Berichten Ledenvergadering 18 oktober 1994 Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt leden en lidorganisaties uit voor de najaarsvergadering. Voor deze vergadering wordt de regio opgezocht. Dit jaar brengen bestuur en bureau op 18 okto ber een bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen. Plaats van samen komst is de grote zaal van café "Ter Nose", Markt 6/8 te Terneuzen. De vergadering begint om 19-30 uur. Agenda Zoals gebruikelijk wordt de avond opgesplitst in een huis houdelijk- en themadeel. 1Opening 2. Bespreking notulen voorjaars vergadering 22 maart 1994 3. Werkplan van de ZMF voor 1995 4. Rondvraag Na een korte pauze zal vanaf 20.30 uur worden geïnformeerd en gediscussieerd over: De plaats van de veehouderij in de landbouw De landbouw is belangrijk voor natuur, milieu en landschap in Zeeland. Er zijn in deze bedrijfs tak ingrijpende ontwikkelingen aan de gang. Zo werd Zeeland en met name Zeeuws-Vlaanderen in de voorbije periode geconfron teerd met aanvragen voor groot schalige vestiging van varkens- mesterijen. Daar verzetten bevolking en milieuorganisaties zich tegen wegens de grote milieubelasting. De nieuwe bedrijven zouden de mogelijke ruimte voor mest en ammoniak in Zeeland opvullen, zodat bestaande akkerbouwbedrijven geen kans meer krijgen om te schakelen naar veehouderij. Enkele Zeeuwsvlaamse gemeen ten hebben planologische drem pels opgeworpen om de var- kensmesterijen te weren. Maar is dit voldoende om te bereiken dat de veehouderij zich in één duurzame richting ontwikkelt? Daarom is het goed de stand van zaken rondom de veehouderij in Zeeland op te maken en de hui dige ruimtelijke en milieu problemen te inventariseren. Verder zal de vraag worden beantwoord wat de wenselijke ontwikkelingsrichting voor de Zeeuwse veeteelt is en hoe die te sturen. Vertegenwoordigers van de landbouw, gemeenten en de actiegroep regionale Bestrijding Varkens Invasie (RBVI), zal wor den gevraagd een reactie te geven op de visie van de ZMF. Als er behoefte bestaat alleen het themadeel bij te wonen, wordt daar de gelegenheid toe geboden. De vergaderstukken voor het huishoudelijke gedeelte van de vergadering kunnen door belangstellenden worden opge vraagd bij het secretariaat van de ZMF, telefonisch bereikbaar onder nummer 01100-30075. (T.v.M.) Een bijzondere gift Begin september ontving de ZMF 38,— van Anneke Tom uit Vlissingen. De gift blijkt de opbrengst van 33 kilo alumini- umschroot dat ze bij een handel in oude metalen heeft ingele verd. Het ingezamelde alumini um bestond vooral uit deze zomer aan het strand geraapte bronwaterblikjes die voor 100% van aluminium zijn gemaakt. Ze schrijft in de brief bij de gift: "Door mijn actie wil ik aandacht vragen voor het feit dat metaal in klein huishoudelijk afval nog steeds grotendeels op de stort plaats terecht komt.... Gemeenten zouden overal naast de glascontainers een metaal container moeten plaatsen om metalen even succesvol in te zamelen als glas. Ik zou graag zien dat de donatie wordt besteed aan de bevordering van recycling." Noot: De ZMF zal het geld herge bruiken voor preventie en recy cling. (T.v.M.) Nieuwe medewerkers bij de ZMF Sinds begin augustus zijn een drietal nieuwe medewerkers in dienst getreden bij de Zeeuwse Milieufederatie. We stellen hen graag aan u voor. Henk de Groote Eind mei verhuisde industrie medewerker Peter van den Berg naar Groningen. Daardoor ont stond een vacature. Het lukte de sollicitatiecommissie nog voor de zomervakantie een vervanger te benoemen, Henk de Groote. Henk is 26 jaar oud. Hij genoot zijn opleiding aan de Landbouwuniversiteit Wageningen waar hij milieu kunde studeerde. Na zijn studietijd ging hij wer ken bij de Regionale Inspectie Milieuhygiëne in Gelderland. Daar richtte hij zijn aandacht vooral op milieubeleid bij gemeenten en op de emissies en vergunningensituatie van de industrie. Henk heeft de over stap van de overheid naar ZMF zeer bewust gemaakt. Hij ver wacht binnen de milieubewe ging meer ruimte voor eigen ideeën. Bij de ZMF zal Henk starten met het ontwikkelen van een Zeeuws industriebeleid. Verder zal hij de komende jaren de ver gunningen en bedrijfsmilieu plannen van grote Zeeuwse bedrijven volgen. Een belangrijk project dat voor het volgend jaar op stapel staat is de vergelijking van gemeentelijke vergunnin gen. Henk is 24 uur per week bij de ZMF werkzaam. Erik Ottens Recentelijk is de ZMF gestart met een project bouw- en sloop afval. Erik Ottens is voor 20 uur per week aangetrokken om dit project uit te voeren. Hij zal de komende twee jaar gemeenten en bouwwereld informeren over preventiemogelijkheden voor bouw- en sloopafval. De ZMF wil namelijk bereiken dat de hoeveelheid van dit afval ver mindert en dat de kwaliteit zo danig verbetert dat hergebruik en nuttige toepassing ervan wor den gestimuleerd. Erik is 25 jaar en heeft nog niet zo lang geleden de studie techni sche bedrijfskunde aan de Universiteit Twente afgerond. Het voorbije jaar heeft hij onder zoek voor Heidemij Advies te Arnhem verricht naar de preven tie van bouwafval. Erik werkt op dit ogenblik aan de voorberei ding van een studiedag over bouw- en sloopafval in Zeeland. Die zal 4 november worden gehouden in Middelburg. Yvonne van Zoest Sinds half augustus werkt Yvonne van Zoest ruim 10 uur in de week bij de ZMF aan het project integraal waterbeheer. Dat project wordt door haar ook uitgevoerd voor de Brabantse Milieufederatie. Beide milieufederaties willen de komende twee jaar de kennis bij groene waterschapsbestuurders en de achterban van de milieufe deraties over integraal waterbe heer vergroten. Ook in Drenthe en Overijssel gaan de milieufe deraties met dit project aan de slag. Yvonne (30) voltooide deze zomer haar studie milieuma nagement aan de Open Universiteit. Naast haar studie heeft zij gewerkt in het Natuur- en milieu-informatiecentrum "de Bolster" in Tilburg. Vanaf 1992 was zij actief als milieu voorlichtster bij de Groene Keuken. Over dit voorlichtings project hebben wij al eerder in Wantij bericht. Yvonne zal op korte termijn con tacten leggen met aangesloten milieu- en planologiewerkgroe pen over haar cursusaanbod. Verder wil ze een informatie netwerk van groepen en groene waterschapsbestuurders opbou wen. Als het project voorspoedig ver loopt, kunnen ook andere milieufederaties hun voordeel doen met de ervaringen uit het zuiden. (T.v.M.) 10 WANTIJ SEPTEMBER 1994

Wantij | 1994 | | pagina 10