Onvoldoende voor nieuw milieubeleidsplan provincie Kerend Tij Twee moet over Tjeu van Mierlo Eind april presenteerde de provincie Kerend Tij Twee: de proeve van een nieuw milieubeleidsplan. Vooraanstaande vertegenwoordigers van gemeen ten, industrie, landbouw en andere doelgroepen in Zeeland waren uitgenodigd voor een milieudag in de aula van de Zeeuwse bibliotheek. Daar had de provincie een bedoeling mee. Het succes van het milieubeleid hangt namelijk nauw samen met de bereidwilligheid van doelgroepen om aan de uitvoe ring mee te werken. Met hun bijdrage tot nu toe is de provincie niet ongelukkig. "De afgelopen jaren zijn forse inspanningen gepleegd door particulieren, bedrijven, organisaties en overheden," zo staat in Kerend Tij Twee. Een pluim voor de doelgroepen. Een verdiend com pliment? Tijdens de presentatiedag sleepte de provin cie er vele argumenten bij om het gehoor te overre den. Het verhaal werd er niet overtuigender door. Natuurlijk is het zo dat er met het milieubeleid successen zijn behaald. Gelukkig maar. Zo is er een structuur op poten gezet voor de gescheiden inzameling en verwer king van groente-, fruit- en tuinafval. De uitstoot van schadelijke stoffen door bedrijven is de voorbije jaren verminderd. En aan de vervanging van plastic melk- kuipjes door melkkannetjes kun je zien dat sommige overheden, zoals de provincie zelf, werk maken van interne milieuzorg. Maar om die successen nu meteen te beti telen als een trendbreuk, zoals de heer Colijn, hoofd milieubeheer van de provin cie deed, is een verkeerde voorstelling van zaken. Want de kwaliteit van het milieu in Zeeland is door het eerste provinciale milieubeleidsplan niet opvallend verbe terd. Op sommige terreinen zien we zelfs een verslechtering van het milieu. Mest Kijk naar het mestprobleem. Vorig jaar is uit studies gebleken dat de landbouw ver antwoordelijk is voor minimaal vijftig pro cent van de stikstof die in het Veerse Meer terecht komt. We mogen er van uitgaan dat dit beeld voor de andere Zeeuwse klei gebieden niet wezenlijk anders is. Dan dreigt er een roze invasie: de tientallen aanvragen voor nieuwe intensieve veehou derijen. Daarnaast is er nog meer stront aan de knikker. De mestimport naar Zeeland is de laatste jaren zo sterk geste gen dat nu al sprake is van een provincie met een mestoverschot. Ook de Zeeuwse afvalberg is er niet klei ner op geworden. Vorig jaar groeide de hoop huishoudelijk afval nog met 2 pro cent. Dat zijn weer vele vuilnisauto's per dag extra, in plaats van minder, die naar de stortplaats rijden. Volgens het huidige milieubeleidsplan zou begin 1995 de helft van ons afval gescheiden moeten worden. We halen nu amper 16 procent. Energieverbruik Het gaat goed met de kwaliteit van het Zeeuwse milieu, zegt de provincie. Maar het energieverbruik neemt nog steeds toe. Terwijl er toch in het jaar 2000 17 procent energie bespaard moet zijn. Zeeland heeft zich verplicht over zes jaar 250 megawatt windenergie op te wekken. Deltan, de 16 WANTIJ JUNI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 16