Ga mee naar buiten... Binnenhuismilieu Maar dan komen de economische belan gen in het gedrang. Roken is slecht voor de gezondheid van zowel roker als mee- roker, maar de tabaksindustrie wil daar nog steeds niets van horen. Wanneer de nitraatnorm in het drinkwater en de blad groenten zou worden aangescherpt, raken de land- en tuinbouw in grote problemen. Daardoor zijn de normen voor een aantal schadelijke stoffen nog steeds vele malen hoger dan voor onze gezondheid wense lijk is. "Ga mee naar buiten allemaal, dan zoeken wij de wielewaal." Maar kun nen we nog wel naar buiten In warme zomers zoals in 1994 moeten we rustig aan doen of binnen blijven vanwege de heersende smogsituatie, we mogen niet in de zon van 11.00 uur tot 15.00 uur van wege de verhoogde UV-straling. En het zwemmen in zoet buitenwater en het eten van wilde mosselen wordt sterk afgeraden, omdat we dan giftige algen binnen kun nen krijgen. Smog Warme windstille dagen zijn een kwelling voor mensen met CARA. Op deze dagen hangt er namelijk veel smog in de lucht. Het is vaak zichtbaar, de lucht is op smog- rijke dagen een beetje heiig. In het Sloegebied zijn met windstil weer vanuit de lucht de bruine wolken te zien. De hoe veelheid smog kan per locatie verschillen. Zeeland is één van de gebieden in Nederland met de hoogste smogwaarden. Tip: Het verkeer is de belangrijkste ver oorzaker van smog, dus laat eens ivat vaker de auto staan en ga op de fiets. Smog bestaat in de zomer voor het groot ste gedeelte uit ozon, maar er kunnen ook zwavelverbindingen en dergelijke in zit ten, afhankelijk van de bron van vervui ling. Henk Jans, medisch milieukundige voor de GGD's van Zeeland en Noord- Brabant, zegt: "Ouders van kinderen die in de rook van het Sloegebied opgroeien zou den hun kinderen misschien beter geen fluor meer kunnen geven voor de tanden, ze krijgen immers al veel fluor binnen via de lucht." Tip: Smogproblemen doen zich lokaal vooral voor op warme windstille dagen ("drukkend weer") van 16.00 uur tot 20.00 uurde piek ligt rond 18.00 uur. Mensen met ademhalings problemen kunnen zich in deze perio de beter zo min mogelijk inspannen. Water van de Westerschelde zo vuil dat het eten van vis, zeekraal en lamsoren af te raden is. Foto: ZMF Water De Westerschelde is dusdanig vervuild met zware metalen, PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) PCB's, enzovoorts, dat het eten van vis of zeekraal en lamsoren uit de Westerschelde af te raden is. De Oosterschelde is beduidend schoner. Hier liggen dan ook de mossel- banken, Zeelands trots. De mossel ver draagt PAK's en zware metalen zeer slecht. Als de waterkwaliteit van de Oosterschelde zou verslechten, zou de mossel onmiddellijk het loodje leggen. Dit zou een ramp zijn voor de Zeeuwse mos seltelers, dus worden de kwaliteit van de mossel en de waterkwaliteit van de Oosterschelde nauwlettend in de gaten gehouden. Hoewel we bij het milieu vooral denken aan problemen buitenshuis, kan ook het binnenhuismilieu grote, zo niet grotere, gevolgen hebben voor onze gezondheid. Mensen brengen gemiddeld zo'n 60 tot 70 procent van de tijd binnenshuis door. We zijn dus vaker aan het binnenhuismilieu blootgesteld, dan aan het milieu buitenshuis. Enkele jaren geleden viel voor het eerst de term 'sick-building' syndroom. Een probleem dat zich vooral voordeed bij personeel van grote moderne kantoren. Mensen die in 'sick-buildings' werken hebben vaker dan anderen last van hoofdpijn, migraine, maag-darmklachten en gewrichts- en spier pijnen. De oorzaak van de klachten kan worden gezocht in een foute afstelling van de klimaatbeheersing en airconditioning, of in de aanwezigheid van toxische stof fen, schimmelsporen of bacteriën in de (gecirculeerde) lucht. Het 'sick-building' syndroom kan zich overigens ook gewoon thuis voordoen. Ventilatie Sinds de "nationale kierenjacht" in de jaren '80 zijn onze huizen zo goed geïso leerd dat in vele woningen door onvol doende ventilatie een ongezond milieu is ontstaan. Binnenshuis zijn de gehaltes van koolmonoxyde, stikstofdioxyde, zwevend stof, xyleen, diverse organische stoffen en radon dikwijls hoger dan in de buiten lucht. Airconditioners en luchtbevochti gers zijn ook niet bevorderlijk voor het binnenhuismilieu. Ze brengen schimmels in de lucht. Dan zijn er ook nog de huisdie ren die met hun huidschilfers, haren, veren en ongedierte (mijten) zwevend stof in huis brengen. VOUWBLAD WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 13