GFT-inzameling van start Mhuucanej Consulentschap NME In September start in Zeeland de gescheiden inzame ling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Er gaat voor de Zeeuwen nogal wat veranderen: we zullen ons best moeten doen om de afvalstroom gescheiden aan te bieden. Dat was al het geval met chemisch afval. Nu komt daar een aparte bak bij voor orga nisch afval. De gemeenten komen met een grote voorlichtingscampagne om de mensen in te lichten wat van hen wordt verwacht. Al die aandacht voor ons afval biedt een kans voor educatieve projecten. Groenafval gescheiden inleveren is goed (rechts), zelf composteren is beter (links). Foto: ZMF dDe ZMF, het Zeeuws Biologisch Museum en het Consulentschap NME zijn al langer doende om de afvalstroom in te perken o.a. via het project "Kiezen voor minder afval". Gescheiden inzameling is mooi, voorko men is beter. De actie "Groene boodschap pentas" en het preventieproject bij bedrij ven waren concrete en succesvolle voor beelden. Maar er komt meer. Kringloop Onderwijs is er niet voor om milieuproble men op te lossen. Dat betekent niet dat er over milieuproblemen niet kan of mag worden gesproken. Maar wel op een manier die past binnen goed onderwijs. Dan is het afvalvraagstuk een prima thema. Daarom kozen de eerder genoemde orga nisaties voor een benadering die duidelijk maakt dat ons afvalprobleem draait om het doorbreken van kringlopen. Die kring lopen staan dan ook centraal in het pro ject. In de natuur is geen afval: alles wordt opgenomen in de kringloop. Basisschool Voor de onderbouw van de basisschool wordt het thema "leven en dood" duidelijk gemaakt aan de hand van allerlei verschijn selen zoals zaaien en oogsten en het leven en de dood van een vogel. Een voorlees- prentenboek en allerlei spelmateriaal maakt het thema voor de kinderen duide lijk. Voor de middenbouw is gekozen voor het thema "kleine dieren". De pissebedden, regenwormen en andere kleine dieren die zorgen voor de omzetting van organisch materiaal. De bovenbouw houdt zich vooral bezig met schimmels en bacteriën die hun eigen rol spelen in de kringloop. Allerlei proef jes maken duidelijk wat er gebeurt als schimmels en bacteriën aan de slag gaan. Natuurouders Bij goed natuuronderwijs hoort buiten werk: zelf onderzoek doen aan en in de natuur. Daar heeft een docent(e) hulp bij nodig. Daarom organiseert het Consulentschap NME al jaren cursussen voor ouders. Veel scholen zijn enthousiast over de opgeleide "natuurouders". Binnenkort komt er ook een cursus over afval. Scholen kunnen beschikken over: - een tweetal werkkisten met puzzels, proefjes en dergelijke - lesmateriaal - een natuuroudercursus - desgewenst een korte cursus voor de leerkrachten. De natuuroudercursus kost doorgaans geld. Wij prijzen ons gelukkig dat we dank zij susidie van het OLAZ (Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland) een flink aantal cursussen kosteloos kunnen aanbieden. De Zeeuwse Bibliotheek zorgt voor ondersteuning met een verzameling boeken die bij het ontwikkelde cursusaan bod aansluiten. Zelf Gescheiden inzamelen is mooi, maar thuis je eigen GFT-afval composteren is nog mooier. Geen transportkosten, dus minder energieverbruik, en een opknapbeurt voor je tuin door het gebruik van compost. En wellicht in de toekomst nog een lager afvaltarief ook! Ook op school zelf zijn er mogelijkheden voor afvalzorg: een eigen compostvat, oud papier apart, geen plastic bekers meer enz. De Zeeuwse Milieufederatie en het Consulentschap NME gaan de komende tijd samen met "Impuls", de begeleidingsorgani satie voor buurt- en clubhuis werk, voorlichtingsavonden aan bieden over thuis-composteren. Onze milieuvoorlichters zullen deze avonden verzorgen. Ook hier geldt dat we gelukkig geen kosten in rekening hoeven te brengen. Voor meer informatie: Natuuroudercursussen: CNME, Marten Wiersma, tel. 01100 -11675. Zelf composteren: ZMF, Albert Aartsen, tel. 01100 - 30075- 8 WANTIJ JUNI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 8