Gescheiden inzamelen van afval nu ook in Zeeland. Foto: ZMF Zeeuwse energiemaatschappij, hangt ech ter met het volle gewicht aan de rem. Ze investeert amper in windturbines. Voor de aan het net geleverde electriciteit uit windkracht worden magere vergoedingen gegeven. Ook in energiebesparingsacties toont Deltan weinig bravoure. Waar blij ven de energieconsulenten? Wanneer ver huurt Deltan de eerste zonneboiler? Met dit beleid wordt de fiets nooit een echte concurrent van de auto. Foto: Albert Aartsen Gecorrigeerd Uitstoot en lozingen van bedrijven zijn fors verminderd, zegt de provincie. Maar kunnen we dat ook nog zeggen als we er de benutte productiecapaciteit van bedrij ven bij betrekken? Pechiney draaide bij voorbeeld in 1993 op driekwart van haar capaciteit. DOW viel terug naar 85 pro cent. De gecorrigeerde cijfers zullen dus wat minder florissant zijn. Dan de groei van het autoverkeer in Zeeland. Die ligt hoger dan het landelijke gemiddelde. Als we de plannen van de ver voersregio bezien wordt ook in de nabije toekomst de auto geen strobreed in de weg gelegd. Bereikbaarheid per auto, is het motto. Zo zullen fiets en openbaar ver voer nooit een echte concurrent van de auto worden. Trendbreuk De ommekeer of trendbreuk is dus in geen velden of wegen te bekennen. Er zit bovendien een gevaar in om, zoals de pro vincie doet, tegen beter weten in rond te bazuinen dat de trendbreuk heeft plaatsge vonden. Deze mooie voorstelling van zaken zou bij*de doelgroepen de indruk kunnen wekken dat voor hen de milieu- klus in grote lijnen geklaard is; dat hun activiteiten met Kerend Tij Twee op een lager pitje kunnen. Het tegendeel is het geval. Alle doelgroepen zullen, om in wie- Iertermen te spreken, een tandje bij moe ten zetten. In het nieuwe milieubeleids plan van Zeeland, Kerend Tij, is die keuze voor een extra verzet niet terug te vinden. De provincie richt haar pijlen op drie doel groepen: landbouw, industrie en recreatie. Voor de overige doelgroepen, zoals bouw, verkeer en vervoer, energiesector, detail handel en consument geeft de provincie geen taakstellingen aan. Dat is niet te ver dedigen. Alle doelgroepen spelen een rol in de aantasting van het milieu. Daarom zal elke doelgroep in de mate dat zij het milieu heeft aangetast, een aandeel moe ten leveren om dat milieu weer op te knappen. Bijdragen De provincie zal daarom in Kerend Tij Twee duidelijk moeten aangeven wat van elke doelgroep de komen de jaren aan gedragsverandering wordt verwacht. Dat betekent een beschrijving van de bijdrage van elke doelgroep om problemen als ver zuring, vermesting, verdroging en klimaat verandering op te lossen. Laat de provin cie eens concreet aangeven hoe groot over vier jaar de beperking van verzurende stof fen door het verkeer moet zijn. Dat geldt ook voor de bijdragen die van industrie, scheepvaart, landbouw, energiecentrales en raffinaderijen verlangd worden. Voor ieder milieuthema moeten de bijdragen van de doelgroepen helder zijn. Het is te hopen dat doelgroepen en de politiek de inspraak van de Zeeuwse Milieufederatie overnemen. Anders kan over vier jaar opnieuw geen goede balans opgemaakt worden van de geboekte resul taten. Goede wil Kerend Tij Twee vaart op het kompas van de zelfregulering. De provincie is er van overtuigd dat ruimte voor eigen verant woordelijkheid een beter milieu zal ople veren. Het succes van milieumaatregelen hangt dus af van de goede wil van de doel groepen. In die vermeende goede wil zit de zwakte van het beleid. Want onderzoek heeft aangetoond dat het collectieve belang bij doelgroepen en bij burgers die los van elkaar handelen, steeds onderge schikt wordt gemaakt aan het groeps- of individuele belang. Dat betekent dat, als het er op aan komt, het belang van het milieu het aflegt tegenover het belang van de groep of de consument. Het is trou wens vreemd dat nu ineens zoveel nadruk op zelfregulering wordt gelegd. In de voorbije jaren hebben doelgroepen toch ook op basis van vrijwilligheid kunnen werken aan de verbetering van de milieu kwaliteit? Het heeft geen trendbreuk opge leverd. Het is en blijft daarom hard nodig dat de overheid stuurt bij de uit voering van het milieubeleid. Voor die voorwaarden zal Kerend Tij Twee moeten zorgen. Onderdelen van het plan zullen daarom danig verbeterd moeten worden. Ook voor Kerend Tij Twee geldt dat alleen duurzame ontwikkeling telt. Tjeu van Mierlo is coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. 17 WANTIJ JUNI1994

Wantij | 1994 | | pagina 17