Ver-thema's De oorzaak van de achteruitgang van de natuur is bekend: de gestage afname van de landschappelijke verscheidenheid en de gevolgen van de bekende ver-thema's. Daarmee worden bedoeld vervuiling, ver snippering en verzuring. Voor Zeeland is daar nog zo n ver-thema aan toe te voegen: "verdamming". Dit slaat op het opknippen van het Deltagebied in compartimenten door de Deltawerken. Vroeger was het Deltagebied één groot dynamisch getijde systeem. Nu is het opgesplitst in afzonder lijke delen zoals het Veerse Meer, het Grevelingenmeer, de Oosterschelde en het Krammer-Volkerak. De Delta werd om zijn natuurwaarden internationaal geroemd. Het verlies aan getijdegebieden is een klap voor de natuurwaarden die internationaal van belang zijn. Argumenten te over om een overdosis enthousiasme te temperen. Natuurbeleidsplan Aan een eindoordeel over de nieuwe weg die met het Natuurbeleidsplan is ingesla gen, zijn we nog niet toe. Voor de realisa tie van het Natuurbeleidsplan is 25 jaar uit getrokken. Er zijn nog maar een paar jaar voorbij. Juist de bijzondere natuurwaar den hebben tijd nodig om zich te ontwik kelen. De verwachting is dat in de komen de jaren de negatieve trend, het verlies aan natuurwaarden, omgebogen wordt als er meer ruimte komt voor de natuur. Het Natuurbeleidsplan is voor een groot deel van Zeeland uitgewerkt. Er staat precies aangegeven waar die nieuwe natuur komt. De plannen worden in de landinrichtings projecten opgenomen. Zo hier en daar gaat voor nieuwe natuur de spa al de grond in. Zie de zuidkust van Schouwen en Neeltje Jans. Dat zal de komende jaren in heel Zeeland het geval zijn, ongetwijfeld tot veler verrassing en plezier! Schoon milieu Maar nieuwe natuur maken alleen is niet genoeg. Een bloeiende natuur kan niet zonder een schoon milieu. Daarom is een goed lucht-, bodem- en waterbeleid hard nodig. Geen zure regen meer, geen over bemesting in sloten en vaarten, een scho ne Schelde, zijn harde voorwaarden om de investeringen in de natuur lonend te maken. Laten we niet vergeten dat er ook buiten de natuurreservaten waar Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap hun best doen, nog volop natuur aanwezig is: de kleine landschaps elementen zoals knotbomen, veedrinkput ten, meidoornhagen, sloot- en wegber men. Het is van groot belang dat burgers, maar ook waterschappen en gemeentes, daar blijvend werk van maken. Samenwerking zoeken Het valt op dat natuurorganisaties de laat ste jaren enorm zijn gegroeid. De zorg voor de natuur leeft onder de bevolking. Maar die groei heeft niet geleid tot veel politiek succes. Simpele zaken als een ver bod op kievitseieren-rapen, een betere jachtwet of wat meer financiën voor de uitvoering van het Natuurbeleidsplan halen het niet in de Tweede Kamer. Ook al zijn we groot, we zijn nog niet machtig. Als we echt iets willen bereiken moet dat met breed gedragen projecten. In alle gevallen dus winst wanneer met andere belangengroeperingen wordt samengewerkt. Het Natuurbeleidsplan speelt daarin de hoofdrol: vroeger moest steeds gevraagd worden om alsjeblieft rekening te houden met natuur en land schap. Met het Natuurbeleidsplan in han den is de vraag niet meer of er met de natuur rekening moet worden gehouden, maar hoe dat zal gebeuren. Breed gedragen projecten Het perspectief voor de natuurbescher ming is dan ook: samenwerking zoeken. Samenwerking met de landbouw-, met de recreatie- en met de visserij-organisaties. In ons eentje de politiek overtuigen lukt toch niet. Als we echt iets willen bereiken moet dat met breed gedragen projecten. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Voor anderen zijn we niet altijd een voor de hand liggende partner. Zie de regel maat waarmee vis- en landbouwvoorman- nen ons van milieufanatisme beschuldi gen. Het is overigens een bekende strate gie om bij gemor van de achterban de pij len op een vermeende vijand in de boze buitenwereld te richten. Op het moment dat projecten gezamenlijk zijn, is die stra tegie moeilijker te handhaven. Als er successen behaald zijn, dan is dat bijna altijd het resultaat van samenwerking met anderen. Zo ook de Zeeuwse uitwer king van het Natuurbeleidsplan^ De land bouw stelt zich daarbij bijzonder coöpera tief op. Zij hebben het Natuurbeleidsplan geaccepteerd en zijn bereid aan de uitwer king mee te werken. Daardoor loopt Zeeland ten opzichte van de rest van Nederland met dit plan voorop. Landinrichting is een succesvol instru ment voor de realisatie van het Natuurbeleidsplan. In de ruim 20 landin richtingsprojecten die Zeeland rijk is, wor den de plannen voor reservaats- en natuur ontwikkelingsgebieden uitgevoerd in een drachtige samenwerking tussen boeren en natuurbeschermers. De Zak van Zuid- Beveland heeft de status "Waardevol Cultuurlandschap" verkregen nadat land bouw-, recreatie- en natuurorganisaties daar samen met de gemeente Borsele en het provinciebestuur voor hebben gepleit. Investeren in vertrouwen is het motto. Het is dan onontkoombaar ook het belang van de ander in het oog te houden. Een probleem is dat de natuurbescherming een breed palet van organisaties kent: standpunten liggen soms ver uit een. In overleg met andere belan gengroepen is dat onhandig. Het is daarom noodzakelijk om meer samen te werken en gezamenlijke standpunten in te nemen, ook op landelijk niveau. Dat wil niet zeggen dat de natuur bescherming duidelijke of harde standpunten in het vervolg maar achterwege moet laten. Een dui delijk standpunt innemen hoeft niet te betekenen dat er niet met anderen valt samen te werken. De succesvolle natuurbeschermer van de toekomst is daarom bedachtzaam, genuanceerd, hel der, goed in overleg en je komt hem of haar overal tegen. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 4 WANTIJ JUNI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 4