Het milieu gaat niet op vakantie Effecten van recreatie op natuur en milieu Klaas Groot Jaarlijks woedt een discussie over hoe vol Zeeland eigenlijk is als gevolg van de recreatie. Die discussie wordt vooral in de zomerperiode gevoerd, wanneer veel mensen de provincie opzoeken voor hun vakan tie. Kan vanuit milieu-oogpunt gesteld worden dat Zeeland vol is? stoot de pleziervaart relatief veel koolmo- noxyde en koolwaterstoffen uit. Van ande re stoffen is de milieubelasting klein of is het, door het ontbreken van voldoende informatie, niet goed mogelijk de bijdrage van de pleziervaart te berekenen. In opdracht van de Regionale Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie van VROM heb ik onder zoek verricht naar de milieubelasting veroorzaakt door recreatie. Een belangrij ke reden om dit onderzoek uit te voeren is het feit dat de recreatiesector zich in de afgelopen dertig jaar aanzienlijk ontwik keld heeft en dat cijfers van de milieube lasting niet voorhanden waren. Het is mij tijdens het onderzoek opgeval len dat door veel inwoners van Zeeland op voorhand verondersteld wordt dat de recreatie grote milieuproblemen met zich meebrengt. Veel Zeeuwen ervaren de recreatie negatief door drukte op de wegen naar de kust en lang wachten bij brug en bakker. "Je hoort meer buiten lands dan Nederlands praten," wordt er gezegd. Ontwikkeling De recreatie is na de jaren vijftig sterk in omvang toegenomen. Dit geldt vooral voor de verblijfsrecreatie. Deze is veran derd van een beperkt aantal kleine kam peerterreinen met primitieve sanitaire voorzieningen, in een groot aantal voorna melijk omvangrijke campings en zomer huiscomplexen met een hoog voorzienin genniveau. Vooral de totstandkoming van de Deltawerken heeft er voor gezorgd dat Zeeland een veel aantrekkelijker vakantie provincie is geworden. Door aanleg van de dammen zijn de kustgebieden beter bereikbaar met de auto. Het aantal toeristi sche overnachtingen is in Zeeland in een betrekkelijk korte tijd enorm toegenomen van 1.5 miljoen in I960 tot 14 miljoen per jaar nu. De bedrijfstak wordt thans als één van de belangrijkste economische activi teiten beschouwd. Invloeden Aangezien het moeilijk is een scherpe scheiding tussen beide begrippen aan te brengen, worden recreatie en toerisme vaak in één adem genoemd. Recreatie kan beschouwd worden als ontspanning in vrije tijd en toerisme als reizen voor ont spanning, met name in vreemd gebied. Elke recreatievorm heeft een specifieke invloed op het milieu. Van de recreatie- vormen die naar verwachting de grootste negatieve invloed op het milieu hebben is de milieubelasting berekend. Dat zijn de recreatievormen pleziervaart, verblijfs recreatie en recreatieverkeer. Ook is aan dacht besteed aan effecten op de natuur, verstoring van de fauna bijvoorbeeld. Er is geen aandacht besteed aan de indirecte invloeden van recreatie op het milieu, zoals het gebruik van energie en grond stoffen voor de aanleg van voorzieningen en de aanleg en/of verbreding van wegen. Om de omvang van de milieubelasting door recreatie in een perspectief te kun nen plaatsen is een vergelijking gemaakt met andere bronnen die milieubelastend zijn. Pleziervaart Voor de drukste meren, het Grevelingenmeer en het Veerse Meer, geldt dat de uitstoot van koper uit ver\'en die op boten gebruikt worden om algen- aangroei te voorkomen, groot is: respectie velijk 10 en 29 van de totale koper belasting. De rest van de koperbelasting komt via neerslag, sloten en kanalen in de meren. De belasting van het oppervlakte water met fosfaat en stikstof uit scheeps- toiletten is in verhouding tot de belasting uit andere bronnen klein (minder dan 1%). In vergelijking met het wegverkeer Afbeelding 1 Aanvoer van afval met huisvuilauto naar de stort op Schouwen-Duivenland Verblijfsrecreatie Waterverbruik en afvalstromen die bij ver- blijfsaccommodaties als bungalowparken en campings vrijkomen, zijn vergelijkbaar met die van huishoudens. De milieubelas ting van de verblijfsrecreatie is op jaar basis in alle gevallen minder dan 10 van de milieubelasting van vergelijkbare bron nen zoals huishoudelijk afval. Doordat de recreanten vooral 's zomers in Zeeland verblijven, valt de piek van de milieubelas ting dan. Verder is de verblijfsrecreatie vooral langs de kust gesitueerd. Gezien de sterke concentratie van de milieubelasting in tijd en ruimte is de bij drage aan de milieubelasting in enkele regio's aanzienlijk groter dan het gemid delde voor Zeeland. Is de bijdrage van de recreatie aan het vergelijkbaar afval in Zeeland circa 8 voor Schouwen- Duiveland is dit percentage ongeveer 4 keer zo hoog. In de gemeente 3 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 3