Natuurbescherming en de toekomst Er moet meer samengewerkt worden Thijs Kramer Het is goed dat in een organisatie af en toe de per sonal computer wordt uitgezet om eens diep na te denken over de positie van de eigen club. In de wereld van de natuurbescherming is er veel aan de hand. Wat zijn positieve en wat zijn negatieve ont wikkelingen? Welke kant moet het op met de natuurbescherming in Zeeland? Thijs Kramer zette voor het bestuur en de ledenvergadering van de Zeeuwse Milieufederatie ivat overpeinzingen op een rijtje. Ook al is de natuur bescherming groot, we zijn nog niet machtig. typisch Zeeuwse natuurwaarden, zoals schorren en slikken en de aanwezigheid van de boomkikker, worden zeldzamer. De algemene natuurwaarden, die verder ook in de rest van Nederland voorkomen, verschijnen in Zeeland of breiden zich uit. Typisch Zeeuwse broedvogels als sterns Gaat het goed of slecht met de natuur in Zeeland? Daarover lopen de meningen uiteen. De natuurbe schermers met een positieve inslag kunnen heel wat naar voren bren gen. Zo wordt het Natuurbeleidsplan in Zeeland stevig aangepakt. Heel wat natuur gebieden worden aangekocht. Nieuwe natuur komt tot ontwikkeling. "Ons" Plan Tureluur is in het provinciale beleid opge nomen. Met de uitvoering van het plan is een begin gemaakt. Voor de Kop van Schouwen is een Regiovisie geaccepteerd waarin het herstel van de natuur een belangrijke plaats inneemt en waarin sane ring van campings ten voordele van de natuur is opgenomen. In het beleid voor de Oosterschelde blijft de natuur voorop staan. Ontpolderen langs de zoute Deltawateren wordt bespreekbaar. Ook positief is dat in de provincie Zeeland de groei van de verblijfsrecreatie aan banden wordt gelegd. De visserijdiscussie heeft geleid tot unieke maatregelen als het slui ten van delen van de Oosterschelde voor de kokkelvisserij. Verder werpt de goede samenwerking met de landbouw vruchten af, bijvoorbeeld in de vele landinrichtings commissies of bij het verwerven van de status "Waardevol Cultuurlandschap" voor de Zak van Zuid-Beveland. Voorwaar een indrukwekkende reeks waarmee een opti mist zijn gelijk probeert te halen. Typisch Zeeuwse natuurwaarden, zoals zeehon den op de platen en boomkikkers, nemen af. Foto: ZMF Somber beeld Maar natuurbeschermers zijn over het algemeen geen optimisten. Eerst zien en dan geloven is hun credo, want nuchtere cijfers wijzen in een andere richting. Op initiatief van gedeputeerde Gert de Kok is op een rijtje gezet hoe de natuur ervoor staat. De "Toestand van de natuur in Zeeland" schetst een somber beeld. De en plevieren hebben het moeilijk. Zeehonden zijn er nauwelijks nog. De schorren, Zeeuws landschap bij uitstek, zijn fors in omvang afgenomen. Weliswaar staat daar tegenover dat er nieuwe broed vogels verschijnen zoals havik, buizerd en boomklever, dat af en toe een vos wordt gesignaleerd, maar daar hebben we in de rest van het land al volop van. 3 WANTIJ JUNI1994

Wantij | 1994 | | pagina 3