Waardecoupon Twee flinke, biologische vleestomaten (t.w.v.fi gratis bij f9,50 biologische aardappelen. groenteman fruit. Geldig voor de maanden juli en augustus. /JA/r verscnenen De landschappen van Vlaanderen en zuidelijk Nederland Met steun van het Wereld Natuur Fonds verscheen een landschapsecologisch naslag werk voor Vlaanderen en Zuid- Nederland. Het boek integreert de gegevens over geologie en geomorfologie, fauna en flora en het menselijk ingrijpen. Er bestaat voor het Belgisch- Nederlandse grensgebied nog steeds een leemte op het gebied van onderling vergelijkbaar stu die- en kaartmateriaal. Het .gebied over de grens is vaak nie mandsland. Dit boek doorbreekt de kunstmatige scheiding die door de grens nog steeds in veel landschappen getrokken wordt. Het probeert ook een eenheid te scheppen in vakterminologie die in Noord en Zuid een eigen leven is gaan leiden. Het valt op dat de meest uitgestrekte natuurgebieden zich juist aan weerszijden van de grens bevin den. Met het verdwijnen van de staatsgrenzen in de Europese Unie groeit de vrees voor aantas ting vail de ecologische rijkdom van de grensgebieden. Zeeland komt in het boek ruim aan bod, ongetwijfeld dankzij de medewerking van de Zeeuwse landschapsecoloog Ad Beenhakker. De voorkant wordt gesierd met een fraaie foto van het Verdronken Land van Saeftinghe, natuurgrensgebied bij uitstek. Het boek munt uit in encyclopedische volledigheid, vele zwart-wit- en enkele kleu renfoto's en een rijke literatuur opgave. Jammer alleen dat een plaatsnamenregister ontbreekt. H. Gysels e.a.; De landschap pen van Vlaanderen en zuide lijk Nederland; Uitgeverij Garant Apeldoorn, ISBN 9053500987; f 98,90. Natuurlijk bloemen zonder gif "Dat verdient een bloemetje." "Bloemen houden van mensen." Bekende reclameslogans. Dit jaar is de nieuwe: "Natuurlijk bloemen zonder gif." Deze keer niet afkomstig van het p.r.bureau land- en tuinbouw, maar bedacht door een samen werkingsverband van milieu organisaties en de Consumentenbond. Nederland is de grootste bloemenexpor- teur ter wereld, maar ook wereldkampioen gifgebruik in de bloemen- en bollenteelt. De bloemenindustrie gebruikt gemiddeld tien keer zoveel gif als de rest van de landbouw. "De gangbare teeltmethode verdient nog geen bloemetje," vinden organisaties als Milieudefensie, Greenpeace en Natuur en Milieu. De bloementeelt is in het verleden opgekomen om de natuur in huis te brengen. In de praktijk is er nog maar weinig natuurlijks aan. Bestrijdingsmiddelen, meststof fen en energie worden naar ver houding intensief gebruikt. Voor de teelt van één bos rozen is evenveel energie nodig als voor twee weken koken. Sindskort worden er op de vei ling in Aalsmeer partijen biologi sche bloemen verhandeld. Deze hebben het EKO-keurmerk gekregen of zijn onder de merk naam GEA op de markt. Namen die garant staan voor bloemen die zonder gif en kunstmest geteeld zijn. Helaas is er voor zover wij weten (nog) geen bloemenzaak in Zeeland die deze bloemen in het assortiment heeft. Voor milieubewuste Zeeuwen zit er voorlopig niet meer in dan de geliefde met het minst schadelijke bosje te verras sen. Kom dan niet met lelies, irissen, gladiolen of hyacinten aan. De teelt daarvan is als zeer slecht voor het milieu bestem peld. De teelt van troschrysan- ten, rozen, tulpen en narcissen is ook slecht voor het milieu. Sering, orchidee, aster, phlox, duizendschoon, violier of leeu- webek zijn nog het minst erg. Voor meer informatie is de fol der "Natuurlijk bloemen zon der gif" gratis te bestellen bij Milieudefensie, tel. 020-6221366. Herziene versie Praktische Milieukennis De Milieutelefoon heeft onlangs een geheel herziene versie van het Handboek Praktische Milieukennis uitgegeven. De herziene editie is uitgebreid met informatie over actuele thema's zoals luiers en kattebakkorrels. Voor voorlichters is het Handboek een gouden naslag werk. De Milieutelefoon krijgt immers jaarlijks 15.000 telefoon tjes en is daardoor goed op de hoogte van de vragen die er bij de consument leven. Het zoeken naar antwoorden op steeds weer nieuwe vragen levert een schat aan informatie op die via het Handboek ook voor anderen toegankelijk gemaakt is. Het Handboek bestaat uit een ring band met losse informatiebladen over bijna veertig onderwerpen. Het geeft achtergrondinforma tie, praktische tips, belangrijke adressen en literatuurverwijzin gen. Abonnees ontvangen ieder jaar een nieuwe versie van het Handboek. Vereniging Milieudefensie, Handboek Praktische Milieukennis, f 49,50; tel. 020- 6262620. Biologische landbouw Bij de stichting MAAS zijn twee hand- en leerboeken over de bio logische landbouw verschenen. Het zijn de eerste Praktijkboe ken over dit onderwerp, die betrekking hebben op de Nederlandse situatie. Vanuit de praktijk is een groeiende vraag naar informatie over biologische landbouw van boeren die om willen schakelen. Omschakeling op de biologische landbouw is een antwoord op de crisis in de gangbare land bouw. Veel boeren hebben een hekel aan zoveel chemische input in hun bedrijf en willen best anders. Maar hoe? De boe ken bevatten daarom vooral praktische informatie en bedrijfsreportages. Thema's die aan de orde komen zijn bijvoor beeld bodemvruchtbaarheid, organische bemesting, vrucht- wisseling en onkruidbeheersing. In de serie biologische land bouw verschijnt nog een derde deel over de biologische groen teteelt. Jaap Melgers, Biologische akkerbouw. Handleiding, achtergrond en praktijk. Cees van Veluw, Biologische veehouderij. Handleiding, achtergrond en praktijk. Bart Willems, Biologische Groenteteelt, Handleiding, achtergrond en praktijk. Uitgeverij Jan van Arkel, A. Numankade 17, 3572 KP Utrecht, tel. 030- 731840. f 39,- per deel. Biologische produkten Onder het motto "eet smake lijker) met biologische produk ten" is een folder over deze pro dukten verschenen. Er staat beknopte achtergrondinforma tie over biologische landbouw en voeding en informatie over verkooppunten in. Zie de bon. Folder tegen een kleine ver goeding verkrijgbaar bij Biologica, tel. 030-300713. UkuntAezf-bon inleveren bij alle ledehWfr^GT^etailkdndel^ waarbij 1600 Groentespecialisten zijn aangesloten. Voor het dichtstbijzijnde adres in uw omgevingrbel ofoTT3548j9J^' Ook in te leveren bij de natuurvoedingsWmkels Deze actie is mede mogelijk door sléun vanTriodosBank, Zeisfcr^^7/ A 18 WANTIJ JUNI 1994

Wantij | 1994 | | pagina 18