Open karakter Dieren die voorkomen in gebieden met een open karakter zoals strandvlakten, slik ken, platen en weiden, zijn het meest gevoelig voor verstoring. Ondanks het feit dat er een nivellering van de natuurwaar den wordt geconstateerd -zeldzame soor ten worden zeldzamer en algemene soor ten nemen hun plaats in- bleek het niet eenvoudig aan te geven welke effecten de recreatie op de vogelpopulatie heeft. Het voorkomen en verdwijnen van soorten is namelijk van een groot aantal factoren afhankelijk. Van een aantal voor Zeeland karakteristieke vogelsoorten bestaat wel een sterk vermoeden dat de recreatie een belangrijke oorzaak van het verdwijnen is. Naar mijn mening is het (met uit zondering van enkele piekdagen) niet reëel te stellen dat Zeeland vol is. In het toekomstige beleid ten aanzien van recreatie en natuur zou met name goed nage dacht moeten worden over de wijze waarop het recreatiever- keer beperkt kan worden en over de afstemming van recreatie op gebieden met grote natuurwaar den. Recreatie is een vrijheid die wij ons hebben verworven. We moeten echter wel goed in het achterhoofd houden dat het milieu geen tijd heeft om op vakantie te gaan. Afstemming tussen toerisme en natuur nodig. FotoElly Geelhoed. Op grond van het oordeel van deskundi gen is mijn conclusie dat door recreatie in het Deltagebied een groot aantal potentië le broedplaatsen voor visdieven en dwerg sterns verloren gaan. Ook de plevier is waarschijnlijk door de recreatie op de strandvlakten verdwenen. Knelpunten Mijn conclusie is dat zich vanuit milieu hygiënisch oogpunt een beperkt aantal knelpunten voordoet. Gezien het huidige milieubeleid en alle inspanningen die door de recreatiesector op milieugebied worden verricht, heb ik er zelf vertrouwen in dat de huidige milieubelasting teruggebracht wordt. Knelpunten doen zich vooral voor met betrekking tot de natuur. Om het karakter van Zeeland -rust, ruimte en natuur- te behoudep zullen maatregelen getroffen moeten worden die ook op de recreatie van invloed zijn. Ik denk daarbij aan het terugdringen van het recreatieve autover keer en een doordachte afstemming van recreatie en natuur. Recreatie in of nabij gebieden met grote natuurwaarden is slechts mogelijk indien er voldoende maat regelen worden getroffen om ernstige effecten te voorkomen. Maatregelen zoals een goede inrichting en zonering van acti viteiten. Voor meer informatie: Rapport Recreatie, milieu en natuur. Inspectie van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu voor Zeeland; Postbus 472, 4330 AL Middelburg; tel. 01180-87200. Klaas Groot schreef dit artikel op persoonlij ke titel. Zijn onderzoek is voor het grootste deel tot stand gekomen gedurende zijn ver vangende dienst bij de Regionale Inspectie Milieuhygiëne Zeeland. Hij heeft het onder zoek afgerond in dienst van het Bureau Research voor Beleid. 5 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 5