Nalatigheid van Dow bestraft Handhaving Ron Vroegop Rijkswaterstaat Zeeland speelt een belangrijke rol bij de handhaving van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (Wvo). De strafzaak over de lozing van verontreinigd koelwater door Dow Bene lux is de aanleiding voor dit artikel in de serie over handhaving. We gaan terug naar een kwade zon dagmiddag in Temeuzen, naar de boorden van de Wester schelde. dDow Benelux heeft een vergun ning voor het lozen van afvalwa ter en thermisch verontreinigd koelwater. Het betreft een zeer grote lozing van 40.000 m5 per uur. Eind 1992 werd op een zondagmiddag het koel water van Dow bij de lozing in de Wester schelde gecontroleerd door Rijkswaterstaat. Op de Westerscheldedijk werd bij het lozingspunt een sterke geur waargenomen. Medewerkers van Rijkswaterstaat namen direct monsters. Ook werd de portier van Dow gewaar schuwd. Met de inmiddels opgeroepen eerstverantwoordelijke bij Dow werden opnieuw monsters genomen. Contramonsters werden afgegeven op de fabriek. Vervolgens werd nader onderzoek verricht op het terrein. Een eerste onder zoek op het bedrijfslaboratorium wees uit dat het koelwater was verontreinigd met onder meer benzeen en tolueen. Direct werd de link gelegd met een lekkage van een bepaalde koeler. Deze werd vervol gens afgesloten. Op dat moment zette de controleur van Rijkswaterstaat de pet op van opsporingsambtenaar. Hij nam ter plaatse een eerste verhoor af van de wachtchef. De volgende ochtend werd contact opgenomen met de officier van justitie. Nalatigheid De controles bij Dow werden vanaf die tijd geïntensiveerd. Er werden vele verho ren afgenomen, mede om zicht te krijgen op het aspect 'verwijtbaarheid'. De officier van justitie bracht in zijn betoog naar voren dat weliswaar geen sprake was van opzet, maar wel van nalatigheid: de eind controle werkte die bewuste zondagmid dag niet en ook waren geen afvalwater monsters genomen. Daarnaast was het niet de eerste keer dat de bewuste koeler lekte. De officier eiste een boete van f 100.000. De uitspraak van de rechter was f 50.000. Hiertegen zijn zowel DOW als de officier in beroep gegaan. Structureel probleem Naast intensievere controles door Rijkswaterstaat heeft ook Dow haar eigen controles verbeterd. Hierdoor ontstond het beeld dat er geen sprake was van een incident, maar van een structureel pro bleem. In 1993 kwam een nieuwe vergun ning voor Dow ter visie te liggen. De Zeeuwse Milieufederatie wees in een bezwaarschrift op het ontbreken van voor schriften voor het voorkomen van veront reinigd koelwater. Door dit bezwaarschrift en het gegroeide inzicht bij Rijkswater staat naar aanleiding van de intensievere controles, is in de definitieve vergunning opgenomen dat Dow voor de aanpak bij lekkages een plan ter goedkeuring moet indienen. Onderdeel van dit plan is een duidelijke inventarisatie van het lekkage probleem en een waterdicht controle systeem zodat verontreiniging direct kan worden vastgesteld en kan worden gestopt. Ook moet het plan maatregelen bevatten ter voorkoming van lekkages. Nieuwe manier van controleren Het strafrechtelijk onderzoek was ook gericht op de organisatorische en adminis tratieve aspecten van de naleving van de Monstername door medewerkers van Rijkswaterstaat, afdeling Handhaven. Foto: RWS Zeeland.

Wantij | 1994 | | pagina 20