Hoogstamfruitbomen JLanascnap Rudie Geus Her en der zijn ze nog te vinden, de hoogstamfruit- boomgaarden. De meeste zijn al lang gerooid, maar vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en in mindere mate in Zuid-Beveland en op de Kop van Schouwen zijn ze nog aanwezig. Ze zijn de smaakmakers van ons landschap. De Catarinahoeve in Axel en de Bus hoeve in Driewegen zijn de twee mooiste voorbeel den van hoe het vroeger was. plaatsen moeten door aanplant van nieu we hoogstammen worden opgevuld om het karakter van een boomgaard te behou den. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt momenteel een project uitgevoerd om een tiental hoogstamfruitboomgaarden te her stellen. Afgelopen jaar zijn in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen door twee stagiaires de hoogstamfruitbomen geïnventariseerd. Er werden ongeveer driehonderd boom gaarden bekeken, met een gemiddeld aan tal van 14 hoogstammen. Met behulp van deze inventarisatie is een herstelplan opgesteld. Bij voldoende financiële midde len kunnen via dit plan vele jonge hoog stammen, hagen en knotboomrijen wor den aangeplant. Zodoende hopen we dat de hoogstamfruit boomgaarden weer uitgroeien tot een landschapselement waar iedereen van kan watertanden. Stichting De Stichting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ) zet zich in voor het behoud Vaak vinden we in deze boomgaar- Vden echte klassiekers zoals sterap pel, bellefleur, zoete ermgaard, jut- tepeer, kleipeer en dubbele boe- renwitte. Het zijn eerbiedwaardige smaak makers met een lange historie. Tot halver wege deze eeuw beschikten veel land bouwbedrijven over een eigen hoogstam- boomgaard. Het waren echte fruitweiden met appels en peren, maar ook pruim, noot en kers. Door de opkomst van de zelf standige fruitbedrijven met laagstamfruit bomen zijn veel hoogstamfruitboomgaar den gerooid. Het oogsten van het hoog- stamfruit werd te arbeidsintensief en de opbrengst was te laag. Waarde Hoogstamfruitboomgaarden hebben een hoge landschappelijke waarde. Ze zorgen voor ruimtelijke afwisseling en verlenen het Zeeuwse boerenerf zijn karakteristieke aanblik. Tijdens de bloesemtijd zijn de hoogstammen echte blikvangers. De ecologische waarden zijn sterk afhan kelijk van het gevoerde beheer en de lig ging in het landschap. Boomgaarden met veel oude hoogstammen, omzoomd met een meidoornhaag en knotbomen en voor zien van een drinkput, hebben een hoge ecologische waarde. Oude hoogstamfruit bomen met holtes in de stam bieden broedgelegenheid aan steenuilen en her bergen vaak bijzondere zangvogels als de gekraagde roodstaart en de groene specht. Tevens vinden we vaak soorten als zang lijster, grote lijster, vink, boomkruiper en soms de wielewaal. Door de aanwezigheid van veel insekten ontstaat tevens een bio toop voor vleermuizen. In de oude hoogstamboomgaarden staan nog vele traditionele, streekeigen fruitras- sen, deze rassen hebben een grote waarde als genenreservoir voor de fruitteelt. Maar voor veel eigenaren is de belangrijk ste waarde nog steeds de fruitopbrengst. Vooral de oude fruitrassen zorgen zonder intensieve verzorging en zonder chemi sche bestrijdingmiddelen, toch nog voor een redelijke fruitoogst. Onderhoud en herstel Om bovengenoemde waarden te behou den of te versterken is onderhoud en her stel noodzakelijk. De bestaande bomen moeten regelmatig gesnoeid worden om de gewenste kroonvorm te verkrijgen en te behouden, maar ook om de boom gezond te houden. Door dunning van het vruchthout wordt toetreding van lucht en licht in de kroon bevorderd en is de boom minder gevoelig voor storm. Opengevallen van de hoogstamboomgaarden. Eigenaren worden gestimuleerd om onderhoud en herstel uit te voeren door advies, subsidies en de inzet van vrijwilligers. Naast een goed onderhoud had dit mede tot gevolg dat er tussen 1986 en 1993 via de SLZ bijna drieduizend jonge hoogstamfruitbo men zijn aangeplant. Dat komt ongeveer overeen met 28,3 hectare boomgaard. Jaarlijks worden twee cursussen voor het snoeien van hoogstamfruitbomen georga niseerd. Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland Postbus 286, 4460 AR Goes. Tel. 01100-30936. Rudie Geus is regiomedewerker van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. 17 WANTIJ FEBRUARI1994

Wantij | 1994 | | pagina 21