"De sky-line van Breskens zal met Port Scaldis blijvend veranderen." Uit folder Port Scaldis iedereen braaf het aangegeven pad. Eenzelfde plankier zullen we later in het Zwin tegenkomen. "In het herinrichtings plan voor de kust is de herdijkte Zwarte Polder bestemd voor natuurontwikkeling." Dat vindt Kostense een positief punt. Maar 'T Duumpje wil meer. "We zouden graag een strook strand helemaal afsluiten om de vloedmerkbroeders weer een kans te geven. Om het strand zou dan een bypass voor fietsers en wandelaars gemaakt moe ten worden," verraadt hij zijn achtergrond van medicus. Zwin Bij Cadzand sluiten we de ogen. Apartotels met fraai uitzicht op zee, maar een gruwel voor het duinbehoud. Het mag een won der heten dat in een overhoekje tegenover een van de duinhotels een boomkikkerput floreert. In Cadzand zelf veel planologi sche miskleunen met Zomerdorp Het Zwin als triest dieptepunt. Waar is de tijd dat Cadzand slechts één hotel en twee zomerwoningen telde? "Dat was in mijn jeugd," mijmert Kostense. Via een op zon dag gesloten bezoekerscentrum arriveren we bij het Zwin. Aan de Nederlandse kant is het rustig, aan de Belgische zijde zwer men groepjes mensen tussen zeekraal en lamsoor. Opnieuw een plankier en een afrastering. De afsluiting kwam twee jaar geleden tot stand na veel strijd met de gemeente. Kostense merkt op dat de natuur er zich al aardig herstelt. Van 'T Duumpje mag het Zwin verder verzan den, de buren achter grenspaal 369 den ken er anders over. Die willen de op Nederlands grondgebied gelegen ingang van de slufter met baggeren openhouden. Een verschil in visie op natuurontwikke- ling. Boomkikkerput aan rand van recreatiegebied. Foto.ZMF Nooitgedacht We duiken het achterland in om de wallen van Retranchement te bewonderen. Historie, natuur en recreatie gaan er hand in hand door middel van een wandelpad dat over de bastions is uitgezet. Als we terug zijn in Cadzand, wenken de wieken van de bergkorenmolen. Vrijwillig mole naar Sjaak Herman, bestuurslid van 'T Duumpje, draait, duwt en trekt net zo lang tot de wieken van de "Nooitgedacht" zoevend op de wind staan. We raken aan de praat. Herman blijkt tot "de preciezen" te horen. Zo weigert hij de molen in het licht te zetten. "Allemaal energieverspil ling." Het Zwin noemt hij platgetrapt. De recreatieve kanoroute door de Zeeuwsvlaamse kreken is aan hem ook niet besteed. "Straks is er weer een onder nemer die het grootschalig gaat aanpak ken." De trekvogeltelpost die op de kruin van de Breskense zeedijk gebouwd is, vindt Herman nog acceptabel. Het door dachte ontwerp is overigens van zijn hand. Op de terugweg naar de pont filosoferen we nog wat na. Kostense rekent zichzelf tot de "rekkelijken". "Als je zoveel gemeen schapsgeld in natuurbehoud steekt, moet je de mensen de kans geven een kijkje te nemen. Maar dan wel gereguleerd en edu catief gericht." De Koningin Beatrix vaart me terug naar Vlissingen. Nog een blik op de sky-line van Breskens. In gedachte zie ik de hoogbouw- contouren van Port Scaldis. "Uitzicht op schitterend rende ment," meldt de folder van Coltof grootgedrukt. "Nieuwe jachtha ven met 700 ligplaatsen en 380 parkeerplaatsen. De schone en zuivere natuur maken Zeeuwsch- Vlaandef en tot een uitgelezen vakantiegebied." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 7 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 7