Illegale lozing van benzeen en tolueen op de Westerschelde. Foto: RWS Zeeland. Hoe handhaaft Rijkswaterstaat? Bij Rijkswaterstaat Zeeland is een aparte afdeling 'Handhaving Wet verontreini ging oppervlaktewateren WvoDeze afdeling opereert gescheiden van de afde ling die met bedrijven overleg voert over nieuwevergunningen. Het verlenen van een vergunning en de controle erop zijn dus gescheiden. Dit betekent niet dat de handhaving zich enkel beperkt tot verleende vergunningen. Ook als et- geloosd wordt zonder vergunning vindt controle plaats. Onze handha vers kijken niet alleen naar de vergunningseisen en wat er aan het einde uit de pijp komt. Zij moeten ook inzicht hebben in de proces sen en in de organisatie. De Wet veront reiniging oppervlaktewateren is nietzo'n heldere wet als bijvoorbeeld de Verkeerswet. Zo wordt voor lozing van zogenaamde zwarte lijststoffen bij het stellen van eisen uitgegaan van de 'best bestaande techniekenmaar bij grijze lijststoffen van de 'best uitvoerbare tech nieken'. Deze uitgangspunten zorgen bij overtredingen vaak voor uitvoerige dis cussies tussen bedrijven, vergunningver leners en handhavers. Doen De controle van grote bedrijven gebeurt vanuit Middelburg. De andere Wvo-plich- tige activiteiten worden gecontroleerd door medewerkers van de buitendien sten, de zogenaamde dienstkringen. Er wordt gecon troleerd volgens een vast schema tenzij er sprake is van een ver moedelijke overtreding. In dat geval wordt vaker bemonsterd om een beter beeld te krijgen. Voor het optreden bij overtredingen wordt uitgegaan van de beleidsnota "Handhaven is doen Dit betekent dat bij overtredingen altijd moet worden opgetreden: hetzij bestuur lijk, bestuursrechtelijk of strafrechtelijk. Bij bestuurlijk optreden moet gedacht ivorden aan bijvoorbeeld een waarschu wingsbrief Bij bestuursrechtelijk optre den aan bijvoorbeeld een dwangsombe schikking (als de overtreding niet binnen een bepaalde tijd stopt, moet een bedrag per overtreding ivorden betaald). Strafrechtelijk optreden wil zeggen dat een proces-verbaal wordt opgemaakt en opgestuurd aan de officier van justitie. Formeel is dan de officier van justitie de 'baas' van de opsporingsambtenaar. Bij de buitendiensten gebeurt het opmaken van een proces-verbaal vaak in samen werking met de politie. Gedogen Bij uitzondering wordt gekozen voor 'actief gedogenmet een openbare ge- doogbeschikking. Dat wil zeggen dat een overtreding tijdelijk, onder voorwaar den, wordt geaccepteerd. Gedogen gebeurt alleen in overmachtsituaties en bij overgangssituaties van bijvoorbeeld een oud beleid naar een, meestal stren ger, nieuw beleid. Vooraf ivorden de offi cier van justitie en het ministerie van VROM van gedoogbeschikkingen op de hoogte gesteld. De officier van justitie houdt uiteraard het recht om op te tre den, Bij Rijkswaterstaat Zeeland worden gedoogbeschikkingen opgesteld door de afdeling Handhaving. vergunning. Momenteel ontwikkelt Rijkswaterstaat in samenwerking met de Provincie, het Openbaar Ministerie en het Ministerie van VROM een nieuwe contro lemethode. Hiermee moeten oorzaken van overtredingen beter kunnen worden geconstateerd. Met de nieuwe methode moet ook de schuldvraag beter beant woord kunnen worden. Het niet naleven van voorschrif ten is immers regelmatig het gevolg van organisatorisch en administratief falen en niet alleen van technisch onvermogen. Ron Vroegop is Hoofd afdeling handhaving Wvo bij Rijkswaterstaat Zeeland. 17 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 21