methyl-bromide is iets minder dan van broom. Zowel broom als chloor zijn zwaarder dan lucht. Ontsnappende gassèn blijven dus laag bij de grond hangen en vormen een extra groot risico mensen werken die het vak helemaal beheersen". Op 11 april 1978 wijst de VMZ, tijdens de hoorzitting van de Raad van State, erop dat er onvoldoende maatregelen zijn getroffen tegen lekkages van broom. De Milieu inspectie voorspelt grote risico's voor de bevolking als de opslagtanks van broom geen dubbele omhulling krijgen. Broomchemie verklaart zelf dat "de veilig heidseisen zo streng zijn dat de kans op lekkages vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Het risico van de opslag in de open lucht in containers en cilinders is verwaar loosbaar klein". Ongeluk Negen dagen later merken de buren van Broomchemie welke waarde ze moeten hechten aan die pertinente stellingen. Op 20 april 1978 blijkt zomaar 80 kg broom te kunnen ontsnappen. Pas ruim 1 uur na het ongeluk worden bedrijven in de buurt ingeademd te worden. Inademing kan tot gevolg hebben: ademnood. En in ernstiger gevallen: aan tasting van het zenuwstelsel. Methylbromide tast eveneens het zenuwstelsel aan. Het tragische is, dat je pas 2 uur na de inademing iets merkt: hoofdpijn, slecht zien, overgeven, bewusteloos raken en in het ergste geval de dood. 12 WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 16