De rekkelijken en preciezen van 'T Duumpje Regionaal Willem de Weert In de 17de eeuw was er in het calvinisme een stro ming die de leer onverkort handhaafde en een strik te levenswandel eiste: de preciezen. Tegenover hen stonden de rekkelijken, die vrijere opvattingen hul digden. De groei van het toerisme langs de Zeeuwse kust verdeelt de natuurbescherming in twee kam pen. Kunnen natuurbehoud en toerisme samen gaan? Om de knelpunten tussen natuur- O bescherming en toerisme in beeld te brengen, maken we een rondgang langs de Zeeuwsvlaam- se kust. Cees Kostense, voorzitter van natuurbeschermingsvereniging 'T Duumpje, wacht me in de haven van Breskens op. Voor het eerste knelpunt hoeven we niet ver te gaan. De bouw van een paar honderd luxe appartementen, een initiatief van projectontwikkelaar Coltof die ook Port Zélande en bungalow park Het Zwinse Duin realiseerde, zal de sky-line van Breskens in een soort Manhattan veranderen. Elf hectaren slik naast de jachthaven worden geofferd voor Port Scaldis. 'T Duumpje stond machte loos. Als compensatie heeft men natuur ontwikkeling op Nummer Een bedongen. Nummer Een is voormalig polderland dat door de nieuwe deltadijk weer onder invloed van de Westerschelde geraakt is. Graafmachines staan startklaar om hoogtes en laagtes, een paar hollestellen en een vogeleiland te creëren. "Compensatie is een gevaarlijk principe," licht Kostense de huiver in zijn vereniging toe. 'Het idee dat je overal natuur kunt opruimen, mits je elders maar nieuwe natuur ontwikkelt, kan een eigen leven gaan leiden. Zo een voudig is het niet. Vaak is natuur onver vangbaar." Werken aan natuurontwikke ling op Nummer Een. FotoElly Geelhoed Groese Duintjes We volgen de 11 km kust zuidwaarts en komen langs de Groese Duintjes. Die zijn bij 'T Duumpje in beheer. Een mooi voor beeld van natuurbehoud en recreatief medegebruik, vindt de voorzitter. "Het hele gebied was vroeger vrij toegankelijk. Nu is het uitgerasterd en zijn de duinover gangen beperkt tot de omgeving van de twee horecagelegenheden. Losse woon eenheden en een opslag van het water schap zijn verwijderd. Je mag er alleen onder geleide van een gids in. Maar het gebied is prima te observeren vanaf de zeedijk en het fietspad." We bestellen een kop koffie op het gedoogde terras. Plankier moet recreatie geleiden. Foto.ZMF Plankier De volgende stop is de Verdonken Zwarte Polder bij Nieuwvliet-Bad. Aan de ene kant van de zeedijk volle campings en een immens bungalowpark. Aan de andere zijde een wonderlijk mooi schor- en duin gebied. "Hier is het massatoerisme duide lijk een bedreiging voor de natuur," vindt Kostense. "Om te voorkomen dat de recre anten uitzwermen over het schor is een plankier naar het strand aangelegd." Inderdaad volgt op deze mooie zondag 6 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 6