Tholen in geweer tegen roze invasie Louis Sauter Ook Tholen werd eind vorig jaar opgeschrikt door aanvragen voor bouw- en milieuvergunningen voor varkensstallen. In allerijl werd door de gemeente een voorbereidingsbesluit genomen om de plotselinge toevloed te stelpen. Hoewel de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de eigen afdeling Ruimtelijke Ordening van de gemeente anders advi seerden, werden de aanvragen, op één na, door de gemeente in behandeling genomen. De Planologie werkgroep Tholen, onderdeel van de plaatselijke Na- tuurvereniging, trok. aan de bel. Een gesprek met de gemeente volgde. Gewapend met de "Handleiding bezwaarschriftenprocedure inten sieve veehouderij" en met kennis opgedaan bij de Zeeuwse Milieufederatie en bij ambtenaren uit Bergen op Zoom en Goes, vroeg de Planologiewerkgroep een onderhoud aan met dhr. Buermans, ambtenaar ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen. Bloemdijken Met hem werden een aantal zaken op een rijtje gezet: - Het effect van ammoniakuitstoot bij voorbeeld op de Thoolse bloemdijken. De bloemdijken horen volgens de Planologiewerkgroep een aparte ecolo gische status te hebben, zodat ze gevrij waard blijven van overmatige ammo niakuitstoot. De Thoolse bloemdijken staan echter op de (verouderde) kaarten niet als ecologisch waardevol vermeld. Volgens de tekst in de Wet Milieubeheer kunnen ze wél zo beschouwd worden, zeker de zanddijken. - Het toepassen van strengere milieunor men in de toekomst. De gemeente heeft zogenaamde Groen-Labelstallen voorge schreven. Die stoten minder ammoniak uit dan bij bestaande stallen het geval is. Dat is overigens voor de aanvragers totaal geen probleem. Het voordeel van een Groen-Labelstal voor de eigenaar is dat hij ongeveer 20 jaar lang geen gehoor hoeft te geven aan eventueel nieuwe, nog strengere milieuregels. - De verkeersonveiligheid in het buitenge bied door het transport naar en van mes- terijen. - De mogelijke hinder van stof en geluid en van ongedierte; de mogelijke toena me van waterverontreiniging en bodem- verzuring. - Het voorkomen van dierenleed. - Het vaartmaken met het opstellen van een gemeentelijk milieubeleidsplan. - De aantasting van landschappelijke waarden: een aantal van de aangevraag de bedrijven is midden op Tholen in de Weihoek gepland. Dit is een open poel en weidegebied. Om de stallen uit het zicht te houden komt er beplanting omheen. Dat neemt niet weg dat het open karakter van het gebied aangetast zal worden. - Het doorkruisen van de landinrichtings projecten die op dit moment op Tholen lopen. Hierin worden gebieden met natuurwaarden aangeduid, die nog niet in het bestemmingsplan zijn opgeno men. De bouw van veestallen kan de geplande landinrichting doorkruisen. Grote stallen tasten open karakter Thoolse landschap aan. Foto: L. Sauter - Het probleem dat in het provinciale mestbeleid wel sprake is van de hoeveel heid mest die in Zeeland per streek mag worden afgezet, maar dat er geen richt lijnen opgenomen zijn voor de mestafzet per plaats. Dit kan betekenen dat in een klein gebied een berg mest gedumpt wordt die bedoeld was om over een veel groter gebied verspreid te worden. Een enkel gesprek met de gemeente zal de varkensbedrij ven waarschijnlijk niet tegenhou den. Het streven van de Planologiewerkgroep is dat aan de bedrijven de hoogste milieu normen worden opgelegd. De gemeente Tholen beloofde de suggesties van de Planologie werkgroep te gebruiken voor de nog op te stellen milieuvergun ningen. Op het moment dat de gemeentelijke vergunningen voor de nieuwe bedrijven ter inzage komen, zal de Planologie werkgroep de inhoud daarvan vergelijken met het gevoerde gesprek. Los daarvan zal de Planologiewerkgroep toch bezwaarschriften indienen: tegen de milieuvergunning én tegen de bouwvergunning. Louis Sauter is voorzitter van de Planologiewerkgroep Tholen. 12 WANTIJ JUNI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 12