z M F Ledenvergadering Dinsdag 22 maart houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar voorjaars-ledenvergadering in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Aanvang: 19-30 uur. Agenda 1Opening en inleiding door voorzitter C. Karelse 2. Notulen van de ledenvergade ring van 9 november 1993 3. Jaarverslag 1993 4. Financieel verslag over 1993; het oordeel van de kascommis- sie en de decharge van de pen ningmeester 5. Bestuurswijziging: Betty ten Brinke en Fred Twisk verlaten het bestuur en zijn niet herkiesbaar. Het bestuur draagt ter vergadering twee nieuwe kandidaten voor. Eén daarvan is K. Dijkhuis. 6. Rondvraag 7. Sluiting. Voorzien om ca. 20.15 uur. Het jaarverslag vind je in deze Wantij. De andere vergaderstuk ken kunnen bij het secretariaat worden opgevraagd, tel. 011Ö0- 30075. In de vergaderzaal zullen de stukken ook aanwezig zijn. Themadeel Het themadeel bestaat uit twee onderwerpen: A. Kerend Tij 2. De hoofdlijnen van het nieu we Zeeuwse milieubeleids plan zullen besproken wor den. T. van Riet (provincie Zeeland) zal een korte toelichting geven. Tj. van Mierlo (coördinator ZMF) zorgt voor een reactie. B. De natuurbescherming op weg naar 2000. Th. Kramer (stafmedewerker ZMF) formuleert een visie op doelen en strategie van de natuurbescherming in Zeeland. Zijn visie vormt de basis voor discussie. (tvm) Oostburg teruggefloten Zelfs het inhuren van de slimste jurist mocht niet baten. De gemeente Oostburg kreeg van de Raad van State geen toestem ming om op basis van een arti- kel-19 vergunning een kuuroord met 250 zomerwoningen te bou wen bij Cadzand-Bad. Gelukkig maar. De ZMF had met anderen beroep aangetekend. De forse uitbreiding van de verblijfsrecre- atie op deze plaats, ondermeer in de vorm van een hoog kuur- liotel, riep grote bezwaren op. Ook vinden we dat een project met zo'n omvang een behoorlij ke bestemmingsplanprocedure behoort te doorlopen. In Zeeland wordt veel te vaak ten onrechte van de artikel 19-pro- cedure gebruik gemaakt. Deze regeling is bedoeld voor wan neer haast geboden is. Gemeentebesturen maken er veelvuldig gebruik van, omdat de mogelijkheden om beroep in te stellen beperkt zijn. Deze procedure werkt daarom snel ler dan een gewone bestem mingsplanprocedure. De beperkte beroepsmogelijkheden komen een zorgvuldige belan genafweging over het algemeen niet ten goede. Niet alleen natuur- en milieu-organisaties maar ook het provinciebestuur krijgen een hekel aan de artikel 19-procedure. Hopelijk ziet de provincie zich in de uitspraak van de Raad van State gesterkt om in het vervolg alleen mee te werken als er echt dringende redenen zijn. De realisatie van het kuuroord heeft een forse vertraging opge lopen. Of het kuuroord er nog komt, ligt voor een belangrijk deel aan het uithoudingsvermo gen van de projectontwikke laars. Die gaan vooralsnog rolle bollend door de rechtszaal. Het gemeentebestuur doet er dan ook goed aan om nu eens zelf na te denken over de toekomst van het gebied ten zuiden van Cadzand-Bad en zich niet afhan kelijk te maken van de ideeën van een projectontwikkelaar, (tk) Bloemdijken convenant Een bont gezelschap hief het glas in het gemeentehuis van Borsele. Flet heuglijke feit was de ondertekening van een con venant over de bloemdijken. Namens de natuurbescher mingsorganisaties zette Cees Kostense een handtekening als lid van het DB van de ZMF. Bloemdijken zijn dijken met een bijzondere plantengroei. Ze zijn te vinden op Tholen en in Zeeuwsch Vlaanderen. Ook de Zak van Zuid Beveland is er beroemd om. De bloemdijken zijn opgenomen op de lijst van verzuringsgevoelige landschaps elementen uit de ecologische