Bertchten Veranderingen op het bureau Recentelijk is stafmedewerker Peter van den Berg verhuisd naar Groningen. De verhuizing betekent dat hij zijn activiteiten als stafmedewerker industrie bij de ZMF niet langer kan blijven uitoefenen. Daarom is een solli citatieprocedure gestart om een opvolger te vinden. Eind juni zal duidelijk zijn wie als nieuwe medewerker wordt aangetrok ken. Ook zal dan de nieuwe mede werker bekend moeten zijn die bij de ZMF twee jaar lang aan de slag gaat met het project bouw en sloopafval. Met dit voorlich- tings- en educatieproject wil de ZMF doelgroepen als gemeenten en bouwbedrijven aansporen preventiemaatregelen te nemen, zodat milieuverontreiniging ver oorzaakt door nieuwbouw, reno vatie en slopen, in Zeeland ver mindert. In het kader van de campagne zullen studiebijeen komsten worden georganiseerd. In de volgende Wantij hopen we de twee nieuwe medewerkers aan u te kunnen voorstellen, (tvm) Netwerk milieufederaties versterkt Sinds enkele maanden is Petra Ket aangesteld als coördinator ter ondersteuning van het net werk van stichting Natuur en Milieu (SNM), de twaalf milieu federaties en andere natuur- en milieuorganisaties. Ze wordt begeleid door een commissie die bestaat uit twee directeuren van SNM en drie directeuren van de milieufederaties. Het werk van Petra is het vergro ten van de effectiviteit en effi ciëntie van milieu-organisaties, in het bijzonder het samenspel van SNM en de provinciale milieufederaties. Het betekent dat zij de samen werking aandacht geeft. Dat gebeurt door het opzetten en bewaken van gezamenlijke pro jecten en het bevorderen van de afstemming van activiteiten. Ook signaleert ze belangrijke ontwikkelingen, brengt ze stand punten van milieufederaties in in landelijk overleg en behartigt ze de belangen van milieufedera ties. Petra is gestart met het afstem men van de belangrijkste activi teiten voor 1995 en de volgende jaren tussen de milieuorganisa ties. Ook schenkt ze ruim aan dacht aan de decentralisatie van beleid op het terrein van natuur beleid en landinrichting en de positie van milieufederaties. Petra Ket is bereikbaar bij SNM, telefoon: 030-331328. (tvm) Steltkluut leent Zeeuwind 5.000,— De ledenvergadering van de Steltkluut heeft besloten de Zeeuwse windmolenvereniging Zeeuwind een forse lening te verstrekken. Het geld heeft de Steltkluut de voorbije jaren overgehouden aan subsidies en de opbrengst van het verkochte knothout. Vooral het vrijwilligerswerk van de Knotgroep heeft het nodige geld in het laadje gebracht. Al 25 jaren is die groep in de winter actief met het knotten van wil gen, het snoeien van bomen en heggen en het bijplanten van bomen. Het geld van de Knotgroep stond de voorbije jaren op een rekening van een commerciële bank. Maar zo stelt de vereni ging..."het milieu schiet hier direct niet zoveel mee op." Daarom is gekozen voor het uit lenen van 5.000,— aan Zeeuwind. Het geld kan meteen worden gebruikt voor investe ringen in windenergie in onze provincie. Bovendien is een bij komend voordeel dat het bij Zeeuwind ondergebrachte bedrag een even groot renteper centage oplevert als bij een com merciële bank. Een goed voorbeeld tot navol ging. (tvm) Zomeruniversiteit De Zomeruniversiteit Zeeland zal ook dit jaar verschillende stu diedagen te Vlissingen verzor gen in de week van 22 augustus tot en met 26 augustus. Die studiedagen zijn voorbereid door vakgroepen. Van enkele maakt ook de ZMF deel uit. Dat zijn de vakgroepen: milieu, ont wikkeling landelijk gebied en natuur en recreatie. Zij hebben gezorgd voor de volgende dag programma's: - Naar een duurzame Zeeuwse havenontwikkeling. Er zal ondermeer een inleiding wor den verzorgd door Jacqueline Kramer, voorheen werkzaam bij Milieudefensie, nu hoogle raar milieukunde en bekend van het boek: "De groene golf, de geschiedenis van de milieubeweging", (maandag 22 augustus); - Meer vee, meer duurzaam gerichte landbouw? Onder andere Thijs Kramer (ZMF) zal een visie geven op de ont wikkelingen in het komende decennium, (woensdag 24 augustus); - De toekomst van het land schap en de rol van de boe ren. Cees Kostense, voorzitter van het Duumpje en lid van het dagelijks bestuur van de ZMF zal de afsluitende discus sie leiden, (donderdag 25 augustus); - De Delta als groen blauwe oase? Hoofdvraag is op welke wijze en in welke mate natuurbelangen en economi sche belangen met elkaar in conflict zijn en hoe in dit spanningsveld een duurzaam beleid kan worden ontwor pen. (vrijdag 26 augustus). Informatie over deze studieda gen is te verkrijgen bij de Zomeruniversiteit, telefoon: 01180-30327. (tvm) Eerlijke afvaltarieven bepleit De gemeentelijke afvalheffing is de laatste jaren bijna verdub beld. Ook voor de mensen die zich inspannen om minder afval te maken en afval te scheiden. Volgens de ZMF kan de tarief stelling eerlijker en met meer effect voor het milieu door de afvalstoffenheffing afhankelijk te maken van de hoeveelheid afval die langs de weg wordt gezet. In verband met de invoering van het gescheiden inzamelen van afval eind 1994, stappen de Zeeuwse gemeenten over op rolemmers. Uit diverse onder zoeken onder burgers elders in het land blijkt dat 80 procent van hen tevreden is over de rolemmers. Een groot bezwaar van dit systeem is echter dat het de mensen niet aanzet om min der afval te maken. Daarom heeft de ZMF alle gemeenten een brief geschreven met het verzoek om de hoogte van de afvalstoffenheffing te koppelen aan de aangeboden hoeveelheid huishoudelijk afval. Daarmee kunnen gemeenten burgers belonen die minder huisvuil aan de straat zetten maar tot nog toe net zo veel betalen als de meer vuil produ cerende buren. Er komen bij de ZMF regelmatig terechte klach ten binnen van mensen die hooguit 1 vuiniszak per week hebben maar net zoveel moeten 9 WANTIJ JUNI1994

Wantij | 1994 | | pagina 9