richtlijn ammoniak en veehou derij. Dat betekent dat bij het verlenen van een milieuvergun ning voor een veehouderijbe drijf een bepaalde afstand moet worden aangenomen omdat de ammoniak die uit het bedrijf vrijkomt schadelijk kan zijn voor de'natuur. De landbouworganisaties waren met de richtlijn niet blij. Het legt beperkingen op aan boeren die op hun bedrijf beesten willen houden in de buurt van een bloemdijk. Landbouwvoormannen gingen zo ver, dat ze medewerking aan de uitwerking van het Natuurbeleidsplan afhankelijk stelden van het schrappen van de bloemdijken uit de ecologi sche richtlijn. Als argument werd aangevoerd dat de relatie veebedrijf-bloemdijk twijfelach tig is. Navraag bij biologen leerde dat in de visie van de landbouw veel waars zit. Voor de natuurwaar den van de bloemdijken is een goed beheer belangrijker, dan de neerslag van een bepaalde hoeveelheid ammoniak door een veebedrijf, temeer daar de achtergrondsbelasting al heel groot is. Dit gegeven bood de natuurbe scherming de mogelijkheid om met de landbouwbelangenbe hartigers na te denken over alternatieven. Besloten werd voor de Zak van Zuid-Beveland een convenant op te stellen, dat in de plaats komt van de ecologi sche richtlijn voor de bloemdij ken. In het convenant is opgenomen dat de landbouworganisaties de boeren zal oproepen verstandig met de bloemdijken om te sprin gen. Daarvoor wordt een gedragscode opgesteld. Verder worden de mogelijkheden voor het afsluiten van een beheers overeenkomst op de dijken ver groot. Ten slotte zal de gemeen te Borsele het voortouw nemen voor een gemeentelijk ammo niakbeleid met de bedoeling om de groei van de veehouderij aan een maximum te binden. De milieudoelstelling voor ammo niak in 2010 is uitgangspunt. Het convenant werd onderte kend door vertegenwoordigers van de natuur- en landbouwor ganisaties, de gemeente Borsele, het provinciebestuur en de ministeries van VROM en LNV. Een convenant als investering in wederzijds vertrouwen, (tk) Regiovisie Kop van Schouwen Het verplaatsen van de camping Prinsenhoeve uit het duinge bied, het verwijderen van de Vroonweg tussen Renesse en Haamstede, de realisatie van het mobiliteitsplan voor Westerschouwen. Enkele onder delen uit de regiovisie Kop van Schouwen, die de ZMF wel aan spreken. De reactie die namens de natuur- en milieuorganisaties werd verstuurd op de regiovisie was dan ook positief. Wel blijft er nog wat te wensen over. Een doorn in het oog is het plan Westerenban, dat voorziet in de bouw van zomerwoningen in het duingebied. Ook staan er, zo hier en daar, nog caravans en andere optrekjes in de Duinpolder en omgeving. Dit soort overnachtingsmogelijkhe den horen niet in de duinen thuis. Al met al doet het plan recht aan de grote natuurwaarden die de Kop van Schouwen in nationaal en internationaal verband verte genwoordigt. Natuur en land schap zijn te lang het kind van de rekening geweest in dit kust gebied. Of de goede voornemens ook gerealiseerd kunnen worden is nog de vraag. Alleen consensus tussen de verschillende partijen zal er voor zorgen dat het beno digde geld richting Westerschouwen komt. Dat lijkt vooralsnog niet iedereen te beseffen in dit gebied, (tk) WCL Zak van Zuid- Beveland De brede lobby uit Zeeland om de Zak van Zuid-Beveland de sta tus te geven van waardevol cul tuurlandschap (WCL) in het structuurschema Groene Ruimte lijkt succes te hebben. In de Tweede Kamer werd bij de behandeling van dit onderwerp een motie met deze strekking ingediend door de PvdA met steun van het CDA. Wat naast de ongeïnspireerde houding van 9 WANTIJ FEBRUARI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 9